What is your favorite scary story? Blog poświęcony tematyce szeroko pojętej grozy. Recenzje książek i filmów z gatunków: HORROR, KRYMINAŁ, THRILLER, SCI-FI, etc.
RSS
wtorek, 01 grudnia 2015

Najlepszy film grozy 2015 roku- Głosownie

Jak co roku, przyszedł czas na podjęcie decyzji, jaki film, Waszym zdaniem, był najlepszym tegorocznym straszakiem.

W głosowaniu biorą udział filmy z gatunku horror i thriller.

Poniżej znajduje się lista większości filmów, które miałam okazje obejrzeć, więc możecie wybierać spośród nich, choć oczywiście możecie rzucać własne propozycje, bo nie możliwe żebym widziała, albo słyszała o wszystkim co wyszło na światło dzienne w tym roku;)

Podlinkowałam większość tytułów więc kliknięcie w poszczególny z nich będzie odsyłać Was do recenzji- pod warunkiem, że takową opublikowałam.

Możecie oddać głosy na maksymalnie 3 tytuły. Film, który uzyska najwięcej Waszych głosów zajmie pierwsze miejsce w rankingu.

Głosy możecie oddawać w komentarza pod tym postem, na facebooku i na maila: biblia_horroru@o2.pl.

Głosowanie trwa do końca miesiąca. Mama nadzieję, ze 1 stycznia 2016 będę w stanie opublikować post z wynikami;)

Oto proponowane tytuły:

1. Howl

2. Curve

3. Crimson Peak- Wzgórze krwi

4. The Hallow/ Czcigodni

5. Egzorcyzmy Molly Hartley

6. Visions/ Mroczne wizje

7. The Diabolical

8. Circle

7. Kto tam?/Knock, knock

8. Hellions

9. Contracted: Phase II

10. Pay the ghost/ Wrota zaświatów

11. The Silenced

12. The Gallows/ Szubienica

13. The Boy

14. The Nymph/ Nimfa

15. Dark Places/ Mroczne miejsca

16. Demonic

17. Reversal

18. Poltergeist

19. Naznaczony 3

20. We are still here

21. Lazarus Effect

22. The Culling

23. Maggie

24. From the Dark/ Istota z ciemności

25. It Follows/ Coś za mną chodzi

26. Fotograf

27. The Intruders/ Mroczna tajemnica

28. The boy next door/ chłopak z sąsiedztwa

29. The Taking of Deborah Logan

30. Nightlight

31. Backcountry

32. Clown

33. Piramida

34. GirlHouse

35. The Atticus Institute

36. Preservation

37. Out of teh Dark

38. Dark summer

39. Sinister 2

40. Cooties

41. The gift/ Dar

42. Muck

43. Final girls

44. Kobieta w czerni- Anioł śmierci

14:53, ilsa333
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 30 listopada 2015

Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii - Marie-Louise von Franz

alchemia

"Alchemia" to termin, który kojarzony jest głównie z prastarą nauką związaną z magią.

W swojej książce współpracownica Junga obala to przekonanie. Okazuje się bowiem, że alchemia jest swoistą prapsychologią i to z tą naukową dziedziną ma najwięcej wspólnego.

To wydanie książki zawiera dziesięć wykładów autorki, które ta wygłosiła w Szwajcarii w latach pięćdziesiątych i mimo tego, że nurt analityczny, ba, cała psychologia od tamtej pory poszła daleko do przodu, często zmieniając tor rozumowania, często odwracając się plecami do teorii Junga, to jej tezy nadal są aktualne i spokojnie można je odnieść do współczesnej analizy ludzkiej osobowości.

Sięgając po tą książkę trochę obawiałam się wodolejstwa, jakiś obłędnych wybiegów, bo znając teorie Junga, jego fascynację starożytnym pojmowaniem świata mogłam się spodziewać, że przygoda z tą książką skończy się na Olimpie;)

Okazało się, że uprzedzenia jakich nabawiłam się na studiach (nurt psychoanalityczny nie jest zbyt ceniony w Polsce) wprowadziły mnie w błąd w ocenie Jungowskich teorii.

Ta książka to takie sięgniecie do źródła psychoanalizy, psychologii w ogóle i jest doświadczeniem niezwykle ożywczym.

Polecam szczególnie psychologom przekonanym o słuszności jednego tylko nurtu poznawczo-behawioralnego;)

Marie bardzo ciekawie przedstawia zagadnienia chorób psychicznych, w zupełnie nie klinicznym wymiarze, co sprawia, ze nawet dla laika, który psychologię zna jedynie z kina czy lektury "Charakterów" może być początkiem głębszego zainteresowania tematem.

"Alchemia" uświadamia jak bardzo mało wiemy o samych sobie, jak wąsko pojmujemy własną naturę i pokazuje, że warto otworzyć swój umysł.

Czytając tą książkę podkreślałam całe fragmenty, czytałam je jeszcze raz odnosząc do tego o czym byłam świecie przekonana.

alchemia

Jestem pewna, że jeszcze nie raz do niej wrócę, jak tylko przyjdzie mi do głowy, że już wszytko wiem;)

Jeśli chodzi o samo wydanie, to jest wzorowe. Twarda oprawa, treść uzupełniona i ilustracje, prezentuje się wybornie.


Moja ocena: 9/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka

http://www.zysk.com.pl/zapowiedzi

Tagi: książki
10:20, ilsa333
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 listopada 2015

Deep dark (2015)

deep dark

Hermann zawsze wiedział, że zostanie wielkim artystą. Jego dorosłe życie wskazywało jednak na to, że jego przekonanie o geniuszu jest mocno przesadzone. Instalacje, które tworzył i które szumnie mianował sztuką nie spotkały się z entuzjazmem krytyczki Devory.

Herman był jednak nieustępliwy toteż postanowił spróbować po raz kolejny. Na długie dwa tygodnie zamknął się w zrujnowanym mieszkaniu i zaczął tworzyć na nowo. Inspiracja przyszła do niego niespodziewanie, prosto z dziury w ścianie.

Hermann ze zdziwieniem odkrył, że za ścianą żyje kobieta. To ona podaje mu specyfik, który sprawia, że jego wena budzi się, a on tworzy coś co zaskarbia mu zachwyt nie tylko Devory ale i innych amatorów sztuki. Jego relacja z dziurą w ścianie wchodzi na coraz to wyższe poziomy, ale talent to brzemię, a noszenie go staje się dla Hermana coraz większym problemem.

deep dark

"Deep Dark" bardzo mile mnie zaskoczył. Wzięłam się za niego bez większego przekonania, bo uhonorowano go mianem czarnej komedii. Wg. nie ma w nim nic zabawnego. Faktem jest, że jeśli przeczytamy o facecie, który kopuluje z dziurą w ścianie, rozmawia z nią i przyjmuje od niej 'magiczne fasolki' można się uśmiechnąć, jednak po zapoznaniu się z tą historią perspektywa nieco się zmienia, bo w rzeczywistości mamy tu do czynienia z historią obłędu.

deep dark

Oczywiście to nie jedyna droga interpretacji, być może ktoś z widzów uzna, że ściana w mieszkaniu Hermana faktycznie posiadała jakieś niezwykłe właściwości i żyła własnym życiem.

Lubię filmy o szaleńcach, o szalonych artystach już w szczególności. Hermann jest przykładem na to, że posiadanie talentu ma swoje skutki uboczne. Życie mężczyzny przed spotkaniem z inspirującą dziurą może nie przypominało sielanki, nie dawało mu spełnienia jednak w chwili, gdy fortuna się do niego uśmiechnęła, nastąpił progres, jego życie zaczęło przypominać sen wariata. Był całkowicie zależy od kaprysu dziury i w żaden sposób nie potrafi wyrwać się z tej matni. Ostatecznie stwierdza, że wcale nie chce się wyrwać. Między nim, a źródłem jego inspiracji tworzy się osobliwa więź.

Dla mnie historia artysty i jego dziury w ścianie była ciekawym doświadczeniem. Jest to bardzo dziwny film i tak naprawdę to nie wróżę mu dużego sukcesu komercyjnego. To coś dla amatorów wariackich tematów.

deep dark

Nie widziałam żadnego innego filmu Michaela Medaglia więc ciężko mi ocenić jego potencjał. Patrząc tylko na ten jeden film myślę, że facet ma ciekawe pomysły i dobrze radzi sobie z ich realizacją. Do roli Hermana wybrał przekonującego aktora, podobnie zadbał o klimat swojej opowieści tworząc wokół niej aurę mrocznego szaleństwa.

Elementów stricte horrorowych jest mniej więcej tyle co komediowych. Ja ten film określiłabym raczej dramatem psychologicznym z elementami groteski.

Moja ocena:

Straszność:2

Fabuła:8

Klimat:8

Napięcie:5

Zaskoczenie:5

Zabawa:8

Walory techniczne:8

Aktorstwo:8

To coś:8

Oryginalność:9

69/100

W skali brutalności: 1/10

czwartek, 26 listopada 2015

I Married a Monster from Outer Space/

Wyszłam za kosmicznego potwora (1958)

kosmiczny potwor

Wracając ze swojego wieczoru kawalerskiego spędzonego wraz z kumplami, Bill napotyka na drodze coś co wygląda na ofiarę wypadku. Gdy mężczyzna opuszcza auto by sprawdzić kto leży na środku jezdni z pobocza wyłania się  coś, co swoim wyglądem wprawia Billa w osłupienie. Już po chwili owe coś roztacza nad mężczyzną siwą mgłę i ten znika.

Nazajutrz, w dniu ślubu nieomal spóźnia się na własną ceremonię. Jego narzeczona jest bardzo zaniepokojona jego dziwnym zachowaniem. To dopiero początek, bo piękna Marge nie wie, że w rzeczywistości poślubia kosmicznego potwora bez żadnych ludzkich uczuć.

kosmiczny potwor

Do seansu z filmem Gene Flower'a przekonał mnie - po za rocznikiem produkcji- opis fabuły wskazujący na duże podobieństwo tego dzieła ze słynną "Inwazją porywaczy ciał", która po raz pierwszy został przeniesiona na ekran w dwa lata przed premierą "Wyszłam za kosmicznego potwora". I miałam rację, to filmy bardzo pokrewne.

Obydwa bardzo przypadły mi do gustu, co tylko potwierdza, że moje polowania na czarno- białe filmy grozy są warte fatygi, mimo iż zapewne niewielu z Was podziela mój zapał.

To film nakręcony w czasach zimnej wojny, więc zapewne miłośnicy drugiego dna znajdą tu wiele odwołań politycznych, jednak ten film jest przede wszystkim niegłupią rozrywką. Fabuła jest zbudowana w ciekawy sposób, tak by znalazło się miejsce na drobny dreszczyk.

Mogę się tylko domyślać jaką rekcję mogły kiedyś wzbudzać w widzach niektóre sceny z użyciem efektów specjalnych. Nie mamy ich tu co prawda zbyt wiele, bo w tamtych czasach nawet Hollywood zdawał sobie sprawę z tego, że nie samymi efektami widz żyje.

kosmiczny potwor

Podobała mi się scena na drodze kiedy Bill wpada na kosmitę. Kreacja potwora jest naprawdę ciekawa, choć na pewno niektórzy z Was zareagują gromkim śmiechem.Śmiech nie jest tu z resztą zakazany, twórcy często puszczają oko do widza, nie zabraknie tu sytuacji zabawnych nieprzypadkowo.

Historia jak wspomniałam ma bardzo wiele wspólnego z tą opisaną w powieści i przedstawioną w rozlicznych ekranizacjach "Inwazji porywaczy ciał". Mamy tu bowiem do czynienia z kosmicznymi wędrowcami, którzy trafiają na ziemię i aby móc egzystować w społeczeństwie wykorzystują ciała ludzi, przejmują ich tożsamość, a nawet wspomnienia. Kłopot w tym, że nie potrafią przejąć strefy emocjonalnej, tak ważnej dla każdego ziemianina.

Wszytko zaczyna się od Billa. Jednak wkrótce szeregi kosmicznych potworów są zasilane przez większą ilość mieszkańców niewielkiego miasteczka.

Ich zachowanie jest na tyle podejrzane, że otoczenie orientuje się w sprawie i dochodzi do konfliktu. My jednak skupiamy się na obserwacjach Marge, która bodajże jako pierwsza zauważa zmianę w zachowaniu swojego ukochanego i zmiana ta bardzo ją niepokoi. Można się tu doszukiwać aluzji do relacji damsko męskich, bo kosmiczne potwory traktują ziemianki jedynie jako reproduktorki, ci mężczyźni nie posiadają uczuć.

kosmiczny potwor

Jeśli chodzi o kwestie realizacyjne, to powiem tak, trzeba to lubić. Jeśli ktoś ne czuje klimatu czarno białego kina w żaden sposób nie będę w stanie go do tego przekonać.

Dziś to już klasyczny film, choć sam nawiązuje do jeszcze starszej klasyki. W wielu scenach pojawiają się migawki jeszcze starszych horrorów. Jest Godzilla, jest King Kong, jest Dracula.

Na mój gust, świetna robota.

Moja ocena:

Straszność: 3

Fabuła:8

Klimat:9

Napięcie:6

Zabawa: 8

Walory techniczne:7

Aktorstwo:7

Zaskoczenie:4

Oryginalność:6

to coś:7

65/100

W skali brutalności:0/10

środa, 25 listopada 2015

Howl (2015)

howl

Awaria w nocnym pociągu powoduje postój na odludziu. W pociągu stojącym w środku lasu spotykają się pasażerowie i obsługa by wspólnie stawić czoła intruzowi, który próbuje wedrzeć się do środka i rozszarpać wszystkich na strzępy. Tym intruzem jest znany z legend wilkołak. Skąd się wziął? Nie wiadomo, pewnym jest, że spotkanie z nim skończy się źle.

Oto nowy brytyjski straszak o wilkołaku. Jego reżyser jest znany między innymi z filmu "Seasoning house", lecz brał też udział w wielu innych projektach, choć niekoniecznie jako przywódca całego zamieszania.

"Howl" w początkowej partii wzbudził we mnie spore nadzieje. Podobają mi się obrazy oparte na schemacie 'zamknij ludzi w jednym pomieszczeniu, nie daj drogi ucieczki i wystrasz jak skurwysyn'.

howl

Nocny pociąg to dobra lokacja dla filmu grozy. Otaczający go ciemny bór to dodatkowy plus, teraz czas na wprowadzenie antagonisty. Tu wybór padł na klasykę, czyli wilkołaczka.

Jeden z reprezentantów tego gatunku doprowadza do awarii na torach. Pociąg gwałtownie stanął i ani rusz. Wkrótce ofiarą stwora pada maszynista wysłany na rozeznanie terenu. Wodze przejmuje więc młody konduktor. To on wspólnie z 'pociągową odmianą stewardessy' stara się ogarnąć sytuację. Histeria jaka ogrania nielicznych pasażerów nocnego kursu wcale w tym nie pomaga. Jednak prawdziwa jazda zacznie się gdy pod naciskiem pasażerów konduktor postanawia otworzyć drzwi i pozwolić ludziom wyjść na zewnątrz. Jak się można domyśleć przyczajony wilkołak tylko na to czeka.

Od tego miejsca tajemnica przestaje być tajemnicą. Wkrótce zagrożenie zostanie nazwane po imieniu, a próby odparcia ataku staną się jeszcze bardziej desperackie.

howl

Jeśli miałbym być bardzo surowa oceniłabym ten film raczej nisko. Głównie ze względu na jego przewidywalność i mało pomysłowe podejście do zagadnienia wilkołactwa. Jednakże pomimo tych wad obraz oglądało mi się dobrze. Zapewne duża w tym zasługa nastroju, który udało się zbudować w pierwszej partii filmu.

Dobre zdjęcia, scenografia, sposób operowania światłem, udźwiękowienie, no i aktorstwo. Wszytko to odnotowuję na plus, jednak scenariusz, ba, już sam pomysł na fabułę jest w gruncie rzeczy taki sobie i jeśli Wasze oczekiwania są wyższe to z pewnością się zawiedziecie. Zabrakło tu polotu.

Moja ocena:

Straszność:2

Klimat:7

Fabuła:5

Napięcie:6

Zabawa:6

Zaskoczenie:3

Aktorstwo:6

Walory techniczne:7

Oryginalność:4

To coś:4

50/100

W skali brutalności: 2/10

wtorek, 24 listopada 2015

Curve (2015)

curve

Mallory jest przyszłą, szczęśliwą panną młodą i właśnie zmierza autem do swojego narzeczonego. Pojawia się problem z samochodem, który szczęśliwie szybko rozwiązuje napotkany na bezludziu turysta Christian. Kobieta w ramach wdzięczności proponuje gościowi podwózkę. Miła pogawędka w czasie jazdy kończy się wraz z jednym zapowiadającym katastrofę zdaniem, które pada z ust przystojnego Christiana.

Nasz czaruś okazuje się bowiem pospolitym sodomitą. W akcie desperacji Mallory zjeżdża autem z drogi. Teraz jest w pułapce. Nie może wydostać się z auta, a o jej położeniu wie tylko sodomita, który w ramach rekompensaty za jej nieostrożność ma zamiar rozkoszować się widokiem jej powolnej śmierci.

"Curve" to dość prosta historia, której tematem przewodnim jest nierówny pojedynek między silnym facetem a słabą kobietą. Mallory pada ofiarą uroku Christiana. Zaprasza go do swojego auta, a ten niczym wilk wyszczerza kły i już wiemy, że ma złe zamiary.

Mallory postanawia podjąć ryzyko powodując kraksę samochodem. Wie, że to jej jedyna szansa. Może szczęśliwie uda jej się przeżyć, a Christiana trafi szlag? A nawet jeśli nie, to szybka śmierć jest ostatecznie lepszą opcją niż tortury, które zapowiedział jej oprawca.

Problem w tym, że nie wzięła pod uwagę trzeciej opcji. Przeżyją oboje. Ona jest unieruchomiona we wraku auta, on wypadł na zewnątrz w wyniku zderzenia. On może się ruszać, ma się całkiem dobrze, ona skutecznie się zaklinowała.

Przez dłuższy czas, w zasadzie przez lwią część filmu widzimy zakleszczoną laskę i nabijającego się z niej niedoszłego oprawcę. Christian rozkoszuje się jej położeniem sugerując, że teraz jest zależna jedynie od jego dobrej woli.

W tym miejscu mamy sporą przestrzeń dla popisu wyobraźni twórcy, ten jednak nie wymyślił niczego nadzwyczajnego. Pozwolił mordercy odejść, zabawić się gdzie indziej i tylko od czasu do czasu napuszcza go na Mallory, generalnie tylko po to by sprawdzić, czy jeszcze żyje.

curve

curve

Przełomem jest nawałnica, która przechodzi nad rejonem, gdzie utknęła bohaterka. Tu przechodzimy na inny etap tej historii.

"Curve" jest filmem rozczarowującym. Nie jest filmem złym, ale ni rozwija skrzydeł. Fabuła drepcze w miejscu nie wychodzi po za schemat. Nawet punkt kulminacyjny, który następuje jest przewidywalny, na tyle, że cale nie trzeba śledzić rozwoju dalszych wydarzeń by domyślić się jak to się skończy. Trąci naiwnością.

Po twórcy takich obrazów jak "K-pax" czy "Klucz do koszmaru" spodziewałabym się o wiele więcej. Wiadomo, "K-pax" to wyższa połka, inny rodzaj filmu, ale nawet "klucz do koszmaru" mieszczący się w tym samym gatunku co "Curve" reprezentuje zupełnie inny poziom.

Przeciętna rozrywka.

Moja ocena:

Straszność:3

Fabuła:6

Klimat:6

Napięcie:5

Zabawa:6

Zaskoczenie:3

Walory techniczne:7

Aktorstwo:6

Oryginalność:4

To coś:5

51/100

W skali brutalności:1/10

sobota, 21 listopada 2015

Freaks/ Dziwolągi (1932)

freaks

Objazdowy cyrk dziwów Madame Tetrallini zarabia na szokowaniu obywateli, spragnionych mocnych wrażeń.

Nie chodzi tu tylko o siłaczy i akrobatów, główną atrakcją cyrku dziwów są ludzie pokrzywdzeni przez naturę, cierpiący na wszelakie wrodzone przypadłości objawiające się anomaliami w budowie ciała.

Spotkamy tu kobietę z brodą, człowieka -kadłubka pozbawionego wszystkich kończyn poruszającego się ruchem wężowym, człowieka bez nóg chodzący na rękach,Hermafrodytę, kobiety dotknięte deformacjami czaszki,mężczyznę o zdeformowanych rękach, karły i co tylko dusza zapragnie.

Wszyscy oni zepchnięci na margines społeczny tworzą swoją własną społeczność. Mają swoje własne problemy, z którymi radzą sobie wg. swoistego kodeksu dziwolągów. Z jedną z takich historii, o zemście dziwolągów mamy do czynienia w legendarnym filmie Toda Browninga.

freaks

"Dziwolągi" to bardzo głośny film. Przez trzydzieści lat był zakazany w większości krajów, a jego premiera w Stanach położyła się cieniem na karierze reżysera "Draculi" z Bellą Lugossim.

Browning do swojego projektu zatrudnił bowiem prawdziwe dziwolągi. Nie posłużył się charakteryzacją. Większość ekipy filmowej stanowili wyłapani w słynnych cyrkach dziwów okaleczeni ludzie. Nakręcił więc horror do bólu prawdziwy.

Każdy kto zna biografie pierwszego odtwórcy roli Hrabiego Draculi wie, że ten reżyser oczekiwał od obsady autentyczności o poziomie dziś niespotykanym w kinie.

Stąd szok i oburzenie publiczności, która mimo iż ochoczo toleruje tanią groteskę chce mieć pewność, że fikcja pozostanie w świecie fikcji.

Fabuła filmu opiera się na retrospekcji. Przewodnik oprowadzający tłumek gapiów po muzeum potworów snuje opowieść o jednym z nich. Jest nim, a raczej była 'królowa przestworzy' akrobatka zwana Kleopatrą. Piękna i zepsuta kobieta, rezydentka cyrku dziwów, rozkochała w sobie karła Hansa by uśmiercić go i przejąć jego majątek.

freaks

Szczęśliwie przyjaciele Hansa w porę ratują rozkochanego mężczyznę i wymierzają Kleopatrze karę w sposób najdotkliwszy z możliwych- czyniąc ją jedną z nich - dziwolągiem.

Walorów czysto horrorowych we współczesnym ich rozumieniu nie uświadczymy tu zbyt wielu - Jeśli nie liczyć samego widoku upośledzonych genetycznie ludzi i jednej sceny finałowej, gdy widzimy jak nocą w strugach deszczu dziwolągi napadają na chciwą piękność.

Dziś "Freks" nikogo nie z szokuje do tego stopnia, co w początku ubiegłego wieku. Dziś znamy medyczne uzasadnienia schorzeń jakie powodowały taki a nie inny efekt wizualny, możemy więc szok przełożyć na racjonalizm.

We mnie ta historia wzbudziła raczej współczucie, choć nie da się ukryć ze pokrzywdzeni przez los mutanci potrafili działać brutalnie. Pojawia się jednak pytanie, czy to natura uczyniła ich potworami, czy bezwzględność otoczenia?

W filmie pojawia się masa scen jednoznacznie pokazująca położenie grupy dziwolągów. Ukazanie losu takich osób było chyba nadrzędnym celem twórcy filmu, mimo iż jego chęci zostały odebrane, tak a nie inaczej.

Jeśli jesteście fanami serialu "American Horror story", szczególnie sezonu "Freakshow" z pewnością po seansie z "Dziwolągami" zauważycie jak mocno twórcy serialu czerpali z historii jaką opowiada film Toda Browininga. Postaci dziwadeł, które pojawiają się w serialu zostały skrojone na wzór i podobieństwo tych w starym dreszczowcu.

freaks

"Freaks" polecam całym sercem. Miłośnicy starego kina grozy dostaną tu to czego oczekują. Jest klimat, jest historia, są wrażenia wizualne i morał do przemyślenia. To dobry, a nawet bardzo dobry film.

Moja ocena:

Straszność:3

Fabuła:8

Klimat:9

Napięcie:6

Zabawa:8

Zaskoczenie:4

Walory techniczne:10

Aktorstwo:10

Oryginalność:9

To coś:9

76/100

W skali brutalności:1/10

czwartek, 19 listopada 2015

Guardian/ Strażnik (1990)

guardian

Młode małżeństwo wprowadza się do nowego domu na przedmieściach Los Angeles. Ich rodzina właśnie się powiększyła i w związku z tym postanawiają zatrudnić opiekunkę dla nowo narodzonego synka. Wybór pada na Camillę, urodziwą, oddaną pracy młoda kobietę. Małżonkowie nie podejrzewają jej o złe zamiary wobec ich dziecka, a jednak...

Fani filmowej jakości jaką oferuje William Friedkin, rezyser "Egzorcysty" z pewnością już znają "Strażnika". Ja sama pamiętam go z dzieciństwa i mimo iż jako całość nieszczególnie zapadł mi w pamięć, to rozpoznałam kilka bardziej charakterystycznych scen.

Fabuła "Guardian" nie jest zaskakująca. Widz bardzo szybko zostaje poinformowany o zagrożeniu, jakie ma stanowić młoda niania. Przesłanki są czytelne i wskazują na paranormalną naturę zagrożenia.

guardian

Właśnie w tym miejscu występuje kilka wspomnianych przeze mnie charakterystycznych scen. Mimo iż film nie cechuje się dużą dozą brutalności, to jednak takich mocniejszych smaczków nie zabraknie. Użyto tu też efektów specjalnych, w mojej ocenie całkiem dobrych.

Wiele z filmowych wydarzeń rozgrywa się w lesie, bowiem pewno drzewo za domem małżeństwa ma dla młodej niani szczególne znaczenie- jakie, nie będę Wam zdradzać.

guardian

Zaznamy tu kilku scen rodem z "Evil dead" z ożywającymi konarami drzewa. Dużym plusem jest nastrój filmu budowany za sprawą synchronizacji zdjęć o określonej kolorystyce z nieco upiorną muzyczką.

guardian

Wartościowa wydaje się też kreacja naszej antybohaterki. Jej uroda ma w sobie jakąś groźbę, o której skuteczności ma okazje przekonać się kilku bohaterów pobocznych. Celem Camilli jest jednak dziecko.

Zanim świeżo upieczeni rodzice zorientują się w sprawie zostaną zarzuceni wieloma poszlakami. Widz, uprzednio znając zamiary niani może kibicować bohaterom pozytywnym i cierpliwie czekać aż spadną im łuski z oczu. To typowe dla filmów grozy z lat '90. W ten sam sposób śledzimy wydarzenia w chociażby "Ręce nad kołyską".

Dla fanów horrorów z tamtego okresu "Strażnik" będzie praktycznie pewniakiem.

Moja ocena:

Straszność:3

Fabuła:7

Klimat:7

Napięcie:5

Zabawa:6

Zaskoczenie:4

Aktorstwo:8

Walory techniczne:8

Oryginalność:6

To coś:6

60/100

W skali brutalności:2/10

20:18, ilsa333
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 listopada 2015

Znalezione nie kradzione - Stephen King

znaezione nie kradzione

No, i znowu King.

I tym razem wybrałam coś z nowszych powieści Stephena. Miałam zamiar wziąć się za "Pana Mercedesa", ale w ręce wpadło mi "Znalezione nie kradzione". Generalnie te powieści mają wspólne wątki,mówi się nawet, że są częściami trylogii z motywem detektywistycznym za sprawą postaci Billa Hodgesa, który pojawia się w obydwu powieściach.

Historia z "Znalezione nie kradzione" jest opowieści o miłości do literatury. Miłości iście opętańczej. Taką miłością ogarnięty jest Steven Rothstein, pisarz któremu 'krytyka włazi w dupę i zgarnia wszelkie możliwe nagrody'. Tak było kiedyś. Teraz jest osiemdziesięcioletnim starcem, który kompulsyjnie zapełnia notatniki tworząc wciąż nowe historie, ale wcale nie chcąc by ujrzały światło dzienne.

Pewnego dnia w jego sypialni zjawia się trzech włamywaczy. Jeden z nich rzecz: Pobudka geniuszu i to jest początek końca. Zabija pisarza. Być może dlatego, że stawiał opór sprawcom, celowo ich wkurwiał, a może zamaskowany Morris Bellamy od początku miał zamiar zabić pisarza tak, jak ten uśmiercił  ducha w jednej z najsłynniejszych literackich postaci- Jimmym Goldzie.

Morris też opętańczo kocha literaturę. Utożsamia się z fikcyjną postacią młodego buntownika o nazwisku Gold, którego wiele lat temu stworzył Rothstein. Nie może mu darować, że ten w ostatnim tomie trylogii sprowadził Jimmiego na ziemię. uczynił go jednym z maluczkich, który goni za złota monetą i nie jest już ani fascynujący ani inspirujący. To złamało serce Morrisa. W sejfie w domu pisarza włamywacze odnaleźli kasę i notatniki. Morris postanawia je ukryć do momentu aż sprawa morderstwa przycichnie i powrócić do nich z nadzieją, że znajduje się w nich dalszy ciąg historii Jimmyego.

Nie będzie miał okazji jej poznać, bo wkrótce wyląduje w więzieniu za gwałt po pijaku, a zakopany skarb znajdzie ktoś inny.

Nastoletni Peter również kocha literaturę i pokocha ją jeszcze bardziej gdy przeczyta notesy Rothsteina. To przypieczętuje jego los.

"Znalezione nie kradzione" bardzo przypomina mi "Misery". Oczywiście jest to powieść zupełnie innego rodzaju. "Misery" była krwawa, ostro psychologiczna i mocna. W porównaniu z nią "Znalezione nie kradzione" to poczytanka dla dzieci. Łączy jej jednak wątek miłości do książki, wpływu jaki kultura popularna tj. bestsellery czytelnicze mają na odbiorców. Ot, mówią o tym jak człowiekowi może odpierdolić, jeśli zbyt mocno zwiążę się z fikcją. W obydwu przypadkach pisarz pada ofiarą psychicznego sprawcy, który czuje się urażony tym jak potoczyły się losy literackiego bohatera. Urażony to delikatnie powiedziane. Literatura może zabijać.

King jak zawsze świetnie prowadzi watki obyczajowe. Tworzy niebanalne postaci i z lekkością snuje historie ich losów jakby jedynie je opisywał, a nie z mozołem składał i tworzył.

"Dobry pisarz nie tworzy wydarzeń, ale obserwuje ich przebieg, a potem opisuje, co zobaczył. Dobry pisarz rozumie, że jest sekretarzem a nie Bogiem."

Po za wątkiem niesławnego przestępcy pojawia się tu historia chłopca, którego rodzina się rozpada. Rozpada się z powodu problemów finansowych. Z nieba spada mu rozwiązanie. Zakopany skarb, czyli pieniądze ukryte przez morderce. Peter wykorzystuje je by ratować domowy mir. Robi to w sposób sprytny i przemyślany. Niestety nastaje dzień, w którym pieniądze się kończą, a na wolność wychodzi Bellamy. Drogi dwóch miłośników książek Rothsteina skrzyżują się. W tym też momencie pojawia się wątek detektywa, który występuje w "Panu Mercedesie".

Moje ogólne wrażenia są pozytywne, choć nie uważam tej książki za czołową w dorobku Kinga. Wątki obyczajowe są wielce interesujące, gorzej z tymi kryminalnymi. Jakoś mnie nie porwały. Postać Billa Hodgesa wydała mi się strasznie nijaka na tle pozostałych, o wiele barwniejszych bohaterów i do prawy nie wiem z jakiej okazji można by poświęcić mu całą trylogię.

Moja ocena:6+/10

niedziela, 15 listopada 2015

Niezapominajka/ Forget me not (2009)

forget me not

Sandy ma grono oddanych przyjaciół, fajnego chłopaka i widoki na przyszłość. Pewnego dnia podczas niewinnej zabawy z przyjaciółmi spotyka tajemniczą dziewczynę. Panna przyłącza się do zabawy na cmentarzu, lecz nie oczekiwanie znika. Sandy i jej kumple początkowo są przejęci sprawą, ale szybko o niej zapominają.

Z czasem zapominają o coraz większym gronie osób, gdy szeregi kumpli głównej bohaterki przerzedzają się za sprawą złowrogich widm, z których istnienia zdaje sobie sprawę tylko ona. Jej bliscy zachowują się jakby nic się nie stało, jakby kolejno znikające osoby nigdy nie istniały.

Mój pierwszy seans z "Forget me not" odbył się jakieś wieki temu. No, może przesadzam, nie wieki, bo to stosunkowo nowy film.

Przy pierwszym spotkaniu wypadł jakby lepiej, może dlatego, że nie prowadziłam wówczas bloga i nie oglądałam go z zamiarem napisania recenzji, a wierzcie mi, to zupełnie inny rodzaj oglądania. Tym razem bardziej zwracałam uwagę na detale i muszę przyznać, że wiele rzeczy w tym tworze kole w oczy. Jednak moje ogólne wrażenia nadal odnotowuje na plus.

forget me not

Podobał mi się sam pomysł. Jest bardzo ciekawy. Motyw przewodni, czyli tajemnicze śmierci i niewytłumaczalne zbiorowe amnezje, jest klawy.

Wszystko zdaje się sprowadzać do owej niewinnej zabawy na cmentarzu i rymowanki, którą w trakcie niej się recytuje. "Czas twoją duszę wymazuje"...  W realnym świecie, wśród nastoletnich przyjaciół głównej bohaterki zdaje się spełniać złowroga klątwa tkwiąca w zabawie. Coś wymazuje ich dusze. Jak? Dlaczego? Niespodzianki na koniec.

I co jeszcze muszę Wam powiedzieć gwoli zachęty, nie jest to teen slasher z happy endem.

Teen slasherem jednak jest i w związku z tym podlega pewnym schematom. Temu zaprzeczyć się nie da. W dużej mierze opiera się na eliminacji kolejnych postaci, jednak towarzyszy temu tajemnicza otoczka.

Gdyby nieco dopracować widmową postać porywającą kumpli Sandy było by całkiem fajnie. Niestety budżet debiutantów nie pozwolił zaszaleć, a ewidentny brak doświadczenia w produkcji filmowej nie pomógł w stosowaniu alternatywnych rozwiązań.

forget me not

Ogólnie od strony technicznej film wypada bardzo blado. Aktorstwo jest bardzo słabe, egzaltacja wylewa się z młodych bohaterów całymi wiadrami, a prezentowanie skrajnych emocji  wychodzi im bardzo nieporadnie. No, może po za odtwórczynią głównej roli, ta jeszcze jako tako daje rade, ale generalnie zlewa się z niskim poziomem aktorstwa.

Ogólny klimat opowieści nie wiem czemu skojarzył mi się z "Koszmarem z ulicy wiązów". Wiem, wielka rzecz, duży ukłon, ale nie potrafię Wam tego racjonalnie uzasadnić, więc możecie spokojnie zignorować to wynurzenie.

Mimo iż cały pomysł przypadł mi do gustu i uważam go za dość oryginalny to nie zabraknie w nim pewnych luk, i nonsensów, co też ochoczo zrzucę na brak doświadczenia twórców.

Jest to horror ewidentnie z pod znaku ghost story, ale jego kompilacja ze slasherem zapewnia sporo scen, że tak powiem brutalnych. Może nie jakoś ekstremalnie, ale spokojnie mogę powiedzieć, że trup ściele się gęsto.

Może zobaczycie coś w tym filmie, może nie. Mnie pomimo znacznie ilości wad się podoba.

Moja ocena:

Straszność: 3

Fabuła:7

Klimat:7

Napięcie:6

Zabawa:7

Zaskoczenie:6

Oryginalność:6

To coś:6

Aktorstwo:5

Walory techniczne:5

58/100

W skali brutalności:2/10

sobota, 14 listopada 2015

Crimson Peak/ Wzgórze krwi (2015)

crimson peak

Edith, młodziutka córka Nowojorskiego przedsiębiorcy marzy o zostaniu pisarką pokroju Mary Shelley. Na własnej skórze doświadczyła tego co nazywamy zjawiskami paranormalnymi toteż jej wrażliwa dusza chce podzielić się owymi wrażeniami z czytelnikami. Wrażliwa dusza jest też sprawcą nagłego wybuchu namiętności w kierunku zubożałego szlachcica który przybywa z Anglii by przekonać jej ojca do wspólnych interesów.

Gdy ojciec umiera dziewczę wpada w ramiona ukochanego Thomasa i wybywa wraz z nim do miejsca noszącego wdzięczną nazwę Wzgórze krwi. Znajdująca się pod zrujnowaną acz nadal dostojną posiadłością Thomasa i jego siostry kopalnia gliny sprawia iż ziemia barwi się tam na kolor krwistej czerwieni. Kiedy Edith poznaje bliżej swojego męża i jego historię odkrywa, że nazwa Wzgórze Krwi pasuje do tego miejsca także z kilku innych powodów...

crimson peak

"Crimson Peak" to nowy horror w reżyserii Guillermo del Toro. Pracowity Hiszpan ostatnimi czasy skupiał się na produkcji popularnego, przynajmniej w Stanach, serialu o wampirach, "Wirus", jednak jak widać nie zamierza rezygnować z dużego ekranu. W najbliższych latach możemy się spodziewać z jego strony jeszcze przynajmniej dwóch ciekawych projektów, na którymi także pracuje i kolejnego serialu.

Oglądając "Wzgórze krwi" nie zdawałam sobie sprawy z tego, kto jest jego twórcą. Jak to ja;) Jednak rozpoznałam Guillermo po jednej scenie z duchem, w którym widzimy jak z rany na czole umarlaka sączy się krew, w bardzo charakterystyczny sposób, przypominając raczej unoszącą się w niebo smugę czerwonego dymu. Pomyślałam, że albo ktoś bezczelnie rżnie z "Kręgosłupa diabła", albo to nowy film del Toro.

"Wzgórze krwi" spodobało mi się praktycznie od pierwszych scen. Uwielbiam horrory kostiumowe, rozgrywające się na przełomie XIX i XX wieku.

Del Toro czaruje widza wizualnie. Jego film przypomina przedstawienie iluzjonisty. Świetnie oddaje klimat czasów Poego, Dickensa, Lovecrafta.

Początkowo akcja rozgrywa się w Nowym Yorku gdzie poznajemy Edith Cushing. Nazwisko skojarzyło mi się jednym z czołowych aktorów Hamera, ale pewnie użyto go przypadkowo.

Młode dziewczę wyznaje widzom, że w dzieciństwie odwiedził ją duch matki przestrzegając przed tytułowym "Wzgórzem krwi". Jednak zapomina o tym i poznając Thomasa, zakochując się w nim i przeprowadzając się do mglistej Anglii nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej życie jest zagrożone. Przedstawiona tu historia nosi znamiona klasycznego gotyckiego romansu, gdzie bladolica dama oddając się w objęcia miłości trafia wprost do mrocznej krypty, gdzie duchy poprzednich lokatorek próbują objawić jej straszliwą prawdę o jej położeniu.

crimson peak

W roli bladolicej damy doskonale sprawdziła się Mia Wasikowska słynąca ze swojej wiktoriańskiej urody. Lubię na nią patrzeć. Jej podejrzany ukochany to również znany z ról w filmach kostiumowych i kinie grozy Tom Hiddleston, ostatnio widziany w towarzystwie jasnowłosej wampirzycy w filmie "Tylko kochankowie przeżyją".

W domu na krwawym wzgórzu po za małżonkami, duchami i widmami, mieszka także siostra Thomasa i jej rola w całej intrydze może mile zaskoczyć widza.

Fabula jednak nie jest tym czym ten film powinien najbardziej się chwalić. Wg. mnie w pewnym momencie scenariusz traci impet i zaczyna kręcić się w kółko i po prostu męczyć. Gama uczuć odgrywana przez aktorów jest mocno ograniczona i naznaczona dużą dozą egzaltacji. 

Dla mnie najlepsza była jednak oprawa. Iluzja operatorska, doskonałe efekty i rewelacyjna scenografia. Na domostwo na krwawym wzgórzu wręcz nie mogłam się napatrzeć. Każdy kąt tego domu był majstersztykiem, a ziejąca dziura w suficie, przez którą wpadał śnieg z miejsca skojarzyła mi się w domem szalonej Nory Dinsmoor w "Wielkich nadziejach" '98.

crimson peak

Gra świateł, cieni, nasycona kolorystyka. To wszytko robi kolosalne wrażenie. To jest film do oglądania w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jego horrorowe walory opierają się na gotyckim klimacie, nie jest film nastawiony na przerażanie w taki sposób w jaki robią to mainstreamowe horrory.

Moja ocena:

Straszność:3

Klimat:9

Napięcie:5

Fabuła:7

Zaskoczenie:5

Zabawa:6

Walory techniczne:10

Aktorstwo:8

Oryginalność:7

To coś:7

67/100

W skali brutalności: 1/10

piątek, 13 listopada 2015

The Hallow/ Czcigodni (2015)

hallow

Adam i Clarie przeprowadzają się do Irlandii, gdzie Adam ma przeprowadzić badania w okolicznych lasach przed ich prywatyzacją i wycinką. Mieszkańcy wioski nie są zadowoleni z obecności nowo przybyłych. Straszą rodzinę, że w lesie kryją się demony, a Adam kręcąc się po lesie zakłóca ich spokój.

Wkrótce na oczach przybyłych legenda Irlandzkiego lasu zaczyna ożywać. Najbardziej narażony na działania Czcigodnych jest mały synek Adama i Clarie, Finn.

"Czcigodni" to horror bazujący na irlandzkich legendach. Wyspiarze mocno związani z naturą wierzyli, że drzewa posiadają duszę.

Podobny temat mieliśmy w innej tegorocznej produkcji "Dark Was the night", która również traktowała o przybyszach z wycinanego lasu. Do głowy przychodzi mi jeszcze obraz "Dead Wood", gdzie również mamy do czynienia z ożywającym lasem. Tak czy inaczej ten motyw jest popularny w kinie grozy. Ostatecznie działanie sił natury od zawsze stawia przed ludźmi nowe wyzwania. Niekiedy relacje człowieka z przyrodą nakazują doszukiwania się tam działań sił nadprzyrodzonych, tak jest w przypadku rodziny Hitchens.

hallow

hallow

Fabuła jest więc dość prosta. Jak na kino europejskie przystało twórcy skupili się na zbudowaniu odpowiedniego klimatu zanim przejdą do rzeczy. Leśne ostępy kojarzą się jednocześnie baśniowo i upiornie. Nie ma tu w zasadzie miejsca na światło dzienne. Wskazówki na temat tego, co ma przydarzyć się głównym bohaterom są serwowane już na wstępie i w dalszej części filmu gwarantują pewną równowagę między warstwą paranormalną, a racjonalną. Ostatecznie dalsze wydarzenia będziemy mogli interpretować jako zjawisko związane z legendą, a legendę tą będziemy mogli wytłumaczyć sobie metodą naukową: To co kryje się w lesie ma przyczyny biologiczne, nie paranormalne.

Po za relacjami z otoczeniem, czyli głównie z natrętnym sąsiadem, któremu lekko odbiło po zaginięciu jego córki ważne są też relacje między małżonkami. W pewnym momencie gdy do głosu dochodzi ożywająca legenda, dom bohaterów zostaje zaatakowany przez istoty z lasu to właśnie rozstrzygnięcie sporu między małżonkami przesądzi o ich losie.

To jeden z tych filmów zdających się mówić: w każdej bajce jest ziarno prawdy. Jego upiornie baśniowy klimat idealnie pasuje do tej historii. Pomysł i realizacji idealnie ze sobą współgrają.

Na pewno nie jest to horror wybitny, ale spodoba się widzom lubującym się w nastrojowym opowieściach.

Moja ocena:

Straszność:4

Fabuła:7

Klimat:8

Napięcie:6

Zabawa:7

Zaskoczenie:5

Walory techniczne: 7

Aktorstwo:7

Oryginalność: 7

To coś: 7

65/100

W skali brutalności:1/10

czwartek, 12 listopada 2015

The Exorcism of Molly Hartley (2015)

egzorcyzm molly

Dwudziestoczteroletnia Molly hucznie świętuje swoje urodziny i awans w pracy. Uderza w trójkąt ze swoimi współpracownikami, a później... zabija ich.

Zdezorientowana Molly za swój wyczyn trafia do zakładu karnego dla osób, które popełniły zbrodnie w stanie psychicznego zachwiania. Jej objawy są jednak czymś innych niż chorobą psychiczną.

Jej terapeutka postanawia poprosić o pomoc egzorcystę. Tak się szczęśliwie złożyło, że jeden z nich akurat odsiaduje wyrok w tej samej placówce...

Nazwisko głównej bohaterki już pojawiło się w świecie horroru w kontekście religijnym. Nie miałam jednak okazji obejrzeć "Opętania Molly Hartley", a to co zobaczyłam w "Egzorcyzmach Molly Hartley" raczej nie zachęca mnie do zgłębienia tematu zakładając, że te filmy mają coś ze sobą wspólnego.

W mojej ocenie jest to jeden z najsłabszych filmów o demonicznej tematyce opartym na schemacie rytuału egzorcyzmów jaki miałam okazję obejrzeć. Nie potrafię w nim odnaleźć nic co by mi się podobało. No, może włosy głównej bohaterki.

W nawet najmarniejszym tworze z wątkiem opętania, a jest ich jak wiecie gro, jestem w stanie znaleźć coś co mogę pochwalić. Nawet jeśli jest to jedna scena. Nie bywam bezlitosna, ale teraz chyba będę musiała.

egzorcyzm molly

Początek filmu to sceny z udziałem osadzonego egzorcysty. Młody i oczywiście przystojny ksiądz odprawia rytuał wraz z innym klechą, który kończy się śmiercią jego towarzysza i opętanej. Za ten czyn tafia za kraty.

W zakładzie psychiatrycznym krzyżują się drogi młodego księdza i młodej opętanej.

egzorcyzm molly

Jeśli idzie o sam obraz opętana to nie ma tu nic ciekawego. Zaczyna się od głosów w głowie i zaników pamięci. Kończy się drastycznym pogorszeniem wyglądu, lewitacją i zapowiedzią apokalipsy.

Spoczywająca na łóżku Molly wygląda jak Regan w "Egzorcyście". Charakteryzacja jest praktycznie identyczna. Demon ma oczywiście na imię Legion i lubi dużo gadać. Ale wcale nie w obcych językach. Pyskuje księżulowi jak małolat z czarnej dzielnicy, w moim przypadku powodując raczej rozbawienie niż lęk.

Egzorcyzmy oczywiście dochodzą do skutku, ale na tym nie koniec, bo twórcy postanowili uatrakcyjnić film o fabularny twist. Łatwy do przewidzenia w dodatku narażający ich na śmieszność zarówno pomysłem jak i wykonaniem.

Nastrój grozy budowany jest na bazie sekwencji scen wyładowanych po sufit efektami komputerowymi. Tu znowu nic ciekawego, bo jak wspomniałam Molly została odbita na ksero od Regan, a jej poczynania czyli rzucanie się na łóżku lewitacja, rzyganie owadami też są chwytami standardowymi.

egzorcyzm molly

Może jeśli ktoś nigdy nie widział żadnego filmu o egzorcyzmach i opętaniu ten obraz przypadnie mu do gustu, może wywoła nawet szok i strach. Osobiście nie wiem jak sobie tłumaczyć pochlebne opinie na jego temat krążące w sieci.

Moja ocena:

Straszność:2

klimat:4

Napięcie:4

Fabuła:4

Zaskoczenie:4

Zabawa:5

Aktorstwo:6

Walory techniczne:5

Oryginalność:3

To coś:4

41/100

W skali brutalności:1/10

środa, 11 listopada 2015

Visions/ Mroczne wizje (2015)

visions

Eveleigh wraz z mężem Davidem kupują stara winnicę i postanawiają skupić się na alkoholowym biznesie. Eveleight jet w ciąży i z tego powodu odstawiła swoje psychotropy, które zażywała od czasu wypadku samochodowego. Wkrótce zaczyna doświadczać halucynacji. Grzebiąc w przeszłości zakupionego domu dowiaduje się, że jest pierwszą, która uznała, że w tym miejscu dzieje się coś złego. Czym są jej wizje? W jaki sposób się nią wiążą?

"Mroczne wizje", kolejny film, którego tytuł polscy dystrybutorzy przetłumaczyli w ten sam sposób, to horror w reżyserii twórcy kilku znanych produkcji, między innymi ubiegłorocznej "Klątwy Jessabelle", zaś scenariusz to dzieło dwóch panów o niewielkim doświadczeniu. Każdy z nich dorobił się dwóch scenariuszy, które zostały zrealizowane. Przypadku pierwszego jest to horror "Ciśnienie", w przypadku drugiego thriller "Hunger".

"Visions" to bardzo przyjemny straszak, choć trochę mu do horroru. Osobiście nazwałbym go paranoid thrillerem.

Mamy tu bohaterkę, której niezwykłe doświadczenia zostają uznane za oznakę choroby. Nikt nie wierzy Eve kiedy ta opowiada o tym jak przedmioty i ludzie pojawiają się w jej domu, a później znikają. Wahania hormonów, albo nie do końca wyleczona trauma po wypadku, tak brzmi zbiorowa diagnoza.

I faktycznie przez pewien czas kobieta zaciska zęby i zaczyna posłusznie łykać swoje tabletki. Brzuszek jej rośnie, halucynacje zostają stłumione przez leki, aż tu nagle, pewnego wieczora...

visions

visions

Nic Wam więcej nie powiem na temat filmowych wydarzeń, a raczej finalnego ich wyjaśnienia. Nie jest ono takie, jakiego moglibyście się spodziewać, co stanowi duży plus dla scenariusza.

Czy w związku z tą niespodzianką możemy mówić o oryginalności? I tak i nie, zależy, czy podobnie jak ja trafiliście już na podobne fabularne rozwiązanie.  Nie mniej jednak nie jest to wątek tak spopularyzowany jak demony, duchy przodków etc.

Moje ogólne wrażenia na temat filmu są więc pozytywne.

Lubię Isle Fisher, która wciela się w tu w role głównej nawiedzonej, więc miło mi się ją oglądało, choć obiektywnie patrząc wybitnego warsztatu to tu nie pokazała.

Klimatem film dość przypomina wspomnianą wcześniej "Klątwe Jessabelle" choć nie mamy tu do czynienia z tak dotkliwy poczuciem izolacji jakiego doświadczała bohaterka tamtego obrazu.

Nadnaturalne wydarzenia są tu prezentowane bez większego przytupu. Przedmioty po prostu się pojawiają, zmieniają swoje położenie, zakapturzona postać czyha przed domem. Nic tu nie lewituje nie pojawia się za plecami bohaterów, czy w lustrzanym odbiciu. Takie sposób ukazania odjazdów Eve podobał mi się. Można czasem coś zrobić bez efektów komputerowych.

Przyjemny straszak, który raczej nie zmrozi Wam krwi w żyłach, ale będzie fajną rozrywką z odrobiną dreszczyku.

Moja ocena:

Straszność: 2

Fabuła: 8

Klimat:6

Napięcie:7

Zabawa:8

Zaskoczenie:6

Walory techniczne:7

Aktorstwo:7

To coś:7

Oryginalność:6

64/100

W skali brutalności:1/10

wtorek, 10 listopada 2015

Na skraju nocy - Paweł Jaszczuk

na skraju nocy

Do kamienicy na obrzeżach miasta wprowadza się nowa lokatorka, młoda kobieta o imieniu Joanna. W zamian za pokój ma wspólnie z innymi lokatorami doglądać schorowanej staruszki, właścicielki domu, Pani Blanki. Przekraczając prób kamienicy Joanna staje się częścią zagadki. układanki złożonej z wielu elementów.

Każdego elementu, każdej wskazówki musi szukać u innego mieszkańca. Każdy z nich może znać bolesna prawdę o tym, co przed laty spotkało staruszkę. 

"Na skraju nocy" to niezwykle nastrojowa historia. Wiem, że nie spodoba się każdemu ze względu na swój oniryczny klimat. Mnie skojarzył się nieco z filmami Hitchcocka, czy powieściami Agathy Christie, okraszony nutką niesamowitości, albo szaleństwa.

Jest w niej więcej niedomówień niż klarowności, co w moim przypadku skutkowało tym, że jeszcze mocniej się w niej zaczytywałam. Inny czytelnik może to uznać za stek bzdur i rzucić w kąt, choć w ojej ocenie wiele straci.

Jak wspomniałam odpowiedzi na najważniejsze pytania jakie rodzi ta historia należy szukać u jej bohaterów, którzy wcale nie są skorzy do uwywnętrznienia się. Każdy sąsiad broni swojej prywatności.

Spotkamy tu iście oryginalne persony. Sama Joanna zaklina rzeczywistość i nie chce pogodzić się ze swoją przeszłością. Wiktoria, która każdego dnia opiekuje się staruszką i wychowuje rezolutnego synka Wincenta też ukrywa więcej niż można się spodziewać. W zasadzie to samo można powiedzieć o wszystkich mieszkańcach domu. Jako najbardziej tajemnicza postać jawiła mi się jednak córka Pani Blanki, która zjawia się jedynie na skraju nocy.

na skraju nocy

Jestem pod urokiem tej historii. Dawno nie czytałam nic w tak dobrym i oryginalnym klimacie jednocześnie budzącego ciepłe skojarzenia z klasyką.

Paweł Jaszczuk słynie ze swojego retro stylu i to daje mi nadzieję na to, że pozostałe książki autora są równie interesujące.

Jeśli tylko będę mieć okazję na pewno sięgnę po inną jego powieść, a tym którzy nie znają "Na skraju nocy" mocno polecam tę książkę.

Moja ocena:

7+/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Szara godzina:

niedziela, 08 listopada 2015

Ghoul (2015)

ghoul

Młodzi dokumentaliści pragną nakręcić cykl filmów o współczesnych kanibalach. W tym celu udają się na Ukrainę, gdzie w latach '90 niejaki Borys został oskarżony zjedzenie swojego przyjaciela. Lądują na zapadłej wsi. Wodzeni za nos przez Ukraińców nie mogą doczekać się na wywiad z Borysem.

Pijąc ukraińska wódkę wpadają na genialny pomysł pobawienia się w wywoływanie duchów. Chcą skontaktować się z ofiarą Borysa, ale jak to bywa 'wybierają zły numer' i w ich tymczasowym lokum pojawia się znacznie bardziej interesujący gość.

"Ghoul", którego tytuł oznacza tyle co wampir, jest produkcją europejską. Na czele filmowej kipy stoi Czech, zaś przedstawione wydarzenia rozgrywają się na Ukrainie. Protagonistami są młodzi dokumentaliści, bo przecież nie może być lepszej ofiary niż młodzi dokumentaliści, czyż nie;)? Towarzyszy im kilku Ukraińców w tym Inna, która jako pierwsza wyczuwa w małym wiejskim domku na odludziu obecność złego ducha.

Pierwszego dnia po przybyciu na prowincję młodzi oczekują na obiecany i opłacony wywiad z domniemanym kanibalem. Borys żyje w izolacji i niechętnie opowiada o tym, o co został oskarżony. Jenny i spółka wierzą jednak, że uda im się z nim porozmawiać, a tym czasem umilają sobie czas oczekiwania upijając się.

Następnego dnia okazuje się, że ich kamera zarejestrowała ich niecodzienne nocne zachowania. Ukrainka Inna stara im się wytłumaczyć, że poprzedniej nocy nawiązali kontakt z wyjątkowo okrutnym zmarłym. Do póki nie odpędzą ducha nie mają możliwości ucieczki.

ghoul

Kim jest natrętny duch? Tu mamy ciekawą historię wiążącą się z jednym z najsłynniejszych popaprańców jakich wydała na świat XX wieczna Europa.

Z cała moją wiedzą na jego temat byłam zaskoczona tym jak sprawnie przemycono go do scenariusza, podczas gdy ja spodziewałam się historii o jakimś ukraińskim demonie zakończonym egzorcyzmem.

Zawsze powtarzam, że dobry antagonista to połowa sukcesu w każdym filmie, szczególnie w horrorze.

Jeśli chodzi o klimat opowieści to skojarzyła mi się z najsłynniejszym paradokumentem o tropicielach lokalnej legendy, mianowicie "Blair Witch project". W "Ghoul" pojawiają się z resztą sceny obłędnych ganianek po lesie.

ghoul

Podobał mi się taki wybór lokalizacji, bo niby czemu duchy maja nawiedzać tylko okazałe wiktoriańskie posiadłości? Równie dobrze wypadają w małym wiejskim domu. Przygnębiająca aura otoczenia: posępne łyse drzewa i błotniste zarośnięte drogi punktują na rzecz nastroju.

W porównaniu z większością horrorów kręconych z ręki wypada całkiem nieźle, bo ma przynajmniej jakąś fabułę:)

W większości tego rodzaju filmów cała energia twórców skupiona jest na wrażeniach wizualnych, które wiadomo są jakie są- ciągłe sekwencje kręcone z fruwającej kamery- zaś fabuła spychana jest na margines i traktowana po macoszemu.

W tym przypadku, owszem, mamy do czynienia z klasycznymi operatorskimi chwytami stosowanymi w paradokumentach, ale nie zwracałam na nie uwagi tam mocno skupiając się raczej na opowieści.

Podobało mi się to, że twórcy uderzyli właśnie w Ukrainę, której historia obfituje w makabryczne wydarzenia, nawet teraz nie może kojarzyć się zbyt dobrze. Scenariusz nawiązuje do tego, wykorzystuje watki autentyczne jednocześnie tworząc jakąś tam dość lekkostrawną opowieść, która może podobać się fanom tego rodzaju rozrywki.

ghoul

Seans mogę odnotować na plus, na tyle, na ile jestem w stanie docenić dobrodziejstwo tej konwencji.

Moja ocena:

Straszność:3

Fabuła:7

Klimat:7

Napięcie:6

Zabawa:6

Zaskoczenie:6

Aktorstwo:6

Walory techniczne:5

Oryginalność:6

To coś:7

59/100

W skali brutalności:1/10

10:08, ilsa333
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 listopada 2015

The Diabolical (2015)

diabolical

Madison samotna matka dwójki dzieci ma problemy finansowe. Chciałaby sprzedać dom firmie, która złożyła jej intratną ofertę, ale w chwili obecnej musi skupić się na czymś innym niż ratowanie domowych finansów.

Jej syn, Jacob sprawa poważne problemy wychowawcze. Nie jest w stanie kontrolować swojej agresji, co skutkuje interwencją kuratora.

Jej młodsza pociecha, córeczka Haley też wykazuje dziwne zachowania. Zdarza jej się rozmawiać z widmem mężczyzny. Ów przerażający Byt zdaje się nawiedzać dom rodzinny Madison. Materializuje się w nieoczekiwany sposób fizycznie atakując Madison i jej bliskich.

Z pomocą przychodzi jej zaprzyjaźniony fizyk, nauczyciel jej niepokornego syna.

diabolical

diabolical

Podobał mi się ten film. Mówię o tym od razu, bo czytałam już opinie o nim na portalach filmowych. Opinie oczywiście nie pochlebne. Dziwi mnie to, choć już dawno powinnam przywyknąć, że moje zdanie jest ...inne.

Tego samego wieczoru widziałam inną nową produkcję, wg. rozczarowującą, wg. opinii większości widzów świetną. Tak to jest. Weźcie więc pod uwagę iż to, co napiszę o "Diabolical" raczej nie znajdzie u Was poparcia;)

Ten film był dla mnie zagadkowy od samego początku.

Zdarzenia rozgrywające się w domu samotnej matki można było interpretować jako klasyczne nawiedzenie. Ale... Zastanawiał mnie sposób w jaki intruz objawiał się i straszył protagonistów. Efekty jakich użyto dla przedstawienia wizerunku bytu zalatywały mi marnym sci-fi. A że lubię taką toporność efektów, bez wygładzeń odnotowuje to na plus. 

Dodatkowo pojawieniu się bytu nie towarzyszyła żadna zapowiedz w postaci budowania nastroju zagrożenia. Intruz po prostu się pojawiał. Widza przyzwyczajonego do stopniowania napięcia, do jakiegoś wstępu przed skoczną scenką mogło to razić. Mnie wręcz przeciwnie. W tym konkretnym przypadku działanie z zaskoczenia się sprawdziło.

Jeśli idzie o technikę wykonania całej produkcji to w oczy, a raczej w uszy rzuciła mi się także solidność udźwiękowienia. Często zdarza się tak, że rozrzut między głośnością dialogów a głośnością muzyki i że tak ujmę upiornych dzięków, jest kompletnie źle dobrany. Tu wyczułam perfekcję, a ta perfekcja spotęgowała wrażenia słuchowe, dla mnie przynajmniej, ważne gdy oglądam horror.

Aktorsko film może nie zachwyca, ale też ni odrzuca. Dzieciaki, na których warsztat zawsze zwracam uwagę tropiąc potencjał, który w ich dalszej karierze może dobrze zaowocować, był w porządku, ale bez zachwytu. W roli ich matki rozpoznacie gwiazdę pierwszej części "Oszukać przeznaczenie".

Jednak moje największe poparcie wzbudziła fabuła. Fabularny twist jest nieoczekiwany, co świadczy o tym scenariusz został skonstruowany na tyle sprawnie by wywieść w pole.

W pewnym momencie domyśliłam się kim w rzeczywistości jest intruz w domu Madison, ale stało się to tuż przed tym jak twórcy sami objawili swój zamysł, czyli późno.

Mamy tutaj połączenie horroru nastrojowego z thrillerem i elementami sci-fi. Jakby na to nie patrzeć jest to pewna innowacja i właśnie dzięki niej "Diabolical" punktuje w mojej opinii.

To dziwne, bo podobało mi się w nim właśnie to na co narzeka szeroka publiczność:)

Moja ocena:

Straszność:4

Fabuła:7

Klimat:7

Napięcie:7

Zaskoczenie:7

Zabawa:7

Walory techniczne:7

Aktorstwo:6

Oryginalność:6

To coś:7

65/100

W skali brutalności:1/10

piątek, 06 listopada 2015

The Changeling/ Zemsta po latach (1980)

zemsta po latach

Kompozytor i wykładowca akademicki John Russell w tragicznym wypadku traci żonę i córeczkę. Po kilku miesiącach rozpaczy postanawia się pozbierać. W tym celu przeprowadza się do Seattle, gdzie wynajmuje starym dom i zatrudnia się na uczelni.

Wydaje się, że przeprowadzka dobrze mu zrobiła, szybko wraca do komponowania i zaczyna tworzyć nowy utwór. Niestety mieszkanie w starym domu ma swoje wady, John cyklicznie słyszy dziwne dźwięki, ale nie jakieś trzeszczenia podłóg lecz miarowe uderzenia, głośne i niedające się zbagatelizować. Zupełnie jakby ktoś dobijał się do niego z innego świata.

Grzebiąc w starych rzeczach pozostawionych przez dawnych lokatorów odnajduje między innymi starą pozytywkę. Okazuje się, że wygrywa ona te samą melodię, którą właśnie komponuje muzyk. Nigdy wcześniej jej nie słyszał, co sprzyja przekonaniu, że ktoś nadsyła mu myśli, próbuje nawiązać kontakt. Ktoś kto żył w tym domu i umarł w nim.

zemsta po latach

"Zemsta po latach" jeden z najbardziej klasycznych i rozpoznawalnych horrorów z podgatunku ghost story. Jego fabula opiera się na schemacie, który występuje na tyle często, że można tu mówić o pewnym horrorowym etosie.

Wszystko zaczyna się od przeprowadzki do 'nowego,starego domu' w którym zamiast szczęścia protagonistę lub protagonistów spotykają nadnaturalne ataki zagrażające życiu. Fabuła sprowadza się do rozwikłania tajemnicy domu najczęściej związanej ze śmiercią poprzedniego lokatora, który z powodu delikatnie ujmując nieprzyjemnych okoliczności zejścia ma problem z pogodzeniem się ze swoim obecnym stanem skupienia.

zemsta po latach

Nie obejdzie się więc mrożących krew w żyłach scen z udziałem niepokojących odgłosów, przemykających zjaw, lub poruszających się przedmiotów, wystąpić mogą też halucynacje w postaci wizji przeszłych wydarzeń jakich doświadcza ofiara ataku ducha najczęściej w punkcie kulminacyjnym historii. Często wprowadzani są bohaterzy rodzaju egzorcystów, szamanów, księży, nawiedzonych jasnowidzów czy medium.Wszytko prowadzi do emocjonalnego wybuchu jakiemu towarzyszy rozwikłane zagadki nieszczęścia jakie spotkało niespokojną duszę i tu najczęściej można się spodziewać happy endu z drobnym 'ale' dla przypieczętowania nastoju.

Tak też w gruncie rzeczy wygląda fabuła "The Changeling". Dla jednych będzie to gradka, bo nie ma to jak nawiedzony dom w starym klasycznym stylu, dla innych nuda, bo nic tu nowego.

Jeśli chodzi o mnie to wybrałam ten film wiedząc z czym mam tu do czynienia, wybrałam z premedytacją. Oglądałam go już parokroć, ale z odstępem czasu na tyle dużym by pewne elementy fabuły zdążyły wyparować mi z pamięci.

Byłam nawet trochę zaskoczona zmyślną historią domu i jego niespokojnego martwego lokatora. Jak na dobre ghost story przystało jest stosownie tragiczna i przygnębiająca. Ale nie za fabułę tak cenię sobie film Petera Medaka.

zemsta po latach

Urzekający jest przede wszystkim klimat. Prawdziwą esencje stanowią zdjęcia. Może dorwałam akurat taka wersje, ale miałam wrażenie, że kadry są trochę nieostre i szczególnie 'w ciemniejszych' scenach trochę się rozmywają. Prowadzenie kamery jest doskonale dostosowane do tego by jak najlepiej ukazać wnętrze starego domostwa. Cała scenografia i rekwizyty- super.

zemsta po latach

Dobrze spisuje się też filmowa muzyka, choć jak dla mnie była trochę za oszczędnie wykorzystywana.

Jak na kino z lata '80 przystało duchy nie wyskakują z najnowszych programów obróbki graficznej. Nie widzimy tu więc przerażających zmor z kredo-białą wykrzywioną facjatą.

Duch wydaje dźwięki, sygnalizuje swoją obecność przy użyciu przedmiotów, przemawia cienkim głosikiem. Wszytko to jest szalenie delikutaśne i nienachalne, a ja bardzo nie lubię być straszona na siłę. Aktorstwo również trzyma poziom, bez egzaltacji i manieryzmu.

Wszytko super, tylko brać:)

Moja ocena:

Straszność:5

Fabuła:8

Klimat:8

Napięcie:6

Zaskoczenie:6

Zabawa:7

Walory techniczne:8

Aktorstwo:7

Oryginalność:6

To coś:9

70/100

W skali brutalności:0/10

wtorek, 03 listopada 2015

Tiger house (2015)

tiger house

Kelly spędza noc u swojego chłopaka, gdy do jego domu wpada czterech zamaskowanych mężczyzn. Napastnicy skupiają się na realizacji planu wobec rodziny nastolatka nie wiedząc nawet o istnieniu dziewczyny.

Podczas gdy cała familia zostaje obezwładniona Kelly jako jedyna  może im pomóc.

"Tiger house" to kolejny thriller wykorzystujący wątek home invasion. Jak nakazuje schemat mamy tu do czynienia z antagonistami przypuszczającymi atak na niczego nieświadomych protagonistów.

Nie ma tu miejsca na fabularne innowacje. Wszystkie wysiłki twórców skupiają na zbudowaniu napięcia wokół rozgrywających się wydarzeń i podtrzymanie go. w pierwszej połowie filmu nawet się to udaje.

tiger house

tiger house

Intruzi nie zdają sobie sprawy z obecności Kelly. Dziewczyna tkwi pod łóżkiem w pokoju chłopaka. Na łóżku leży ranny napastnik, a wkoło miotają się trzej pozostali przestępcy. Kelly nie wie, co dzieje się z jej chłopakiem i jego rodziną. W sumie mogłaby mieć ich w dupie. Niedoszła teściowa traktuje ją jak społecznego wyrzutka, jej chłopak nie postrzega ją jak przyszłą życiową partnerkę, czemu daj wyraz w czasie rozmowy tuż przed napaścią. Natomiast niedoszły teść okazuje wzgardę wszystkim bez wyjątku. Gdybym to ja leżała od tym łóżkiem zostałbym tam do rana modląc się by nie zachciało mi się siku. W tyle miałabym chłopaka palanta i jego snobistycznych  starych. Ale Kelly jest inna. Szlachetna dziewczyna postanawia ratować ukochanego i jego rodziców.

Możemy mówić o dość dobrze zbudowane atmosferze w tej partii filmu, gdy Kelly  ukrywa się przed napastnikami. Wszystko bierze w łeb gdy obecność dziewczyny wychodzi na jaw. Wówczas przechodzimy do klasycznej ganianki po domu, na jaw wychodzi coraz więcej fabularnych niedorzeczności, na które z pewności zwrócicie uwagę.

Z finałem tej historii też nie mogę się zgodzić, jest jakiś z tyłka wystrzelony.

Całości nie mogę ocenić na wyżej niż średnio.

Moja ocena:

Straszność:2

Fabuła:5

Klimat:6

Napięcie:6

Zaskoczenie:4

Zabawa:6

Walory techniczne:5

Aktorstwo:6

Oryginalność: 2

To coś:4

46/100

w skali brutalności:2/10

sobota, 31 października 2015

Wyniki konkursów!

konkurs

Moi drodzy, ogłaszam wyniki konkursów Halloweenowych: Przypominam, że do wygrania były 3 podwójne wejściówki do kin Helios w Białystoku, Wrocławiu i Gdańsku. Waszym zadaniem było wygrzebanie z pamięci pierwszego horroru jaki mieliście okazję zobaczyć w swoim życiu.

Wejściówki do kina Helios w Gdańsku wędrują do Patrycji, która jako swój pierwszy horror podała film "Zejście"

Wejściówki do kina Helios we Wrocławiu idą przypadły Marcie , która podała dwa tytuły "Pin" i "It".

Wejściówki do kina Helios w Białystoku trafią do Bartka, który jako swój pierwszy horror podał "Miasto żywej śmierci".

Wszystkie kwestie organizacyjne ad. odbioru nagród napiszę w prywatnych mailach do Was.

Gratulacje!

W konkursie, w którym do wygrana była nowa powieść Adriana Bednarka z jego autografem należało odpowiedzieć na pytanie dotyczące jego pierwszej powieści: Jak miała na imię pierwsza Rzeźnika Niewiniątek? Odpowiedz brzmi: Klara

Nagroda w postaci książki "Proces diabła" trafi do Martyny_c27

-Wypatruj  maila ode mnie.


Wszystkim czytelnikom życzę przyjemnego halloweenowego wieczoru!

happy halloween

16:35, ilsa333
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 51
Zakładki:
BIBLIA HORRORU (Kontakt, współpraca)
JAKI TO HORROR?
LISTA HORRORÓW
RECENZJE FILMÓW- ILSA
RECENZJE KSIĄŻEK- ILSA
RECENZJE SERIALI GROZY - ILSA
W sąsiedztwie


Najstraszniejsze strony w necie


BlogiJa Pacze Sercem - adopcje kotów niewidz?cychzBLOGowani.pl