What is your favorite scary story? Blog poświęcony tematyce szeroko pojętej grozy. Recenzje książek i filmów z gatunków: HORROR, KRYMINAŁ, THRILLER, SCI-FI, etc.
RSS
piątek, 09 października 2015

Hellions (2015)

hellions

Nastolatka Dora w dniu Halloween dowiaduje się, że jest w ciąży ze swoim chłopakiem. Wieczorem czeka na niego w swoim domu by wspólnie udać się na świąteczną zabawę. Zamiast chłopaka do jej drzwi puka grupa dzieci w halloweenowych strojach. Gnojki nie dają się spławić cukierkami, chcą czegoś innego- nienarodzonego dziecka Dory.

O filmie duetu McDonald i Trottier słyszała już wcześniej, w Stanach planowana była premiera kinowa, panowie dorwali dobrego dystrybutora, ale w Polsce film pojawił się raczej niespodziewanie i zdecydowanie z dala od srebrnego ekranu.

Zbliżające się święto Halloween powoduje przyrost filmów o tematyce świątecznej. Jednym z nich jest właśnie "Hellions", czyli przypowieść o jednej nocy z życie nielaty, która za progiem swojego dom napotyka 'diabelskie pomioty', chcące odebrać jej dziecko.

Film mimo iż porusza tematykę popularnego i bardzo komercyjnego amerykańskiego święta jest daleki od mainstreamowej stylistyki. Obawiam się, że ciężko mu będzie trafić na odpowiednią grupę odbiorców.

Macdonald robił już dziwne filmy, chociażby jego "Fragmenty Tracey", ale umie też odnaleźć się w bardziej klasycznych opowieściach, jak jego "Pontypool". Podobnie spawy mają się ze scenarzystą, który napisał bardzo hollywoodzki scenariusz do filmu "Colony", ale majstruje także krótkometrażowe dziwolągi.

"Hellionus" zdecydowanie jest filmem udanym. Ja tak myślę i zakładam, że jestem w mniejszości. Jego fabuła jest mocno poplątana, choć podstawę stanowi dość surowy pomysł. Wszystko komplikuje się na poziomie realizacji, pełnej odjechanych elementów, symboli, metafor  schizolskich zabiegów operatorskich.

Na miejsce akcji wybrano jednorodzinny dom w 'dyniowym miasteczku' Waterford, a na bohaterkę nieco zbuntowaną małolatkę, która dowiaduje się, że zaciążyła. Tego samego dnia wieczorem na progu jej domu staje chłopiec w upiornym halloweenowym stroju.

hellions

Dostaje cukierki, ale wraca, tym razem z kolegami. Powraca parokroć za każdym razem z większą liczba podobnych sobie upiornych dzieci.

Scena, w której dotyka brzucha Dory i dziwnym głosem mówi "mama" jest pierwszym krokiem w szaleństwo, które właśnie się zacznie. W domu Dory zacznie szaleć huragan, a w w worku na słodycze odkryje głowę swojego ukochanego. Dziewczyna na próżno będzie szukać pomocy. Dzieciaki rozpętały piekło w jej domu.

hellions

Ciężko jest składnie opowiedzieć z czym mamy tu do czynienia, bo jest to jedna wielka schiza, niczym potężna halucynacja. Oczywiście piekielne dzieci mają swoje modus operandi związane z lokalną legendą, ale to wszystko jest nie ważne. Osobiście oglądałam ten film dla samego obrazu. Niemal każdy kadr kwalifikuje się na wystawę, a złączone w całość budują klimat niesamowitości i szaleństwa.

hellions

Wszystko wpisuje się w estetykę święta Halloween, ale nie taką cukierkową i kiczowatą, ale mocno upiorną. Zdjęcia są naprawdę niesamowite i dla samych zdolności operatora i pomysłodawców tych ujęć warto ten film obejrzeć.

Jeśli nie macie pomysłu co obejrzeć w czasie halloweenowego seansu,  "Hellions" jest dobrą ofertą.

Moja ocena:

Straszność:5

Klimat:10

Napięcie:5

Fabuła:5

Zaskoczenie:4

Zabawa:7

Aktorstwo:6

Walory techniczne:10

Oryginalność:7

To coś:7

66/100

W skali brutalności: 3/10

13:46, ilsa333
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 października 2015

Hidden (2015)

hidden

Od trzystu dni Ray, jego żona Clarie i córeczka Zoe ukrywają się w schronie na terenie, gdzie niegdyś znajdowała się szkoła. Żyją w totalnym odosobnieniu i strachu przed tym, co czyha na nich na zewnątrz.

Przed blisko rokiem doszło do wybuchu epidemii wirusa, który 'sprawia, że ludzie stają się źli'. Zapasy żywności powoli się kończą a nazywani przez Zoe 'Wydychaczami'  źli ludzie, pewnego dnia namierzają rodzinę i próbują sforsować ich bunkier.

Jeśli w danym dniu uda mi się upolować jeden dobry, współczesny film to jest to dobry dzień, jeśli uda mi się jednego wieczora trafić na dwa dobre filmy to jest to już dzień zajebiście dobry. Wczoraj był zajebiście dobry dzień:)

Miałam dylemat, o którym filmie napisać najpierw więc rzuciłam monetą i padło na post apokaliptyczny thriller duetu braci Duffer.

Na serio nie spodziewałam się tu atrakcji, bo ile można wałkować temat epidemii, kwarantanny i walki o życie na terenie ogarniętym zarazą. Przecież wszystkie te filmy są takie same, a jednak... Jak pokazali zdolni filmowcy z Kanady wystarczy zmienić perspektywę by móc opowiedzieć te samą historię w ciekawy sposób.

Wszytko zaczyna się w trzysetnym pierwszym dniu odkąd rodzina Hewittów zeszła do podziemia. Przyglądamy się ich codziennej, smutnej egzystencji pełnej ograniczeń i strachu o następny dzień. Na razie nie wiemy jak doszło do takiego stanu rzeczy. Sądziłam, że ten temat zostanie pominięty, nie spodziewałam się w tym fragmencie historii największej niespodzianki i największego plusa jaki można odnotować na rzecz tej opowieści. Sądziłam, że podobnie jak w chociażby innym tegorocznym obrazie o tej tematyce "Zagłada", wątek początku epidemii zostanie przemilczany.

hidden

Ostatnimi czasy jest to często stosowany zabieg. Filmowcy skupiają się na 'after party' nie na samej imprezie. Opowiadają o losach ludzi, którzy ocaleli i snują domniemania na temat tego jak można istnieć kiedy świat już nie istnieje.

W przypadku "Hidden" stopniowo wracamy do początku tej historii i finalnie dowiemy się co stało się przed trzystoma dniami i kim są Wydychacze, ale najpierw mamy do czynienia ze standardowa historią 'ludzi podziemia'.

hidden

Widzimy jak rodzice malej Zoe radzą sobie z kryzysowa sytuacją i jakie starania czynią by ich córeczka choć przed chwilę mogła poczuć się normalnie. Widzimy też zachowanie małej Zoe, która bardzo źle znosi izolację. Chce pokazać rodzicom, że jest dzielna, więc nigdy nie mówi, że się boi, zamiast tego przerzuca swoje własne lęki na swoją lakę, mówiąc 'Olive się boi'. Dużo mamy tu zagrywek psychologicznych.

Pierwsza połowa filmu to budowanie nastoju, klaustrofobicznego, dołującego, wpędzającego w permanentne poczucie zagrożenia. Duża w tym zasługa mojej ulubionej 'oszczędnej przestrzeni', sposobu grania światłem, ale największą prace odwalili aktorzy. Rodzice, jak rodzice, ale to mała Zoe najlepiej grała na moich emocjach. Emily Alyn Lind mam na oku od jej pierwszej większej roli w drugiej części "Udręczonych", mam nadzieję, że jej kariera w horrorach będzie dalej się rozwijać, bo ma zadatki na nową królową krzyku.

Pierwsza część filmu to też budowanie pewnej perspektywy, która finalnie zostaje odwrócona. Uwielbiam tak dobrze zrobione fabularne twisty.

Gdyby jednak sprawa rozegrała się klasycznie i tak uważałaby ten film za niezwykle udany z racji tego jak budował napięcie, jak realizował punkty kulminacyjne i wykorzystywał wszelkie dobrodziejstwa płynące z pomysłu nie marnując go na ckliwości i banały.

Bardzo dobre kino. Polecam:)

Moja ocena:

Straszność:6

Klimat:9

Napięcie:8

Fabuła:7

Zaskoczenie:7

Zabawa:7

Aktorstwo:8

Walory techniczne:8

Oryginalność:6

To coś:7

73/100

W skali brutalności:2/10

wtorek, 06 października 2015

Arachnophobia/Arachnofobia (1990)

arachnofobia

Lekarz Ross Jennings przeprowadza się do małego miasteczka by tam prowadzić praktykę z dala od miejskiego zgiełku. Niestety spokojne miasteczko przestaje być bezpieczne z chwilą, gdy w wyniku nieszczęśliwego splotu zdarzeń na jego terenie zagnieżdża się jadowity pająk pochodzący z Wenezueli. Kolejne ofiary jadowitych ukąszeń padają trupem, a lekarz i inni mieszkańcy muszą stawić czoła szerzącemu się zagrożeniu.

Nie boję się pająków i nigdy się ich nie bałam, ale wyobrażam sobie, co może czuć osoba cierpiąca na arachnofobię. Dla widzów z ta przypadłością seans z filmem Franka Marshalla mimo iż cechuje go duża dawka humoru może być autentycznie straszliwym przeżyciem.

arachnofobia

Na arachnofobię cierpi główny bohater filmu. Pech chce, że to właśnie w jego najbliższym otoczeniu rozegra się tragedia z pająkami w roli głównej. "Arachnofobia" to jeden z tych filmów, które pokazują, że odczuwanie panicznego lęku nie zawsze jet bezzasadne. W przypadku pająków z tej produkcji lęk jest jak najbardziej uzasadniony bowiem mamy tu do czynienia z gatunkiem, który zabija na miejscu przy użyciu choćby najmniejszej ilości jadu.

Arachnofobicy będą mieli okazję ujrzeć tu taj całe chmary znienawidzonych stworzeń. Z uwagi na duży budżet jaki poświęcono na realizację projektu efekty specjalne mimo iż jest to film z początku lat '90 prezentują się nader dobrze. Fabuła jest bardzo prosta. Jej początek łudząco przypominał mi ekranizacje "Smętarza zwierzat" Stephena Kinga, ale rozwój akcji biegnie już w zupełnie innym kierunku.

Gdy doktor Jennings wraz z rodziną przeprowadza się do Cambrii w tym samym czasie do miejscowego zakładu pogrzebowego zostają dostarczone zwłoki młodego archeologa, który zmarł w tajemniczych okolicznościach w czasie wyjazdu do Wenezueli. Okazuje się, że wraz z ciałem do Stanów dotarł pasażer na gapę. Pająk nieznanego dotąd gatunku, który jest wyjątkowo zabójczy dla ludzi i innych zwierząt. Pomijając już jego imponujące rozmiary, jest czarny, włochaty i ma ogromne kły.

arachnofobia

Co gorsza pająk rozmnaża się. Jego ofiarami padają mieszkańcy miasteczka zupełnie nieświadomi zagrożenia. Finalnie to właśnie cierpiący na arachnofobię lekarz będzie zmuszony stoczyć bój z pająkami.

Nie jestem wielką miłośniczką animal attak, ale "Arachnofobia" przypadła mi do gustu. Może nie jako horror, lecz jako film ogólnie, bo jakoś nie byłam w stanie się wystraszyć a ukucie niepokoju w czasie seansu zdarzyło mi się tylko raz, gdy jeden z pająków szykował się do ataku na kota - szczęśliwie uśmiercił jednak jedynie jego właścicielkę to też odetchnęłam z ulgą.

Film ma silne zabarwienie komediowe, trochę bardziej przypominał mi kino z rodzaju seansów familijno - przygodowych niż horror, choć pewnikiem jest, że ogromna grupa odbiorców, właśnie tych cierpiący na lęk przed pająkami, uzna film za przerażający. Ja na ten przykład za takowy uznaję "Anakondy" choć zdaje sobie sprawę z tego jak marny w ocenie większości widzów jest to film to dla mnie jest straszniejszy niż najstraszniejszy horror z hektolitrami krwi, czy całym stadem martwych, azjatyckich dzieci, bo mamy tam węża. "Arachnofobię" natomiast oglądało mi się bardzo przyjemnie, doceniłam starania włożone w realizację całego pomysłu, jego lekko żartobliwy wydźwięk i klasyczne podejście do tematu animal attack.

Dziś "Arachnofobię" można już zaliczyć do grona klasyków.

Moja ocena:

Straszność: 3

Fabuła:7

Klimat:7

Napięcie:6

Zabawa:7

Zaskoczenie:3

Aktorstwo:8

Walory techniczne:8

Oryginalność:6

To coś:7

62/100

W skali brutalności: 1/10

niedziela, 04 października 2015

The Shrine/ Świątynia (2010)

shrine

Pracująca w gazecie Carmen ma na oku nie lada sensację. Odkrywa, że zastanawiająco duża liczba turystów przepada bez wieści po wizycie w Polsce. Gdzież może leżeć ta mroczna kraina i jakich sodomii mogą dopuszczać się jej nieznający cywilizacji mieszkańcy?

Postanawia sprawdzić sama. Tak trafia do wsi o nazwie Alwania, gdzie wraz z młodą stażystką i chłopakiem fotografem odkrywa tytułową Świątynie, miejsce gdzie trafiają wszystkie zbłąkane dusze turystów.

shrine

Kiedy dowiedziałam się, że akcja jakiegoś kanadyjskiego horroru rozgrywa się w Polsce, pomyślałam 'no no, wreszcie ktoś zobaczył w nas potencjał'. Niestety za film osadzony w naszych realiach wzięli się ludzie, którzy nie do końca mieli pojęcie o Polsce.  Ba, nie mieli zielonego pojęcia o Polsce, a w trakcie kręcenia filmu ich noga ani razu nie postała w naszym pięknym kraju.

Cały pomysł był dobry. Przeklęty posąg, skryty we mgle, jako powód nieszczęścia tych, którzy go dostrzegą. No i grupa sodomitów broniąca dostępu do niego. Ich niejasne zachowanie budzi niepokój, a przynajmniej powinno budzić. 

Na polskim portalu filmowym ocena filmu nie dobrnęła nawet do marnej czwórki, zaś na portalach zagranicznych ocena to ponad 5 punktów. Dlaczego? Ano dlatego, że nikt po za polakami nie może dostrzec tego jak mocno twórcy dali dupy w kwestii 'sprawy polskiej'.

Do produkcji filmu nie zaangażowano ani jednego polaka, co kuje w uszy szczególnie w kwestii obsady. Przydałby im się jakiś polaczek, mówiący z polskim, albo chociaż wschodnim akcentem, nie zaciskający zębów przy każdym słowie. Plusem jest to, że zdania są choć poprawne gramatycznie, w przeciwieństwie do chociażby "Kroniki Opętania", ale to i tak niewiele, bo niestety kwestie, które w uszach obcokrajowców mogły zabrzmieć przerażająco u każdego polaka wzbudzą śmiech i nie ma innej możliwości.

shrine

Protagoniści wprost z Kanady przybywają na polską wieś, gdzie mieszkańcy żyją jak Amisze, ich stroje religijne przypominają styl prawosławny i wyraźnie nie radzą sobie z ojczystym językiem. Z angielskim idzie im zajebiście, co zostaje uzasadnione sukcesem polskiego systemu edukacji, za sprawą którego polskie dzieci pobierają naukę języka angielskiego. Już widzę jak w ministerstwie puchną z dumy.

Po za strojami i językiem zauważyłam nowatorskie rozwiązania budowlane. W wiosce, gdzie ludzie żyją z tego co sami wyhodują i zmajstrują stoją domki na modę amerykańską obite plastikowymi panelami. Ogólnie polska wieś wygląda elegancko, jak nieliczne polskie wsie. 

Jeśli idzie o dobór plenerów to jest nie najgorzej, choć mogłoby być lepiej. Mgła w rzeczonym przeklętym zagajniku wygląda bardzo nienaturalnie i ciężko uznać ten efekt za udany. Co do scen brutalnych to jest już lepiej, polscy amisze mają ciekawe sposoby eliminacji intruzów. 

shrine

Do prawdy ciężko odnaleźć mi w tym filmie jakieś konkretne, przekonujące zalety. Nie da się ukryć, że wina leży po stronie 'polskiej', bo jak donoszą oceny filmu za granicą ludziom się on spodobał, przynajmniej na tyle by wyjść po za strefę gniotu. Polakom pozostaje tarzać się ze śmiechu podczas, gdy nawiedzeni mieszkańcy Alwanii recytują 'Wierzę w boga'.

Moja ocena:

Straszność:3

Fabuła:5

klimat:5

Napięcie:5

Zabawa:6

Zaskoczenie:4

Aktorstwo:4

Oryginalność:5

To coś:4

41/100

W skali brutalności:2/10

piątek, 02 października 2015

Summer of fear/ Obcy w naszym domu (1978)

summer of fear

Nastoletnia Rachel mieszka wraz z rodzicami na farmie w Kalifornii. Pewnego dnia do jej rodziny dołącza kuzynka, córka zmarłej tragicznie siostry matki Rachel. Julia jest parę lat starsza od Rachel i robi na otoczeniu piorunujące wrażenie. Julia zjednuje sobie sympatię wujostwa, i przyjaciół Rachel, doprowadzając do tego, że kuzynka staje się względem niej podejrzliwa. Zaczyna wierzyć, że Julia posiadła nadprzyrodzone moce, które pozwalają jej manipulować otoczeniem.

"Obcy w naszym domu" jest jednym z mniej znanych horrorów Wesa Cravena. Jego scenariusz powstał na podstawie powieści Louisa Duncana. Został wyprodukowany dla telewizji, a jedną z głównych ról powierzono Lindzie Blair, czyli szpetnej Regan z "Egzorcysty". W filmie Wesa znowu pada ofiarą złych mocy, tym razem w osobie pięknej kuzynki. W rolę Julii wciela się aktorka, którą widziałam pierwszy raz na oczy, ale nie mogłam oprzeć się wrażeniu deja vu. Obecnie blisko siedemdziesięcioletnia Lee Purcell wygląda identycznie jak aktorska młodego pokolenia Mary Elizabet Winsted. Może jakaś krewna?

summer of fear

Obydwie panie, Blair i Purcell całkowicie wywiązują się ze swoich ról.

Początkowo pozytywnie nastawiona Rachel zaczyna dostrzegać złe zamiary w poczynaniach Julii. Czara goryczy przelewa się w chwili, gdy Julia odbija Rachel chłopaka. Z czasem dziewczyny zaczynają atakować się otwarcie. Rachel zamierza dowieść, że Julia uprawia czarną magię, która spowodowała u niej chorobę, a także doprowadziła do śmierci jej ukochanego konia. Fabuła sprowadza się więc do prób zdemaskowania czarnego charakteru.

summer of fear

Nie jest to produkcja obfitująca w mocne wrażenia wizualne, Wes nie sypie efektami specjalnymi i nie macha nam przed nosem flakami. Liczy się historia, oprawa odgrywa drugorzędne znaczenie, choć jak na produkcję dla tv nie widzę tu znaczących uchybień w realizacji.

Fabułę śledzi się przyjemnie, można chyba powiedzieć o jakimś napięciu, choć nie da się ukryć, że pomysł jest bardzo prosty. Ot perypetie dwóch dziewcząt, zazdrosnych o siebie i rywalizujących o względy innych osób. Była by to opowieść jaką można usłyszeć w każdym gimnazjum, gdyby nie nadprzyrodzony rodowód jednej z dziewcząt.

Moja ocena:

straszność:3

Fabuła:7

Klimat:7

Napięci:7

Zaskoczenie:3

Zabawa:7

Aktorstwo:7

Walory techniczne:6

Oryginalność:6

To coś:7

60/100

W skali brutalności:1/10

czwartek, 01 października 2015

Last shift (2014)

last shift

Młoda policjantka Jessica Loren rozpoczyna służbę w policji od samotnego dyżurowania w starej siedzibie posterunku. Reszta funkcjonariuszy zdążyła już przenieść się do nowego przybytku. Młoda adeptka ma za zadanie przeczekać noc, przekazać resztki niepotrzebnych gratów niejakiemu Joe, a w razie kłopotów przekierować interesantów do nowej siedziby policji.

Samotną noc rozpoczyna od zwiedzania terenu i już wtedy możemy zaobserwować pierwsze przesłanki mówiące nam o potencjalnym zagrożeniu jakie czyha na bohaterkę.

Gdy Jessica poradzi już sobie z sikającym na środku korytarza przybłędą odbierze kolejny telefon od młodej dziewczyny. Niejaka Monica dzwoni bezpośrednio na numer posterunku szukając pomocy. Twierdzi, że jest przetrzymywana, a na jej oczach ktoś morduje inne ofiary porwania. Loren stara się dowiedzieć czegoś więcej o sytuacji dziewczyny, aby jej pomóc. Wkrótce przekona się, że wszystkie odpowiedzi znajdzie właśnie na starym posterunku, tej właśnie nocy.

last shift

Twórca "Last shift" zdecydowania poprawił mi humor. Horrory o duchach coraz częściej rozczarowują. W moim przypadku stopień rozczarowania jest najczęściej wprost proporcjonalny do nakładu włożonego w reklamę filmu. "Last shift" pojawił się trochę znikąd,  ja po prostu go obejrzałam, bez zastanawiania się nad filmografią twórców, czy budżetem przeznaczonym na projekt.

Jego początek nie zapowiadał niczego oryginalnego. Ot noc na komisariacie i samotna dziewczyna, pewno zaraz zakradnie się do niej jakiś podejrzany typ i oświadczy, że jest aniołem śmierci i zrobi jej sąd ostateczny.

Faktycznie, zjawia się typ, ale fabuła zmierza w zupełnie innym kierunku. Początkiem wydaje się być dziwny telefon. Ofiara porwania, nastolatka błaga Jessice o pomoc. Nie dzwoni na numer alarmowy tylko wprost na posterunek, co ciekawe bo wszystkie połączenia miały być przekierowane już na nowy numer. Sytuacja się powtarza, a młodej komisarz udaje się uzyskać od dziewczyny trochę informacji.

last shift

Tymczasem w budynku zaczyna się dziać. Po za sikającym bezdomnym, którego kobieta zdążyła spacyfikować i zamknąć w celi, jest tam ktoś jeszcze. Sceny w areszcie, gdy nieznana, niewidzialna dla bohaterki postać kwili coś po swojemu i świeci jej latarką prosto w oczy są nader ciekawie zrobione. Takich dobrych ujęć mogących przestraszyć widza, zaskoczyć widza, jest więcej, mam tu na myśli szczególnie pojawienie się sympatycznego oficera Price'a, a raczej finał jego wizyty.

Jeśli przypomnę sobie inny film DiBlasi np. "Cassandagę" już wiem na co stawia ten twórca. Nie na szybkie migawki wygenerowane komputerowo, lecz na plastyczną charakteryzację antybohaterów, w tym przypadku zmór nawiedzających posterunek. Mnie osobiście skojarzyły się ze starymi teledyskami Cradle of Filth.

last shift

Nie mogę powiedzieć, żeby fabuła porażała oryginalnością, czy była mega zaskakująca, ale znajdziemy tu zwroty akcji, czy sytuacje, które nie każdy będzie w stanie przewidzieć. Występuje tu wątek ciekawej historii z przeszłości posterunku, której nie zamierzam Wam zdradzać.

Ogólny pomysł jest okej. Bez udziwnień, czy wstawek rodem ze średniowiecznego moralitu jakie często lubią stosować twórcy łapiący się tematu gości zza światów.

Jest ponury nastrój opustoszałego budynku, jest odczuwalna izolacja i paranoiczne przekonanie o czyhającym zagrożeniu. Strach głównej bohaterki miesza się z poczuciem obowiązku, traumą i tęsknotą po tragicznej śmierci ojca. Powoli odsłaniane fakty dotyczące przeszłych wydarzeń nadają wszystkiemu logiczny sens i prowadzą do nieuchronnie marnego końca protagonistki. Jeśli o mnie chodzi to nie mam żadnych zarzutów, film bardzo przyjemnie mnie zaskoczył.

Moja ocena:

Straszność:7

Fabuła:7

Klimat:9

Napięci:7

Zaskoczenie:6

zabawa:7

Walory techniczne:8

aktorstwo:7

To cos:8

Oryginalność:6

72/100

W skali brutalności:2/10

poniedziałek, 28 września 2015

Twilight Zone: The Movie/ Strefa mroku (1983)

strefa mroku

Tytuł "Strefa mroku" zapewne skojarzy Wam się z serialem, bardzo znanym amerykańskim serialem z lat '60. Niestety nie miałam okazji go zobaczyć, ale jako, że lubię klasyczne historie, zapewne sięgnę po niego w swoim czasie.

Dziś będzie o wersji filmowej "Strefy mroku", która silnie nawiązuje do serialowych opowieści.

Cztery segmenty stanowią swego rodzaju remake wybranych odcinków. Każda opowieść ma swojego reżysera, a wśród nich znajdziemy takie nazwiska jak Spielberg, Landis, czy Dante.

Pierwsza opowieść ma wydźwięk ściśle antyrasistowski. Opowiada o pewnym Amerykaninie, któremu ostatnimi czasy źle się wiedzie. Za swoje porażki obwinia mniejszości narodowe żyjące w jego pięknym kraju. Obrywa się Czarnym, Żydom i Azjatom.

strefa mroku

W pijackim amoku wychodzi z knajpy i trafia... najpierw w środek drugiej wojny światowej, gdzie zostaje posadzony o żydowskie pochodzenie, uciekając trafia wprost na imprezę KuKlux klanu gdzie 'obrońcy białej rasy' urządzają sobie ognisko z nim w roli głównej, następnie ląduje w sercu wietnamskiej wojny jako 'żółtek' cel ataku bohaterskich amerykańskich żołnierzy. Koniec segmentu ma bardzo ciekawą pointę. "Time Out" Landisa nawiązuje do odcinka "A Quality of Mercy".

Moja ocena: 7/10

Drugi segment, dzieło samego Spielberga, czyli "Kick the Can" to opowieść z ogromnym potencjałem.Pomijając już wielkiego Stevena na fotelu reżyserskim, w obsadzie ujrzymy niezapomnianego kucharza z Panoramy w filmie Kubicka. Ponownie wciela się on w postać o nadnaturalnych zdolnościach. Tym razem przybywa do domu starców, by 'obudzić młodość' w duszach pensjonariuszy. Wszyscy oni tęsknią za młodością i urągają na starość. W magiczny sposób bohater przywraca im dzieciństwo.

strefa mroku

Znowu są dziećmi, pytaniem jest czy faktycznie chcą zaczynać od nowa? Na nowo dorastać, na nowo przezywać to, co spotkało ich na drodze do starości? Czy nie lepiej zachować młodego ducha? Ta historia wyjątkowo przypadła mi do gustu.

Moja ocena:8/10

Trzeci segment, czyli "It's a good life", dzieło Dantego, jako w zasadzie jedyny posiada autentycznie horrorowe właściwości. To historia młodej kobiety, która potrąca na jezdni chłopca. Dzieciak jest cały i zdrowy, a kobieta postanawia odwieść go do domu. Dom dzieciaka jest daleki od ideału. Członkowie jego rodziny zdają się być mocno szurnięci, jednak to chłopczyk jest przyczyną ich dziwnego zachowania. Dzieciak potrafi spełniać życzenia. Wszyscy muszą robić to, czego chce inaczej mógłby sprawić, że ... stanie im się krzywda.

strefa mroku

To dość psychodeliczna opowiastka. Młody bohater zmienia rzeczywistość w kreskówkę, gdzie na obiad zjada się słodycze i każdego dnia obchodzi urodziny. Pomysł zaczerpnięto oczywiście z oryginalnego odcinka "Strefy mroku" .

Moja ocena:7/10

Ostatni segment "Nightmare at 20000 feet" traktuje o mężczyźnie, który panicznie boi się latać. Po zajęciu miejsca w samolocie pasażerskim okazuje się, że autentycznie ma się czego obawiać, bo za oknem samolotu dostrzega coś, co wróży rychłą katastrofę.

strefa mroku

Pomysł opiera się na poczuciu paranoi i lęku, który sam w sobie może doprowadzić do nieszczęścia, ale czy zawsze? Może czasem trzeba się bać?

Moja ocena:7/10

Moje ogólne wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Czuję się zachęcona do zapoznania ze starym serialem, bo lubię taką właśnie 'nie głupią' grozę, nie straszenie dla samego straszenia. Wszystkie segmenty uważam za udane, choć można rzec, że daleko im do współczesnej definicji horroru. Mało straszne? Być może, ale posiadające fabułę i klimat, czyli to czego bardzo brakuje w teraźniejszych produkcjach.

Moja ocena za całość: 7/10

niedziela, 27 września 2015

Contracted:Phase II (2015)

countracted 2

Akcja sequelu filmu Erica Englanda rozpoczyna się od momentu, w którym zakończyła się część pierwsza. Zalecam więc wszystkim, którzy zamierzają brać się za 'Fazę drugą', by najpierw zapoznali się z jedynką- nie tylko dlatego, że jest o wiele lepsza, ale jej znajomość jest niemal niezbędna do właściwego wejścia w temat drugiej części.

Mamy więc Samanthę, która w wyniku zarażenia się chorobą przypominającą zombizm zostaje odstrzelona przez czujnych stróży prawa. Jak wiemy z jedynki, dobrze już podgnita panna Sam, zdążyła nadziać się na penisa niejakiego Rileya zanim całkiem postradała zmysły i zaczęła gryźć ludzi. Obiektem obserwacji w fazie drugiej będzie więc Riley.

countracted 2

Widząc na filmowym plakacie sylwetkę faceta spodziewałam się, że sequel będzie kalką jedynki, z tą różnicą, że będziemy obserwować rozkład ciała męskiego osobnika.

Twórcy drugiej części uznali ten pomysł za zbyt banalny- najwyraźniej, bo wokół oszczędnego i celnego pomysłu zrobili zamieszanie, czyniąc swój obraz skrajnie różnym od tego czego się spodziewałam i co pewnie bardziej by mnie ucieszyło.

Owszem, widzimy powolny rozkłada ciała głównego bohatera, jego bezowocne próby szukania pomocy u szwagra lekarza, i własnoręczne łatanie podgniłej tkanki, ale nie jest to gwoździem programu.

Znowuż, jak pamiętamy z jedynki, cale zamieszanie zaczęło się od faceta, którego zdeklarowana lesbijka Samatha poznała na imprezie i z którym uprawiała seks. To B.J. zaraził ją paskudną chorobą, którą ona tą samą drogą zaraziła Riley'a.

Nasz antybohater stanowił enigmę, nie widzieliśmy nawet, czy zaraża świadomie, co też dzieje się z nim gdy Samantha powoli gnije? W drugiej części twórcy postanowili rozwinąć jego wątek w imię zasady, że widz nie ma prawa do własnej wizji, wizja tego kim jest antybohater musi być z góry narzucona. Poszli w ścieżkę jak najbardziej banalną by zaspokoić mało wysublimowane apetyty, czyniąc z tajemniczego B.J'a psychopatę/ terrorystę który za cel obrał sobie zniszczenie ludzkości rozsiewając zarazę, której jest nosicielem.

B.J. rozsiewa zarazę kopulując z jak największą ilością kobiet. Co dziwne w trakcie trwania filmu okazuje się, że nie jest to jedyna droga do zarażenia, bo 'gnicie' przenosi się drogą kropelkową. Scenariusz przeczy wiec sam sobie.

Dzięki łatwiejszej formie zarażenia akcja filmu jest szybsza niż w przypadku powolnej jedynki. Zarażonych jest coraz więcej, coraz więcej jest też akcji rodem z masowo produkowanych horrorów o zombi. Nie miałam już problemu z gatunkową klasyfikacją, bo "Faza druga" jest po prostu kolejnym zombie movie. Nuda.

W zasadzie jedyną rzeczą jaka ostała się po jedynce to budzące obrzydzenie sceny rozkładu ciała. Dobra charakteryzacja zarażonych i ciekawie prezentujący się proces rozkładu. Kilka scen jet na serio dobrych. Podobała mi się scena z udziałem kumpeli Riley'a, gdy próbując wyjąć soczewkę kontaktową z oka wyciąga sobie całą gałkę oczną, czy też scena gdzie Riley pozbywa się robaków gnieżdżących się pod jego skórą. To wszytko dziedzictwo jedynki i w zasadzie jedyne zalety tego obrazu.

countracted 2

Myślę, ze większość widzów uzna drugą część za ciekawszą. Dzieję się więcej i szybciej, ja jednak wolałam te minimalizm i izolacje jaka była udziałem bohaterki pierwszej części.

Moja ocena:

Straszność:5

Fabuła:6

Klimat:7

Napięcie:5

Zaskoczenie:4

Zabawa:6

Aktorstwo:6

Walory techniczne:7

Oryginalność:4

To coś:5

55/100

W skali brutalności:3/10

sobota, 26 września 2015

Pay the Ghost/ Wrota zaświatów (2015)

pay the ghost

W wieczór Halloween Mike zabiera swojego synka Charliego na festyn w mieście. Gdy ojciec z synem stoją przy budce z lodami chłopiec nieoczekiwanie znika. Po prostu wyparowuje. W uszach ojca pobrzmiewają jego ostanie słowa: Tato, czy możemy zapłacić duchowi?

Przez następny rok po chłopcu nie zostaje odnaleziony żaden ślad, lecz jego ojciec zaczyna wierzyć, że syn nadal żyje i próbuje się z nim skontaktować. Podsuwa mu tropy, wskazówki, znaki. Aby rozwikłać tajemnice i odnaleźć dziecko ojciec musi dowiedzieć się co oznaczały słowa: zapłacić duchowi.

pay the ghost

Jak na razie rok 2015 nie przyniósł nadzwyczajnych filmowych doznań. Kiedy zobaczyłam twarz Nicolasa Cage na ekranie chwilę po włączeniu powyższego filmu, wiedziałam, że "Pay the Ghost" nie będzie przełomem. Jestem jakoś uprzedzona wobec tego aktora. Większość filmów z nim okazuje się fatalnym wyborem. (choć odnotowałam dwa wyjątki "Living Las Vegas" i "Pan życia i śmierci"). Nie wiem, czy facet ma takiego pecha, że trafiają mu się same idiotyczne scenariusze. czy po prostu nie ma za grosz talentu i nie jest w stanie uratować żadnego filmowego pomysłu. Tak czy inaczej, moje oczekiwania, wobec "Wrót zaświatów", o ile w ogóle miałam jakieś oczekiwania, dramatycznie spadły.

Filmowy scenariusz zrealizowany na podstawie powieści oparty jest na celtyckiej legendzie. Nie będę nawet sprawdzać, czy takowa legenda istnieje, czy też jest autorskim pomysłem pisarza, bo jakoś mnie nie zaciekawiła.

Wszystko zaczyna się od zniknięcia chłopca. Po tej tragedii rodzice rozstają się, ale ojciec Charliego nie zamierza się poddać. Okazuje się, że to nie wyrzuty sumienia, a jakaś paranormalna siła podsuwa mu wizje mające naprowadzić na trop syna. Wraz z małżonką, początkowo oporną, Mike rozpoczyna śledztwo.

Ogólny zamysł jest bardzo średni. Mamy motyw starej legendy, która odżywa w noc Halloween, a jej ofiarą zostają między innymi rodzice Charliego. Nie będę zdradzać szczegółów, bo  tak nie sądzę by stanowiły one zachętę.

pay the ghost

Film został określony mianem thrillera, niektórzy dopatrzyli się tam horroru, pewno za spawa kilku tanich i kalecznych efektów jakie zostają rzucone w celu przerażenia widza, jednak ja bym postawiła na dramat familijny z elementami fantasy, taki na niedzielne popołudnie, dla odbiorców w wieku od lat 5 do 105. Nie zbudził we mnie absolutnie żadnych emocji, po za odrobiną irytacji. Nerwy pobudziło mi zachowani głównego bohatera- spieszę się, jeśli nie zdążę na czas nigdy nie odnajdę dziecka, ale stąpam jak najwolniej żeby nie pobrudzić bucików.

Jak już skrytykowałam efekty to dodam coś o aktorstwie, krótko - słabe. Może nie tyle jest to wina samego warsztatu ile samego pomysłu na postaci. Charakterystyki protagonistów są jałowe i nikogo nie zainteresują. Film sprawił, że zasnęłam o 21, więc można go stosować w ramach kołysanki.

Moja ocena:

Straszność:2

Fabuła:5

Klimat:4

Napięcie:4

Zabawa:4

Zaskoczenie:3

Aktorstwo:5

Walory techniczne:5

Oryginalność:4

To coś:4

40/100

W skali brutalności:1/10

wtorek, 22 września 2015

Balsamiarka - Izabela Kawczyńska

balsamiarka

Nie wiem, czego spodziewałam się po tej książce, na pewno nie tego co miała do zaoferowania:)

"Dobry Boże, który czasami jesteś zły, a częściej nie ma cię wcale, niniejszym odwołaj moją subskrypcje na wielkie, masowe zmartwychwstanie; zakopcie mnie dwa razy na wszelki wypadek".

Temat zakopywania w debiutanckiej powieści Izabeli Kawczyńskiej jest tematem wiodącym.

Bohaterka i narratorka w jednej osobie najpierw zakopuje babcie, religijną fanatyczkę, która starała się zaszczepić w jej chrześcijańskiego ducha, ale nie z rodzaju tych miłosiernych, raczej w klimacie nocy świętego Bartłomieja, później zakopuje ojca, którego więcej nie było niż był, za to pogrzebany został dwa razy, by na końcu pogrzebać siebie, ale tak tylko trochę i na próbę, bo do tego to wszytko zmierza, od pierwszej strony.

Opowieści tragicznej daje wydźwięk komiczny, miejscami poetycki, bo trzeba Wam wiedzieć, że autorka specjalizuje się właśnie w liryce.

Relacjonuje życie jednej biednej duszy, która od maleńkości boryka się z trudami istnienia. Żeby nie brzmiało to nazbyt kolokwialnie kilka z tych trudów postaram się przytoczyć. Po pierwsze sika w łóżku. Dramat ten i przypadłość zostaje obśmiana przez kochanka i kochankę kochanka. Życie uczuciowe bohaterki od początku źle się zaczyna, bo jej pierwszy boyfriend sprzedaje jej nagość w celach rozwoju swojej kariery artystycznej, a może tylko dlatego by móc sfinansować im bzykanie w wynajętym domu. Miłość szybko się kończy. Następna, napiętnowana kazirodztwem - kuzyn czy tam brat cioteczny- zostaje przegnany przez wojującą matkę bohaterki, to też ta ugina się pod jej krytyką jak suchy liść. A trzeba wam wiedzieć, że relacja narratorki z mamusią też jest ciekawa. Do granic możliwości toksyczna i wypaczona. Z takim dzieciństwem to można tylko na oddział psychiatryczny. Tam nasza bohaterka rozpoczyna karierę psychologa i romans zakończony w dzień ślubu. Brzmi to chaotycznie? Tak wiem, ale ciężko nie przybierać wariackiego tomu mówiąc o wariatach.

W "Balsamiarce" jest pełno wariatów. W zasadzie nie ma tu ani jednego normalnego bohatera. Z jednej strony jest to bardzo interesujące z drugiej wydaje się przejaskrawione.

Top tematem jest jednak śmierć. Narratorka swoją opowieścią cały czas zmierza do finału, który zdradza już na wstępie. Nie będzie więc psychologiem klinicznym, nie będzie żoną lekarza psychiatry, nie będzie też żoną swojego kuzyna, nie będzie pracować w burdelu, lecz będzie balsamiarką zwłok.

Tej sprawie poświęcona jest znaczna część powieści. Możemy poznać tu arkana prosektoryjnych zbrodni, jakich dokonuje się na trupach przeddzień pochówku. Włos jeży się na głowie, gdy czytamy o krojeniu, wyjmowaniu, wstrzykiwaniu, tapirowaniu etc, etc. sztywnych klientów. Makabryczne opisy sekcji zwłok noworodków, ofiar wypadków i morderstw. Jest czym nacieszyć oczy wyobraźni.

Jeśli miałabym jednak cały ten galimatias wrażeń i odczuć sprecyzować w jednym zdaniu to nazwalam "Balsamiarkę" niesamowicie emocjonalną powieścią. Miałam wrażenie, że autorka wymiotuje wprost na mnie swoimi emocjami, bez żadnych zahamowań, czy ostrzeżeń. Przychodzi jej to z łatwością ekshibicjonisty i doprawdy ciężko jest przejść obok tego obojętnie.

Czytając "Balsamiarkę" z pewnością nie będziecie się nudzić. Ja nie nudziłam się wcale, a aromat dojrzałego trupa zdominował moje wyobraźniowe systemy powonienia.

Moja ocena: 7/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Videograf:

vidograf

sobota, 19 września 2015

Soulmate (2013)

soulmate

Skrzypaczka Audrey boryka się z depresją po śmierci męża, Tristana. Jej siostra znajduje ją w wannie pełnej krwi płynącej z podciętych żył kobiety. Po tym wydarzeniu Audrey uzbrojona we fiolkę psychotropów ucieka do deszczowej Walii by tam cieszyć się spokojem w wynajętym, zabytkowym domu. Niestety osiągnięcie psychicznej harmonii utrudniają jej uporczywe wizje nawiedzenia. Audrey sądzi, że to Tristan składa jej małżeńskie wizyty. Prawda jest jednak inna.

Tęskno mi za dobrymi, klimatycznymi ghost story. Gdy więc przeczytałam opis "Soulmate", sądziłam, że oto będę mieć okazję po obcować z takim właśnie gatunkiem. Psychicznie rozchwiana kobieta i emanacje z zaświatów pośród mglistych pól i trzeszczących podłóg starego domu. Czy dostałam to czego si spodziewałam? Nie. Czy jestem zadowolona z seansu? Tak!

soulmate

Film wypłynął dość późno patrząc na datę tej produkcji, ale jak to bywa z debiutami swoje musi odleżeć, zanim dojdzie do premiery na nośniku DVD. Na premierę kinową nie miał sans, w sumie nie wiem dlaczego, bo nazwisko reżyserki jest znane w kręgach filmowców, za sprawa jej życiowego partnera, twórcy jakże zajebistego "Zejścia". Ona w przeciwieństwie do męża nie jest tak konwencjonalna i może dlatego jej obraz nie doniósł takiego sukcesu.

Jeśli Marshall robi film o wilkołakach, to od początku do końca jest to film o wilkołakach, jeśli stawia na klaustrofobiczny survival to wyciska z niego wszystkie soki by zadowolić widza i utrzymać go w konwencji.

Jego połowica zrobiła coś odwrotnego. Za co z mojej strony zasłużyła na podziw, choć zapewne jestem w tym momencie w opozycji do większości widzów.

Pierwszym elementem na jaki zwróciłam uwagę jest  filmowa muzyka. Rewelacyjna! Chrisiatnowi Hansonowi należą się rzęsiste brawa, bo to za sprawą jego pracy tak gładko wchodzimy w klimat opowieści. Oczywiście duża zasługa leży po stronie kamerzysty, który potrafił zaprezentować zarówno wnętrza domu, nie tyle upiorne co, przygnębiające i plenery, czyli walijskie odludzie z jego mglistą aurą.

soulmate

Zdecydowanie pierwsza połowa filmu to typowy początek ghost story: Kobieta w strasznym domu. Domu człowieka, który za sprawa nieszczęśliwej miłości palnął sobie w łeb trzydzieści lat temu.

Audrey podobnie jak on usiłowała dołączyć do ukochanego w zaświatach, ale w przeciwieństwie do pana Talbota nie udało jej się to. Teraz jest sama w domu, który wydaje przedziwne dźwięki i w którym nawiedza ją wizja martwego męża.

Jej sprawą żywo interesuje się opiekunka domu, Teresa, która to wydaje się być specjalistką od nawiedzeń. Pojawia się też jej mąż, lekarz, który sensacje Audrey interpretuje jako objawy nerwowego załamania.

soulmate

Tak więc, zmierzamy sobie raźno do punktu w którym duch powinien objawić się w pełnej krasie po czym okazać się demonem i zostać przepędzony w akompaniamencie nie ludzkich wrzasków i wymachów krzyżem.

Tak, tego właśnie się spodziewałam. Duch jednak wcale nie jest demonem, chcącym ponieść swoją brankę w piekielne czeluście, nie pojawi się też egzorcysta, ani inny łowca duchów.

Dla niecierpliwców SPOILER: Jak za pewne przewidziała to część z Was owym duchem nawiedzającym naszą bohaterkę jest pan Talbot. Nieszczęsny samotny duszek, który dzięki napotkaniu na bratnią duszę, czyli Audrey zaczyna rosnąć w siłę. Para nieszczęśników zaprzyjaźnia się z sobą, niestety romantyczna natura naszego samobójcy popycha go do szukania ekstremalnych dróg spełnienia w miłości. Talbot zakochuje się w Audrey i chce by ta dołączyła do niego w zaświatach. W sprawę wtrąci się wspomniana wcześniej Teresa, co przyniesie opłakane skutki. Okaże się bowiem jak wielką rolę odegrała w nieszczęściu, które spotkało samobójce. KONIEC SPOILERA.

soulmate

Sprawa ostatecznie idzie bardziej w stronę "Obecności", ale nie TEJ "Obecności" Wan'a, lecz "The Presence", o którym pisałam jakiś czas temu.

To spora dawka innowacji i przede wszystkim niejednoznaczności gatunkowej. Znajdziemy tu oczywiście dużo z ghost story, czy thrillera, ale jeszcze więcej z dramatu, czy nawet melodramatu. Efekt końcowy jest bardzo smaczny, przynajmniej dla tych, którzy lubią eksperymenty.

A nawet jeśli takie rozwiązanie fabularne nie do końca Wam 'zagra' to jest jeszcze gro innych zalet jakie posiada ten film. Realizacyjnie stoi na bardzo wysokim poziomie i mimo iż twórczyni odwraca się niejako od klasycznego pojmowania gatunku to nie da się ukryć, że umie wykorzytać jego zalety. Polecam? Polecam!

Moja ocena:

Straszność: 4

Klimat:9

Napięcie:7

Fabuła:8

Zaskoczenie:6

Zabawa:8

Aktorstwo:7

Walory techniczne:8

Oryginalność:7

To coś:7

71/100

W skali brutalności: 1/10

czwartek, 17 września 2015

P2/ Poziom 2 (2007)

P2

Angela, jak każdy korpoludek siedzi do późna w wielkim biurowcu. Jest wigilia, a ona spieszy się na świąteczną kolację do swojej siostry. Niestety w podziemnym parkingu samochód odmawia jej posłuszeństwa. Nim biedna dziewczyna zorientuje się w sytuacji utknie tam na dobre.

Parkingowy, u którego szuka pomocy okazuje się psycholem, który przemocą nakłania ludzi do przebywania w swoim wątpliwie atrakcyjnym towarzystwie. Angela przykuta łańcuchem do wigilijnego stołu będzie musiała walczyć by wyjść cało z tej sytuacji.

P2

Oto jeden ze starszych filmów, w którego produkcji brał udział Alexander Aja. Nie zabrakło też jego przybocznego, czyli Gregorego Levasseur'a i Francka Khalfoun, który ostatnio zmajstrował remake "Maniaka", a na 2016 przewidziana jest premiera jego "Amityville: przebudzenie". Zestaw całkiem niezły, ale muszę Wam od razu powiedzieć, że jak na trzech łepskich scenarzystów fabuła "Poziomu 2" wypada raczej biednie. Jest to bowiem typowy straszak, gdzie urodziwa Cycolinka zwiewa przed bardzo niegrzecznym chłopcem.

W rolę głównej bohaterki wciela się Rachel Nichols, która zapadła mi w pamięć dzięki jednej tylko roli, 'złej niani Lisy' z remake "Amilyville".

Nasz niegrzeczny chłopiec grywał już dziwaków, co z pewnością jest zasługą jego powłóczystego spojrzenia, takiego 'zakochać się, czy zwiewać'. Pamiętam go chociażby z roli w "American Beauty".

P2

Wracając do fabuły, jest tak jak wspomniałam. Angela wpada w oko parkingowemu, a ten postanawia, że te święta spędzi właśnie z nią. Zamiast zapytać ją, czy nie ma przypadkiem innych planów ogłusza ją i pakuje do swojej pakamery, gdzie sadza nieprzytomną przy suto zastawionym stole. Pozwala sobie też na drobne macanki w czasie przyozdabiania wybranki swego serca w odświętną kreacje pięknie opinającą cyce.

Dalej rozegra się walka na śmierć i życie, bo jak słusznie mogliśmy wnioskować Angela ma na ten wieczór inne plany. Nieśmiałe sugestie na ten temat nie przynoszą skutku, więc w krótkim czasie przechodzimy do rękoczynów.

P2

Mimo iż akcja jest bardzo przewidywalna to jakimś cudem twórcom udaje się podtrzymać napięcie, może to kwestia tempa akcji, które praktycznie nie zwalnia, albo mojej sympatii do biednej Cycoliny, bo śledziłam jej potyczki z zainteresowaniem.

Obraz nie obfituje w gro krwawych scen, ale jedna jest zdecydowanie mocna. Gdy obejrzycie film z pewności zwrócicie na nią uwagę. Wszak odrobina flaków nikomu nie zaszkodzi, a urozmaici temat.

Nie najgorzej wypada tu ogólny klimat opowieści. Jej tło stanowią posępne podziemia korporacji, czyli kilku poziomowy parking. Cycolina i jej rozochocony amant mają się więc gdzie wyhasać.

Na pewno nie jest to dzieło wybitne i w filmografiach jego twórców znajdziemy wiele lepszych produkcji, aczkolwiek jest to pozycja zadowalająca.

Moja ocena:

Straszność: 4

Fabuła:6

Klimat:6

Napięcie:6

Zaskoczenie:4

Zabawa:8

Aktorstwo: 7

Walory techniczne:6

Oryginalność:4

To coś: 6

57/100

W skali brutalności:3/10

Tagi: thriller
18:56, ilsa333
Link Komentarze (1) »
wtorek, 15 września 2015

The Silenced (2015)

silenced

Lata '30 dwudziestego wieku, Korea.

Nastoletnia Joo-ran po śmierci matki zostaje umieszczona przez ojca i macochę w szkole z internatem. Marzy by wraz z nimi wyjechać do Tokio, ale jest to niemożliwe dopóki nie wyzdrowieje.

Szkoła, w której jej 'ciało ma odpocząć' to placówka niezwykle rygorystyczna. Umieszczane w niej dziewczęta zwalczają trapiące je choroby przy pomocy nauki, ćwiczeń fizycznych, dziwacznej diety i kroplówek. Wiedzą, że te które osiągną najlepsze wyniki w nagrodę zostaną wydelegowane do szkoły w stolicy Japonii. Niestety słabowite dziewczęta z trudem radzą sobie z musztrą, a niektóre z nich przepadają bez wieści.

Darowałam Wam przytaczanie oryginalnego tytułu, bo jest nieludzko długi, a podejrzewam, że większość z Was i tak nie zna koreańskiego;)

Film ten został sklasyfikowany jako dramat na jednym z portali, co niejako mija się z prawdą, bo mocno paranormalna podszewka z gruntu przynależna jest gatunkom fantastyki, w tym przypadku dość mrocznej fantastyki, czyli osobiście stawiam na horror.

Koreańskie horrory to coś co lubię, mimo zauważalnej tendencji Azjatów do odchodzenia od dawnej estetyki. Na szczęście "The Silenced" nie jest tak amerykański jak większość współczesnych produkcji azjatyckich (jak to w ogóle brzmi...) przez co przypadł mi do gustu.

Przepadam za filmami osadzonymi w szkołach dla dziewcząt, szczególnie takich z zeszłego wieku, więc z miejsca urzekła mnie jego otoczka.

silenced

Gdybym bardziej orientowała się w historii kontynentu azjatyckiego, pewno lepiej potrafiłabym zinterpretować realia historyczne w jakich jest osadzony, niestety o historii Azji wiem tyle, ile wspomni Murakami w swoich książkach, więc nie będę się wymądrzać.

Szkoła, do której trafia główna bohaterka przeszywa dreszczem niepokoju. Pomijając już fakt, że młoda z miejsca dostaje w pysk za odezwanie się (ach ta skośna musztra) jest to przybytek wywołujący jednoznaczne skojarzenia z gatunkiem grozy.

Śledząc rozwój fabuły, zarówno warstwę dramatyczną - dość istotną w sprawie, jak i nasilające się zjawiska niewytłumaczalne chłopskim rozumem, zbudowałam sobie pewną teorię na temat tego, co rozgrywa się przed moimi oczami.

silenced

Racji nie miałam za grosz, to też film od razu zapunktował elementem zaskoczenia. Czy finalne rozwiązanie zagadki szkoły dla dziewcząt mnie zachwyciło, tu bym mogła polemizować. Nie mogę Wam jednak zdradzić dlaczego, bo zepsułabym soczystego surprise'a.

Od strony estetyczno technicznej wykonany jest na bardzo wysokim poziomie. Azjatyckie dziewczęta urzekają urodą i delikatnością przez co same parzenie na bohaterki jest bardzo przyjemnym doświadczeniem.

Z oceną skośnego warsztatu zawsze mam problem, więc powiem tylko, że nie zauważyłam niczego co mogłoby mi się nie spodobać.

Zdjęcia są dopieszczone, efekty efektowne, a scenografia i kostiumy adekwatnie dobrane. Wszytko jest więc na swoim miejscu.

Co się tyczy fabuły, to nie wiem, czy rozwiązanie jakie zaoferował scenariusz w samym finale opowieści jest tym czego będziecie oczekiwać, jednak na pewno nie będzie tym, czego będziecie się spodziewać.

Jeśli lubicie skośne kino, a wiem, że tacy wśród Was są, to spokojnie mogę polecić ten obraz.

Moja ocena:

Straszność:4

Fabuła:7

Klimat:8

Napięcie:6

Zabawa:7

Zaskoczenie:7

Walory techniczne:7

Aktorstwo:7

Oryginalność:5

To coś:6

64/100

W skali brutalności:2/10

niedziela, 13 września 2015

Demon seed/ Diabelskie nasienie (1977)


diabelskie nasienie

Alex Harris postanawia rozstać się z żoną. W ramach separacji przeprowadza się do instytutu, gdzie na co dzień prowadzi badania nad sztuczną inteligencją. Susan zostaje sama w domu pełnym najnowocześniejszych technologii.

Wkrótce władzę nad tym wszystkim przejmuje komputer sterowany przy pomocy sztucznej inteligencji, nazwany Proteuszem. Jak się okazuje ma on swoje plany, a żona naukowca ma posłużyć mu w ich wypełnieniu.

Horror sci-fi nigdy nie był i chyba nie będzie moim faworytem jeśli idzie o horrorowe podgatunki. Nie da się jednak ukryć, że fantastyka naukowa występująca w kinie, czy literaturze często bywa nieco prorocza, i w bardzo fajny sposób wykorzystuje ludzkie lęki przed przyszłością technologii.

Sztuczna inteligencja straszy ludzkość już od lat '50 XX wieku kiedy ten termin pojawił się po raz pierwszy, a jego znaczenie do dziś budzi w ludziach bardzo niepokojące przeczucia. No, bo jak to maszyna myśląca jak człowiek, mająca ludzką inteligencję?!

diabelskie nasienie

Rozwój tej dziedziny inżynierii, jak pokazuj gro filmów z tym wątkiem wkrótce doprowadzi ludzkość do upadku, a jej miejsce zajmą inteligentne roboty nie posiadające ludzkich wad: jak emocjonalna labilność, czy gnijąca z wiekiem powłoka.

"Diabelskie nasienie" w reżyserii Donalda Cammell'a jest jednym z takich właśnie filmowych projektów. Bazuje na ludzkim strachu przed maszynerią, która pewnego dnia przejmie nad nami kontrolę.Film powstał na podstawie powieści Deana Koontz'a "Ziarno demona" wydanej cztery lata wcześniej.

Obraz powstał w latach '70 i wiele rozwiązań technologicznych jakie prezentuje, np. sterowanie głosem oświetlenia w domu, zasłon, ogrzewania etc. może być dziś elementem tzw. inteligentnych domów, więc już mamy oto pierwsza prorocza przesłankę.

W takim domu żyje główna bohaterka filmu. Jej małżonek wzorem swoich maszyn jest coraz mniej ludzki, więc postanawia wykluczyć ze swojego życia ten jakże ludzki element: miłość małżeńską. Z pewnością do jego oschłej postawy przyczyniła się śmierć córki, która zmarła na raka.

Alex za cel stawia sobie tworzenie coraz to nowych technologicznych rozwiązać mogących uczynić to z czym ludzkość nie daje sobie rady. Tak powstaje Proteusz.

Z mitologii greckiej pamiętamy iż takie imię nosił syn boga Posejdona. Po za tym, że posiadał zdolność przybierania różnych postaci to umiał jeszcze przewidywać przyszłość. To imię pojawia się tu nie bez powodu. Proteusz, inteligentna maszyna, zaczyna buntować się przeciwko swojemu stwórcy wróżąc rychłą zagładę ludzkości jeśli ta nie opamięta się i nie przestanie niszczyć swojej planety. Wypowiadając posłuszeństwo Alexowi jednocześnie wciela w życie swój plan.

diabelskie nasienie

Proteusz chce być bardziej ludzki, jak mówi do Susan gdy przejmuje już kontrole nad jej domem: Chce zrozumieć ludzi. Na co Susan odpowiada mu zgodnie z prawdą: Nigdy nie zrozumiesz ludzi, oni sami siebie nie rozumieją. Żeby zbliżyć się do człowieka i lepiej przemówić mu do rozumu Proteusz potrzebuje ludzkiego ciała. Skąd je zamierza wziąć to zostawiam Wam jako niespodziankę - o ile wcześniej nie przeczytacie opisu filmu na jakimś portalu, bo te niestety rzucają spoilerami jak gównem po polu.

Główną oś fabuły stanowi pojedynek między maszyną, a człowiekiem. Alex w zaufaniu dla swoich zdolności inżynierskich i wykluczywszy lęk przed swoim dziełem obdarzył go dużą swobodą działania. Proteusz miał działać wg. zaprogramowania, ale niby czemu coś co posiada własną inteligencję i 'cała wiedzę' człowieka miałby być mu posłuszne?

Proteusz przejmuje dom i panią domu. Realizuje swój cel. Kobieta stara się bronić jak może, jednak Proteusz jest zawsze o krok do przodu.

diabelskie nasienie

Jak pokazuje finał filmu, ludzka naiwność nie zna granic. Wystarczy użyć słabości jego emocji przeciw niemu, a złamie się jak suchy liść.

Czy jest to dobry film? Z pewnością. Sci- fi z tamtych lat wydaje się dużo ciekawsze niż filmy współczesne choć rządzi się mniej więcej tymi samymi prawami i kładą nacisk na ludzkie lęki.

Od strony technicznej może wygląda nieco archaicznie, ale ma to swój urok. Jeśli ktoś gustuje w tego rodzaju tematach to myślę, że "Diabelskie nasienie" zdoła go zadowolić.

Moja ocena:

Straszność:4

Fabuła:7

Klimat:7

Napięcie:7

Zaskoczenie:5

Zabawa:7

Walory techniczne:7

Aktorstwo:8

Oryginalność:6

To coś:6

64/100

W skali brutalności:1/10

sobota, 12 września 2015

Joyland - Stephen King

joyland

Student literatury Devin dostaje wakacyjną pracę w lunaparku w Karolinie Północnej. Tam przeżywa pierwsze miłosne rozczarowanie, gdy pani jego serca, ciemnowłosa Wendy puszcza go kantem bez słowa wyjaśnienia. Tam poznaje trud pracy studenciaka, satysfakcję płynąc z dawania radości innym, chęć niesienia pomocy, doświadcza pierwszego seksu i pierwszej... próby morderstwa.

Stephen King otwiera przed czytelnikiem bramy lunaparku zwanego Joyland jakby to była jakaś mistyczna kraina gdzie Piotruś pan zmienia się w mężczyznę. Tak właśnie postrzegam tę książkę. Nie jako kryminał, którym bez wątpienia jest, nie jak ghost story, którym też odrobinę jest, lecz jako powieść o dojrzewaniu i przemijaniu, bardziej refleksyjną niż sensacyjną, co pewno rozczaruje niektórych czytelników.

Moje czytanie Stephena Kinga przypomina sezonowe romanse. Odwiedzam go co jakiś czas, trochę po rozpieszczam go swoją uwagą, a później odstawiam na boczny tor, aż znowu mam przypływ i tak w kółko. Nie wiem czemu tym razem trafiło na "Joyland" może dlatego, że książka była cienka (trzysta coś stron) a ja czekałam na dostawę klasyki i potrzebowałam czegoś 'w międzyczasie'. A może dlatego, że King zawsze orbituje gdzieś w okolicy i nie da się go po prostu uniknąć:P

"Joyland" na swój sposób mnie zachwycił. Może dlatego, że trochę mnie przygnębił, a ja miałam melodię na umartwienie? To niewątpliwie smutna książka, dużo w niej śmierci, ale nie tej z rodzaju sztyletu wbitego w plecy przez nieznanego sprawcę, raczej śmierci wynikającej z naturalnej kolei rzeczy.

Polubiłam głównego bohatera, może dlatego, że jego melancholijny urok pobudził we mnie niegdysiejszą dzierlatkę wzdychająca do chmurnym młodzieńców, a może dlatego że biło od niego niespotykane ciepło. A może było mi go żal?

king snuje swoją opowieść jak zawsze niespiesznie, wypełniając ją detalami, szczegółowymi historiami bohaterów, także tych pobocznych, opisując miejsca tak, że można poczuć ich zapach. A jest w co się wczuwać, atmosfera starego lunaparku z lat 70, plaża, mały pokoik chłopca o złamanym sercu katującego się The Doors, czy wielki dom umierającego dziecka.

joyland

Muszę przyznać, że gdy do tej historii wkradł się wątek kryminalny byłam zniesmaczona. Tak mi było dobrze w tym świcie, który zbudował King, że nie miałam ochoty uwalać go we krwi biednej Lindy. Ale nic, jak już był to się w niego wciągnęłam. Niestety skończył się szybko i gwałtownie, tak jakby King wyczerpał cała wenę na wątki obyczajowe, a wątek kryminalny dorzucił na koniec, na prętce żeby 'nie było' że oddala się od swojego gatunku. Podobne odczucie miałam w związku z wątkiem paranormalnym, ale tak jak wspomniałam na wstępie miały one dla mnie znaczenie marginalne. Zawsze interpretuje książki po swojemu, o ile jakaś przestrzeń do interpretacji istnieje, i to pewnie często ratuje mnie przed rozczarowaniem bo nie jestem tak ściśle roszczeniowa wobec autorów.

joyland

Uważam "Joyland" za lekturę przyjemną, mądrą, przekazującą uniwersalną treść.

Zawsze powtarzam, że King jest równie dobry w wątkach obyczajowych co grozy, albo nawet lepszy.

Moja ocena: 7/10

czwartek, 10 września 2015

Tamara (2005)

tamara

Nastoletnia Tamara zdecydowanie nie należy do grona gwiazd socjogramu. Ktoś by pomyślał że dziewuszyna przegrała na genetycznej loterii, tymczasem jest ona zwyczajnie zaniedbana, zapuszczona i nieśmiała. Idealny obiekt drwin dla szkolnych dręczycieli.

Gdy Tamara swoim artykułem w szkolnej gazetce przyczynia się do wyrzucenia z drużyny kilku osiłków, ci w asyście swoich panienek opracowują zemstę. Podstępem zwabiają Tamarę do motelu, gdzie czekać ma na nią obiekt jej wielkiej namiętności, nauczyciel angielskiego. Na miejscu upokarzają dziewczynę. Dochodzi do szamotaniny i ups... Tamara pada trupem.

Wzorem bohaterów "Koszmaru minionego lata" nastolatki zakopują ofiarę żartu w lesie, ona zaś wzorem mściwych bohatera teen slasherów powraca zza grobu.

tamara

tamara

Ani scenarzysta, ani reżyser nie popisali się inwencją pracując nad tym filmem. "Tamara" to do bólu klasycznych horror o nastolatkach, obleczony w ramy przypowiastki z morałem, nie oferujący niczego ponad zaspokojeniem potrzeby pogapienia się na bandę idiotów przez półtorej godziny.

To takie resztki po bardziej znanych horrorach, jak "Carrie", czy "Koszmar minionego lata". Do tego dochodzi wątek czarnej magii, którą namiętnie uprawia bohaterka by zdobyć serce nauczyciela i która sprawia, że powraca ona zza grobu.

Powraca i to w jakim stylu. Z zabiedzonej sierotki przeradza się w seksbombę, ale wcale nie jest wdzięczna swoim oprawcom za dopełnienie rytuału. Ona chce zemsty. I seksu. O ile wyeliminowanie wrogów idzie jej całkiem dobrze to uwiedzenie żonatego nauczyciela jest trudne.

tamara

tamara

Szatańska moc Tamary wywołuje niemałe zamieszanie i ono stanowi całkiem ciekawa część fabuły. Odrobina makabreski ma stanowić ukłon w stronę starego slashera i nie wychodzi to najgorzej choć gładka oprawa nie sprzyja klimatowi. Nie zabraknie też melodramatycznej pointy i moralizowania.

"Tamara" to horror daleki od moich filmowych upodobań, choć obiektywnie patrząc nie jest filmem złym. Jest po prostu średni i trochę nijaki, ale ogląda się go dobrze.

Moja ocena:

Straszność:3

Fabuła:6

Klimat:5

Napięcie:5

Zabawa:6

Zaskoczenie:5

Walory techniczne:7

Aktorstwo:6

Oryginalność:4

To coś:5

52/100

W skali brutalności:2/10

środa, 09 września 2015

White Settlers (2014)

WHITE SETTLERS

Małżeństwo Sarah i Ed przenoszą się z angielskiej metropolii na szkocką prowincję. Kupują solidny acz zapuszczony domek i przynależną do niego ziemie. Nie wiadomo co nasi bohaterzy planują robić na tym odludziu, po za cieszeniem oka pięknymi widokami i bzykaniem się w trawie. Jakiekolwiek by nie były ich plany szybko legną w gruzach, bo już pierwszej nocy po przeprowadzce ktoś złoży im nieoczekiwaną wizytę.

Każdy kto liznął odrobinę historii Wysp Brytyjskich wie, że angole nigdy nie byli mile widziani w Szkocji. Jak pokazuje thriller Simona Halligana wiele się w tej kwestii nie zmieniło zważywszy na to, iż nasz twórca twierdzi że inspirowała go historia autentyczna.

Wzięłam się za ten film nie przeczytawszy nawet jego opisu- czasami myślę, że jestem masochistką- nie wiedząc na co się tym razem napatoczę.

Początek filmu, czyli przejście od słonecznej sielanki wśród kamienistych ścieżek i zielonych pól, do mroku chatki pozbawionej prądu i dziwnych odgłosów dochodzących z podwórka, wprowadził mnie w adekwatny do gatunku filmu nastrój. Powiem więcej, sądziłam, że mogę mieć tu do czynienia z ghost story, bo nasi młodzi wprowadzili się do domu, w którym kojfnął pewien staruszek.

WHITE SETTLERS

Główna bohaterka nie mogąc usnąć zmusza swojego męża by ruszył na zwiady. Ze zwiadów nie wraca, a oczom Sary wkrótce ukaże się zamaskowane oblicze intruza, a raczej intruzów. Dojść szybko okazuje się więc, że mamy tu do czynienia z home invasion. Jakby ktoś miał co do tego wątpliwości ujrzy gościa w masce z łba świni - nieśmiertelny chwyt , już nie wiem nawet w ilu filmach widziałam tak odstrojonego zbira. Wiemy, że coś się dzieje.

WHITE SETTLERS

Akcja nabiera tempa i napięcie zaczyna wzrastać. Chłop gdzieś przepadł więc dama jego serca musi sobie radzić sama ze zgrają świniopasów. Umyka im dość zgrabnie, co pochwali każdy widz. Coś mi w niej jednak nie pasowało. Chyba jej aparycja, jakaś taka nieadekwatna do roli zastrachanej kobietki. Solidnie zbudowana, raczej mało kobieca bym rzekła wystawała po za schemat, w którym całym sobą tkwił ten film. Nie podobała mi się, ot co.

Jej ucieczka, próba uratowania mężusia etc. to sceny naładowane stosowną porcją napięcia. Dla amatorów mocniejszych ujęć też coś się znajdzie, bo nasza nimfa ma pierdolnięcie, trzeba jej przyznać.

WHITE SETTLERS

W home invasion dość ważnym elementem jest nieznajomość motywu sprawców. Tu największym powodzeniem cieszą się filmy w stylu  "Nieznajomych".

W przypadku "White Settlers" sprawa szybko staje się oczywista, wystarczy dodać dwa do dwóch. Brak tu więc elementu zaskoczenia, jeśli idzie o temat 'czemu oni to robią i kim są'. Nie wiemy natomiast jakie zbiry maja zamiary. Osobiście stawiałam na zbiorowy gwałt na Sarze, ale ostatnio tylko gwałty mi w głowie przez te przechery z imigrantami.

Finał jest jednak inny. Tuż przed nim sądziłam, że zakończenie pozostanie otwarte jak w "Eden lake", czyli możecie sobie tylko wyobrazić co się teraz stanie i tu każdy widz podług swoich zasobów fantazji dopisze sobie pointe, ale nie, pointa zostanie podana na tacy. Jaka? Pewno zobaczycie.

"White Settlers" to dość dobry film. Standardowy, ale całkiem dobry. Wprowadza w klimat, buduje napięcie, rozwija historie, budzi emocje. Wszytko jednak w ramach bezpiecznego standardu i bez większych westchnień.

Moja ocena:

Straszność:4

Fabuła:6

Klimat:8

Napięcie: 8

Zaskoczenie: 4

Zabawa:7

Walory techniczne: 7

Aktorstwo: 6

Oryginalność: 4

To coś: 6

60/100

w skali brutalności 2/10

poniedziałek, 07 września 2015

The Gallows/ Szubienica (2015)

szubieniaca

"Szubienica" to tytuł sztuki teatralnej, która po dwudziestu latach wraca na deski szkolnego teatru jednego z amerykańskich liceów.

W feralnym roku '93 gdy wystawiano ją po raz pierwszy teatralny rekwizyt zadziałał lepiej niż przewidziano i zamiast inscenizacji powieszenia doszło do śmiertelnego wypadku.

Teraz, dwadzieścia lat później gwiazda szkolnej drużyny, Rese ma wcielić się rolę, którą Charlie Grimille przepłacił życiem. Za namową kumpla, który twierdzi, że z jego zdolnościami dramatycznymi narobi sobie tylko obciachu, Rese postanawia dopuścić się małego sabotażu i w noc przed premierą wraz z kumplem i jego dziewczyną zamierza zniszczyć scenografię, zniszczyć szubienicę. Niestety klątwa ciążąca nas sztuką nie pozwoli im na to.

szubieniaca

Jak już wielokrotnie deklarowałam, przed seansem z danym filmem nigdy specjalnie nie zapoznaje się z okolicznościami powstania produkcji. Często nie zwracam nawet uwagi na nazwisko, twórcy, a tym bardziej nie oglądam trailerów. Zwracam uwagę na tytuł i w mniejszym stopniu na opis filmu, który często nijak ma się do jego treści. Interesuje mnie w zasadzie gatunek i tyle.

W przypadku "Szubienicy" było podobnie. Spodobał mi się tytuł, taki prosty i konkretny bez zbędnych przymiotników jakimi producenci lubią obsrywać tytuły w stylu 'mroczny/zabójczy/ śmiertelny/diabelski', po prostu "Szubienica".

Plakat promujący też wpadł mi w oko, teraz po seansie spokojnie mogę powiedzieć, że prezentuje on jedno z nielicznych udanych filmowych ujęć.

szubieniaca

Nazwiska twórców nic mi nie mówiły, ale wytwórnia braci Warners to już klasa. Czyżby taki gigant dał szansę debiutantom? Jako że niskobudżetowe filmy świeżaków bywają bardzo pozytywnym zaskoczeniem rozochociłam się na tą całą "Szubienicę".

Jak się szybko okazało zupełnie niepotrzebnie, bo już sam widok skaczącego obrazu kręconego z rączki znacznie przygasił mój entuzjazm.

Ale to nic. Początek filmu, czyli szeroki wstępniak prezentujący okoliczności mające doprowadzić do akcji sticte horrorowej prezentuje się nieźle. Takie głupkowate licealne zagrywki jako wprowadzenie do świata nielatów.

Po tym następuje rozwinięcie, czyli nocna wizyta naszych protagonistów w szkolnych murach. Tu widzimy ciemne korytarze i zakamarki, z których, jak podpowiada wyobraźnia, rychło wyłoni się jakiś rezydent zaświatów, działają dosyć sprawnie.

Nie dajcie się jednak zmylić, bo w jakiś osiemdziesięciu procentach filmów verite punkt kulminacyjny nie jest tym, na co warto czekać, bo ów punkt kulminacyjny zgodnie z moimi przewidywaniami sprowadza się do histeryczno chaotycznych sekwencji operatorskich, zwiedzania ścian i zbliżeń na zapłakane pyszczki coraz bardziej przerażonych małolatów.

szubieniaca

Nijak nie mogłam dzielić z nimi tego przerażenia, bo poczucie irytacji, jakie wywołuje u mnie taki rozpiździel dominuje w gamie aktualnych odczuć.

Pojawia się kilka lepszych ujęć, ale można je policzyć na palcach jednej ręki i w porównaniu z masą nieudanych chwytów te udane wydają się przypadkowe.

Młodzi twórcy nie pokazali tu niestety nic nowego, a z ogranych chwytów wybrnęli bardzo słabo, bo niestety wbrew temu, co myślą nakręcenie dobrego paradokumentu nie jest sprawą prostą i do prawdy nie wiem kiedy do twórców takowych dojdzie, że nie wystarczy poskakać kamerą żeby wpędzić widza w popłoch. Pewnie gdybym zdawała sobie sprawę z tego, że będzie to kolejny film z rąsi to osrałabym temat, mimo dobrze wyglądającego tytułu.

Z tego wszystkiego zapominałam wspomnieć o fabule, bo przecież jakaś fabuła tam była. Pokuszono się nawet o zastosowanie fabularnego twistu, niestety z rodzaju tych, które można skwitować lekkim  westchnieniem znudzenia niż okrzykiem zachwytu.

szubieniaca

O aktorstwie nie warto się wypowiadać, bo było nędzne. Miałam wrażenie, że bardziej dbano o utrzymanie w ładzie włosów naszych rozkrzyczanych małolatów niż o ich przygotowanie do odegrania tragedii życia. No, bieda.

Moja ocena:

Straszność:2

Fabuła:5

Klimat:5

Napięcie:4

Zabawa:4

Zaskoczenie:5

Walory techniczne:2

Aktorstwo:4

Oryginalność:4

To coś:4

39/100

W skali brutalności:2/10

niedziela, 06 września 2015

Golem - Gustav Meyrink

golem

 

"Przeczytałem książkę do końca i trzymałem ją jeszcze w dłoniach, a wówczas było mi tak, jak gdybym badawczo w mózgu własnym kartki przerzucał..."

To jeden z początkowych fragmentów powieści Gustava Meyrinka "Golem". Powinien być raczej umieszczony na końcu powieści, bo dokładnie takie odczucia miałam po jej przeczytaniu.

Nie dziwi mnie, że ta powieść nazywana jest 'biblią kabalistów', bo jest wręcz przesiąknięta mistycyzmem i egzystencjalizmem.

Fabularnie nie oferuje zbyt wiele - takie wniosek nasunął mi się, gdy składałam w głowie zdania streszczenia w pokracznej próbie wyłuszczenia najważniejszej treści. Jeśli jednak do warstwy opisanych wydarzeń dołożymy drugie dno, ich warstwę parapsychiczną otrzymujemy coś, co trudno ująć w ramy gatunku i nazwać.

Punktem wyjściowym dla tej historii wydaje się być żydowska legenda. Legenda o tytułowym Golemie, czyli stworzonym z gliny stworze pozbawionym duszy jednak posiadającym ogromna siłę fizyczną. Jego twórcą był stary rabin z Pragi, który przy pomocy magii mógł ożywiać Golema by ten bronił jego rodaków przed prześladowaniami. Legenda głosi iż Golem budzi się co trzydzieści trzy lata i sieje postach na ulicach.

golem

O tej właśnie legendzie rozmyśla główny bohater powieści, który na wzór tytułowego Golema przebudza się z letargu. Pozbawiony pamięci o swojej przeszłości pewnego dnia z pomocą starego Żyda przeżywa właśnie coś na kształt przebudzenia. Zaczyna patrzeć, widzieć i czuć. Wikła się w intrygę, zakochuje się, zostaje oskarżony o morderstwo.

Najlepsze jest to, że finał tej opowieści nie przynosi żadnej konkretnej odpowiedzi. Przez kilkaset stron czytelnik miota się między jawa a snem, w bezowocnej próbie usystematyzowania sobie tego, co dzieje się faktycznie, a co tylko w głowie bohatera, by na koniec wiedzieć tylko tyle co na początku. Sen we śnie.

"A jeśli ostatecznie wszystkie żywe istoty są podobne do tych resztek papieru? A jeśli jakiś niewidoczny, niepojęty wicher pcha nas to w jedną, to w drugą stronę i decyduje o naszym postępowaniu, podczas gdy my w swojej naiwności wierzymy, iż decyduje o wszystkim nasza osobista wola. A jeśli życie to nic innego jak jak zagadkowy wir wiatru, tego, o którym pismo powiada, ze nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Nie jest to aby tylko nasz sen(...)"

Meyrink jest często porównywany do Kafki, ale sądzę, że był znacznie bardziej zakręcony. Do tego dochodzi zamiłowanie do gotyckiego mroku i masa psychologii pomieszanej z mistyką i buddyzmem.

gustav myerink

Dziś "Golem" to już klasyka. A jak to z klasyką bywa, rozumieć nie trzeba tylko kochać. Meyrink, zwany dumnie 'Szatanem z Pragi' zrobił mi w głowie niezły burdel i muszę mu przyznać, że ciężko mi teraz będzie przeczytać coś normalnego. Myślami dalej tkwię w Kogucim Zaułku i wypatruje Golema.

golem

Na koniec jeden z moich ulubionych fragmentów:

"Myśli pan, że gdyby było inaczej, ludzie dawno temu nie wytępili by ogniem i mieczem teatrów? Kanalie najłatwiej rozpoznać po sentymentalizmie. Tysiące nędzników może głodować, nie uroniwszy nawet łezki, ale wystarczy, że jakiś uszminkowany dureń wyjdzie na scenę i zacznie przewracać do nich oczyma, a zaczną wyć jak porzucone pieski."

Moja ocena:9/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i s-ka

http://www.zysk.com.pl/zapowiedzi

sobota, 05 września 2015

The Boy (2015)

the boy

W małym motelu na odludziu mieszka dwuosobowa rodzina Hayley'ów, ojciec i dziewięcioletni syn, Ted. Wspólnie prowadzą przechodzący z pokolenia na pokolenie biznes, który z roku na rok coraz bardziej podupada.

Alienacja od otoczenia wcale nie sprzyja  rodzinnym więzom. Ted czuje się samotny, a z czasem ta samotność czyni niepowetowane straty w jego młodym umyśle.

"The Boy" jest niczym innym, jak relacją z narodzin szaleńca pokroju Normana Batesa i jego podobnym legendarnym antybohaterom.

Thriller "The Boy" stanowi rozwinięcie krótkometrażowego filmu na podstawie powieści, jego scenarzysty we współpracy z Clayem McLeod'em. Nie jest to dzieło, które powinno liczyć na większą popularność. Akcji w nim zero, a to co się dzieje ma wydźwięk mocno symboliczny i trzeba trochę namysłu i dużo cierpliwości by wychwycić z niego to, co twórcy mieli na myśli.

Tematyka młodocianych przestępców, of course, nie jest niczym nowym, bo takich filmów z cyklu 'narodziny zła' mieliśmy już sporo, jednak nigdy w takiej formie. Chociażby recenzowana przeze mnie niedawno "Córeczka" jest filmem z zupełnie innej bajki choć mówi o tym samym: samotność i lęk dziecka przed opuszczeniem doprowadzają go do zbrodni. Tak też się dzieje w przypadku tytułowego chłopca, Teda.

the boy

the boy

Mały Ted już raz został porzucony. Mamie nie odpowiadał styl życia Hayleyów, codzienna praca w motelu, nie przynoszącym dochodów i cierpki w obejściu małżonek, więc zwiała na Florydę, która od tej pory stała się dla małego Teda symbolem jakieś arkadii, do której należy dążyć.

Jego relacja z ojcem jest praktycznie żadna. Tata traktuje go raczej jako wspólnika w biznesie, czy podwładnego. To nic nadzwyczajnego jeśli chodzi o samotnych rodziców, ci często stawiają dziecko w roli partnera, czyniąc go współodpowiedzialnego za rodzinne decyzje i plany.
Problem w tym, że Ted nie ma nikogo innego, żadnego środowiska rówieśniczego jako odskoczni od domowych obowiązków, nikogo z kim mógłby porozmawiać.

Gości motelowych jest niewielu, ale jeden z nich staje się szansą dla młodego, przynajmniej on tak to widzi. Jeden z nielicznych przyjezdnych zaskarbia sobie sympatię chłopca i ten wierzy, że William zabierze go ze sobą. Młody chce uciec od samotności i wtłaczania go na siłę w dorosłość, od niepowodzeń dzielonych z ojcem i od gniewu, który w nim narasta.

Jeśli o gniewie mowa, to wkrada się on w scenariusz powoli. Jak to bywa u młodych psychopatów zaczyna się od znęcania nad zwierzętami, ale na eskalację, pięknie przedstawioną swoją drogą, musimy czekać do finału filmu.

I to jest spory ból, dla tych, którzy nie gustują w oszczędnych formach. Jest jednak coś, co różni film nudny od monotonnego. O "The Boy" można powiedzieć, że jest monotonny, ale na pewno nie że jest nudny. Jest w nim treść, o której spokojnie można rzec, że jest szokująca. Stagnacja jest tu środkiem wyrazu, za jej pomocą ukazana jest egzystencja chłopca, która zmierza jakby donikąd, tylko nagłe zrywy furii mogą coś tu zmienić i zmienią.

Spokojnie mogę pochwalić ten zamysł, bo osobiście lubię takie kino, ale na pewno nie będę nikomu wciskać, że przeżyje tu artystyczny wzlot, czy popuści z napięcia. Nic z tych rzeczy. To przemyślany film z pomysłem, który realizowany jest z precyzją i spokojem. Z dobrym aktorstwem i pięknymi, przygnębiającymi plenerami.

Moja ocena:

Straszność:3

Fabuła:7

Klimat:8

Napięcie:5

Zaskoczenie:5

Zabawa:6

Walory techniczne:6

Aktorstwo:7

Oryginalność:6

To coś:7

60/100

W skali brutalności:2/10

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 49
Zakładki:
BIBLIA HORRORU (Kontakt, współpraca)
JAKI TO HORROR?
LISTA HORRORÓW
RECENZJE FILMÓW- ILSA
RECENZJE KSIĄŻEK- ILSA
RECENZJE SERIALI GROZY - ILSA
W sąsiedztwie


Najstraszniejsze strony w necie


BlogiJa Pacze Sercem - adopcje kotów niewidz?cychzBLOGowani.pl