What is your favorite scary story? Blog poświęcony tematyce szeroko pojętej grozy. Recenzje książek i filmów z gatunków: HORROR, KRYMINAŁ, THRILLER, SCI-FI, etc.
RSS
niedziela, 17 sierpnia 2014

Moi drodzy, z dniem dzisiejszym znikam na tydzień. A może na dłużej? Jeszcze nie wiem, jak długo potrwa banicja.

Objawię się na pewno 25 sierpnia, choćby po to, żeby podać wyniki konkursu. Przypominam, że Waszym zadaniem jest napisanie recenzji- w formie standardowego wpisu, jakie pojawiają się na moim blogu - i ocena książki lub filmu grozy. To Wasze główne zadanie, a szczegóły macie TU.

Tak, więc przez krótki czas nowych wpisów nie będzie. Oczywiście możecie do mnie nadawać, być może będę w stanie odpisywać.

09:30, ilsa333
Link Komentarze (2) »

Bad Behavior/ Złe uczynki (2013)

złe uczynki

Nastoletnia Zoe, pod nieobecność Bruce'a i Margaret ma sprawować opiekę nad ich pociechami, sześcioletnią Grace i piętnastoletnim Tylerem. Najstarsze z dzieciaków, to już w zasadzie dorosły chłopak, który niebawem wyjedzie na studia do Yale. Młoda opiekunka musi spędzić z nimi jedną noc i pół dnia. Niestety sprawa się nico przeciągnie, a niańczenie zmieni się w obóz surwiwalowy.

"Złe uczynki" to teen thriller, stworzony przez duet kompletnie zielonych filmowców. Charakteryzuje się niedoróbkami w realizacji i niezbyt owocnym wykorzystaniem, w gruncie rzeczy niezłego pomysłu.

Nie będę Wam ściemniać i na siłę robić surprise, że 'nieznany napastnik' czyha na Zoe i jej podopiecznych, bo bardzo szybo zorientujecie się, że z najstarszym z chłopaków, Jackiem, jest coś mocno nie w porządku. To on szybko przejdzie do ataku i uwięzi swoje rodzeństwo i opiekunkę w kiblu. Wzorem bohatera "Pięknego umysłu" jest genialny i szalony. Schizofreniczne objawy jakie wykazuje są zresztą bardzo podobne do objawów Nasha. Jack wierzy, że jacyś "ONI", w domyśle rządowa organizacja szpieguje go i chce uwięzić. W dniu wyjazdów jego rodziców odbija mu palma i wszyscy domownicy stają się owymi szpiegami.

złe uczynki

Zacznę od tego, co w filmie było dobre. Sam pomysł wydaje się niegłupi, bo niby mamy schemat jak w home invasion, ale oprawcą jest jeden z domowników. Nie sposób przemówić mu do rozsądku, bo każda próba wejścia z nim w interakcje kończy się zarzutem manipulacji, czy sabotażu. Chłopak wpada w coś w rodzaju manii podszytej paranoją.

Tyler i Grace są nauczeni tego by ukrywać chorobę brata. Nawet jeśli jej objawy niejednokrotnie zagrażały życiu innych osób. Widz nie wie do końca do czego zdolny jest Jack. Scenariusz, w dużej mierze oparty na rozmowie toczonej przez uwięzionych, dopuszcza tylko szczątki informacji, które czasem wymkną się któremuś z dzieci powodując jeszcze większe przerażenie u opiekunki.

złe uczynki

Film obija się nieco o klimat produkcji z szaloną rodzinką w roli głównej.

Mogę wspomnieć o budowaniu napięcia, bo owszem jakieś wysiłki zostały w to włożone, jednak zbyt często jest ono z premedytacją rozładowywane przez głupie gadki naszych protagonistów, więc w sumie nie bardzo ono istnieje.

Aktorstwo jest kiepskie, choć jak często bywa, jedyne światełko w tunelu stanowi najmłodsza z obsady, czyli mała Grace.

złe uczynki

Ode mnie plus za zakończenie.

Taki to zwyczajny teen thriller. Dzikiego entuzjazmu w nikim nie wzbudzi, ale w razie nudy można zerknąć.

Moja ocena:

Straszność:4

Fabuła:6

Klimat:4

Napięcie:5

Zabawa:6

Aktorstwo:6

To coś:5

Oryginalność:6

Walory techniczne:5

Zaskoczenie:6

53/100

W skali brutalności:1/10

Tagi: thriller
09:19, ilsa333
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 sierpnia 2014

Wielcy zboczeńcy - Elwira Watała

wielcy zboczeńcy

"Wielcy zboczeńcy" to książka traktująca o tym, o czym przyzwoici ludzie milczą. To zestaw opisów wszelakich seksualnych dysfunkcji i parafilii, które przydarzały się możnym tego świata i w jakiś sposób zostały zapamiętane przez historię.

Książka składa się z rozdziałów i podrozdziałów ,między innymi znajdziemy tu tytuły takie jak: Fallus to brzmi dumnie, Orgazm to mój idol, Prostytucja sakralna, Choroby weneryczne, Kazirodztwo, Flagelacja, Nekrofilia, Pedofilia, Zoofilia, czy Homoseksualne tragedie.

Zawiera podane w formie ciekawostek, czy skrótowych not biograficznych opowieści z wyżej wymienionymi wątkami.

Mimo iż autorka jest doktorem habilitowanym, książka absolutnie nie ma formy publikacji naukowej. Jeśli mam być szczera, to oceniając pod tym kątem wypada gorzej niż najmarniejsza praca licencjacka spłodzona na schodach akademika przez leniwego studenta, któremu nawet nie chciało się poprawnie zredagować swojego dzieła.

Autorka jednak zastrzega, że jej książka z założenia miała być lekką lekturą, nie naukową rozprawą. Dobrze, że o tym wspomina, bo niejeden historyk, czy seksuolog zmieszał by ją z błotem, gdyby zechciała reklamować swoją pracę jako coś 'na serio'.

"Wielcy zboczeńcy" zdecydowanie nie są na serio. Pomijając kiepską redakcję, czyli błędy rzeczowe, logiczne, powtórzenia i na siłę wulgaryzowany styl, informacje w niej zawarte nie mają wartości... hym naukowej. Chociażby z tego względu, że pani Watała, nie umieszcza przypisów do przytaczanych informacji, przez co większość z nich można odebrać jako zwykłe wodolejstwo.

Czytając tą książkę miałam wrażenie, jakbym przysłuchiwała się opowieściom jakiejś rubasznej karczmarki, która powtarza zasłyszane ploteczki, a gdy zapytać ją o szczegóły, czy źródło rzuca na odczepne "Tak było".

Część z opisanych przez autorkę historii słyszałam już wcześniej, inne były dla mnie absolutną nowością. Mimo iż niektóre z nich nie trzymają się kupy w jakiś sposób są interesującymi smaczkami.

Nie można odmówić autorce wiedzy, jednak za takie niechlujstwo należy się szafot. W jej książce panuje ogromny chaos, a rozdziały nie zawsze zawierają informacje, które pasują do tematu. Niektórym 'przypadkom' poświęca ogromnie dużo uwagi inne, choć równie ciekawe, jedynie zaznacza. Nie ma tu jakiś chronologii, czy innego porządku, który trzymał by swobodę twórczą Watały w ryzach. Gdyby autorka włożyła w to więcej pracy efekt byłby lepszy.

Jeśli o mnie chodzi to jestem w stanie wiele wybaczyć i wybaczam, ale muszę ostrzec tych, którzy oczekiwaliby od tego dzieła naukowego tonu. To czysto rozrywkowa lektura.

Moja ocena: 6/10


Za książkę dziękuję wydawnictwu Videograf :

http://www.videograf.pl/index.php


piątek, 15 sierpnia 2014

Madman (1982)

madman

Wczesna jesień, obóz dla uzdolnionej młodzieży. Właśnie trwa pożegnalne ognisko, w trakcie którego jeden z opiekunów zabawia grupę opowieścią o lokalnej sławie, niejaki Marz'u, zwanym także Madman Marz. Za życia był zwykłym chlajusem lubiącym znęcać się nad rodziną. Pewnego dnia przegiął i zarąbał swoich bliskich siekierą. Spotkało się z to z gniewną reakcją ze strony pozostałych mieszkańców, którzy postanowili powiesić drania. Tak też zrobili, jednak następnego dnia od samosądu zwłoki psychopatycznego farmera zniknęły.

madman

Po okolicy zaczęła krążyć legenda mówiąca, że Madman Marz nadal gdzieś tu grasuje i wystarczy wypowiedzieć jego imię, by ryhle zjawił się z siekierą i odrąbał głowę każdemu, kto się nawinie. Jeden z młodych postanawia okpić tę historię wydzierając się kilka krotnie "Madman Marz". W ten sposób Richie ściąga nieszczęście na siebie i kompanów.

O twórcy tego filmu, Joe Giannone, świat usłyszał tylko raz. W dwa lata po sukcesie pierwszego amerykańskiego camp slashera, "Piątku 13ego", za bardzo niewielkie pieniądze nakręcił swój horror, utrzymany w tej samej konwencji.

Ostatnio o nim wspominałam przy okazji wpisu o "Krwawym obozie", że w przeciwieństwie do bardziej pomysłowych slasherów posiada topornie prostą fabułę i nie stara się zmylić widza w kwestii tożsamości mordercy.

Młodzi ludzie zaczynają znikać, jedno po drugim, a zaczyna się od chłopaczka, który wypatrzy tę legendarną ludzką bestię czyhającą na drzewie. To jedno z najlepszych filmowych ujęć, z resztą umieszczono je na plakacie promującym filmu.

madman

Ogólnie, brak zawodowstwa i funduszy nie przeszkodził twórcy w stworzeniu ciekawego klimatu za sprawą zdjęć i muzyki. Dużą rolę odgrywa tu oświetlenie, bardziej przypominające fluorescencyjną mgłę, która pada na naszych bohaterów, gdy przedzierają się przez las. Prawdopodobnie ekipa nie miała lepszych, profesjonalnych lamp na stanie.

madman

Muzyka, szczególnie kawałek tytułowy, jest na prawdę świetnie zrobiona.

Na tym moje dobre słowa na temat filmu się kończą.

Aktorstwo jest... no, brak słów. Brak talentu to jedna strona medalu, drugą sprawą jest sam pomysł twórcy na swoich bohaterów.

Cycki, golizna, seks, etc. są stale obecne w slasherach, ale raczej nikt nie prezentuje tych w taki sposób. Niemal nabożny. Powolne przejazdy kamerą po włochatych nogach głównego amanta zanurzającego się w basenie, gdzie pływa jego wątpliwie urodziwa ukochana. Długa sekwencja mozolnego pocałunku i 'cmyk' pod wodę.

Zachowania bohaterów, szczególnie pewnej ciemnowłosej niewiasty są więcej niż niedorzeczne. Rozumiem, bezradna niewiasta, ale żeby samodzielnie nie potrafiła poruszać kończynami, mimo iż żadna widoczna krzywda nie zdążyła jej się stać? Bezradna królewna jest bezradna tylko przy królewiczu, bo gdy królewicz pada martwy królewna bierze się w garść i dzięki temu widz zobaczy kolejną (drugą i w zasadzie ostatnią) godną uwagi scenę. Płaczliwa idiotka stanie się bardzo pomysłowa. Nie mniej jednak charakterystyka zgromadzonych na obozie bohaterów sprawiała, że życzyłam im śmierci.

madman

Bardzo słabo wypada także nasz antagonista. Póki siedzi na drzewie wygląda bardzo efektownie, ale gdy mamy okazję przyjrzeć mu się z bliska cały czar znika. Ciekawy czarny charakter to klucz do sukcesu, a tu niestety nie mamy ani ciekawej biografii, ani aparycji, która wyróżniałaby go na tle innych pojebów.

madman

O tym, że sceny mordów nie wypadają wiarygodnie nie muszę wspominać, bo tego chyba nawet nikt nie oczekuje od slasherów z ich najlepszego okresu.

To film skierowany do zatwardziałych fanów starych slasherów, takich, którym nie będzie przeszkadzać warsztat aktorski, nieciekawy morderca i na wskroś proste założenie scenariusza, natomiast doceniam wysiłki włożone w tworzenie klimatu grozy.

Moja ocena:

Straszność: 7

Fabuła:5

Klimat:8

Napięcie:6

Zabawa:6

Zaskoczenie:4

Walory techniczne:8

Aktorstwo:4

Oryginalność:6

To coś:6

60/100

W skali brutalności: 4/10

czwartek, 14 sierpnia 2014

Małe co-nieco od czytelnika bloga:

"Hej, jestem KAIN, robię szeroko pojęty horrorcore i pochodne. Jestem pewien, że każdy fan dobrego kina grozy znajdzie w mojej twórczości coś dla siebie - nie będę oryginalny, gdy powiem, że inspirację czerpię głównie z nich Do Waszych rąk oddaję 4 kawałki, które stanowią przedsmak przed moim wydawnictwem, zatytułowanym „Z mroku światłości”, które ukaże się najprawdopodobniej u schyłku 2014 roku. Lękajcie się!!!"


facebook.com/raperkain

20:11, ilsa333
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 sierpnia 2014

Cheap Thrills (2013)

cheap thrills

Craig właśnie został zwolniony z pracy. Ma długi, żonę i małe dziecko. Załamany ciężarem odpowiedzialności udaje się do baru. Tam spotyka kumpla z liceum, Vince, a wkrótce także zupełnie im nie znaną parę, Violet i jej męża Colina, którzy przybyli do knajpy by świętować urodziny kobiety.

Kumple przyłączają się do małżonków, którzy ewidentnie są przy kasie - w przeciwieństwie do głównego bohatera. Szybko okazuje się, że Craig i Vince mogą sporo skorzystać na tej znajomość, bowiem Colin mocno sypie kasą przy każdej nadarzającej się okazji. Okazję stanowią zakłady. Graczami są Craig i Vince. Colin nagradza ich forsą za każde wykonane zadanie. Początkowo są to nieduże sumy i niewinne wybryki, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia...

cheap thrills

Reżysera "Cheap thrills" możecie kojarzyć z horroru "Autopsja". Średnio udanego jeśli chodzi o moją opinię, toteż cieszy mnie ogromnie, że w pierwszej chwili nie skojarzyłam nazwiska twórcy. Prawdopodobnie nie wzięłabym się wówczas za jego nowy thriller. Nie to, żebym szalała z zachwytu nad tą produkcją, ale stanowi ona całkiem niezłą rozrywkę.

A jeśli mowa o rozrywkach, jedną z bardziej znanych i lubianych są zawody. Rywalizacja podnosi adrenalinę a zwycięstwo przynosi satysfakcję. Vince i Craig mają o co grać, bo Colin jest wyjątkowo hojny. Cały czas podnosi stawkę sprawiając, że gracze coraz bardziej się rozkręcają. Tylko śliczna Violet wydaje się znudzona.

cheap thrills

Dopiero, gdy impreza przeniesie się do willi małżonków zacznie się prawdziwa jazda.

Wie, wiem, ten motyw pojawiał się już setki razy. Wystarczy przypomnieć sobie "Would you rather", albo "Trzynaście grzechów" - jakbym dłużej nad tym podumała znalazłoby się jeszcze więcej tytułów.

Wszystkie one mają tendencję do wzbudzania oburzenia w widzu, bo jak można takie rzeczy, dla kasy. fuj.

"Cheap thrills" wydaje się przy nim bardzo niewinnym filmikiem. Głównie dzięki mocno komediowym zabarwieniu. Bo przyjrzyjmy się naszym bohaterom: Niespełniony pisarz, który tyra w warsztacie samochodowym - teraz już nawet nie tyra. Wygląda i zachowuje się jak ofiara losu i początkowo wcale nie zamierza reperować budżetu domowego przy pomocy zakładów. Vince stanowi jego przeciwieństwo, twardy zdeterminowany, gotowy na wszytko. A tymczasem, cóż...  Colin... to dopiero okaz. Śmieszny kapelutek, dziwne poczucie humoru, tony koksu w nosie i fura forsy w kieszeni. Wydaje się klasycznym bogatym idiotą do wydymania. Na koniec Violett. Śliczna jak królewna i znudzona jak królewna. Już na pierwszy rzut oka widać, że coś z nią nie tak...Kiedy dzieją się rzeczy - które się dzieją - nie drgnie jej nawet powieka, czasem tylko szerze otworzy oczęta z podziwu. Zimna sucz.

Przedstawione wydarzenia mimo, iż mają zabarwienie, jak wspomniałam humorystyczne, są dość mocno porypane. Zjadanie psa? Odcinanie palca? A wszytko to w nastroju ogólnego zadowolenia.

cheap thrills

Na pewno nie jest to jeden z tych mrocznych thrillerów. Uderza raczej w stronę czarnej komedii, czy satyry. Ogląda się przyjemnie, mimo dość niesmacznych momentów. Uroda Sary Paxton (Violett) nagradza trudy patrzenia na srających w domu sąsiadów kumpli.

Można obejrzeć, ale bardziej dla fun'u, niż dla grozy.

Moja ocena:

Straszność:5

Fabuła:7

Klimat:5

Napięcie:7

Zaskoczenie:6

Zabawa:8

Walory techniczne:7

Aktorstwo:8

Oryginalność:4

To coś:6

63/100

W skali brutalności:2/10

wtorek, 12 sierpnia 2014

Demonolog - Andrew Pyper

demonolog

Profesor literatury specjalizujący się w działach o tematyce religijnej, szczególnie tej części poświęconej jej czarnym charakterom, otrzymuje niezwykłe zlecenie...

Jego życie prywatne doszczętnie się sypie: żona zdradza go i chce zostawić, wchodząca w wiek nastoletni córka, Tess, zmienia się w zimną, mroczną i niedostępną istotę, a jedyna przyjaciółka okazuje się być nieuleczalnie chora.

Wtedy właśnie na arenę wkracza 'Chuda', dziwna dama, która nieoczekiwanie pojawia się na wydziale, gdzie wykłada David Ullman i wręcza mu bilet do Wenecji i okrągłą sumę pieniędzy. W zamian oczekuje tylko by udał się pod wskazany adres i zobaczył coś, co określa zdawkowo 'zjawiskiem'.

Być może z powodu pragnienia odcięcia się od smutnej rzeczywistości, być może z powodu mroczne siły, która zdaje się kierować Davida tam, gdzie nie czeka go nic dobrego, mężczyzna decyduje się podjąć zadania i zabiera ze sobą swoją jedynaczkę.

To, czego doświadczy David w czasie wizyty we Włoszech i bezpośrednio po niej ciężko mi określić nie zdradzając Wam do końca fabuły historii spisanej przez Andrew Pypera.

Jedno mogę stwierdzić z całą pewnością, książka bardzo mi się podobała.

Horrory, czy to literackie, czy filmowe wykorzystujące tematykę religijną często okazują się wyjątkowo... mroczne. Może dlatego, że religia chrześcijańska pełna jest elementów mrożących krew w żyłach, których nie uświadczą wierni w czasie mszy niedzielnej, natomiast stanowią młyn na wodę tych, których interesuje ciemna strona.

Bogu, towarzyszy szatan, przynajmniej taka jest teoria.

David Ulmann bohater powieści, ateista i cynik mimo, iż nigdy nie przydzielał zjawisku wiary specjalnego miejsca w swoim życiu, poświecił swoją pracę naukowo postaci największego biblijnego antybohatera, szatana.

Jego publikacje dotyczą analizy jednego z najbardziej kontrowersyjnych dzieł, mianowicie poematu Miltona "Raj utracony".

"Demonolog" poświęca znaczną część fabuły powieści na ukazanie natury zła w oparciu właśnie o dzieło Miltona. Demon, wysłannik piekieł, diabeł, Nienazwany, którego na swojej drodze spotka David jest 'wielkim fanem' Milton. A może to Milton był wielkim fanem Nienazwanego? Tę kwestie możecie sami spróbować rozstrzygnąć. Dość powiedzieć, że cała wędrówka Davida, która stanowi fabułę  powieści jest próbą odpowiedzi na pytanie, po której stronie się znajduje. Diabeł ma dla niego misje, chce uczynić go swoim apostołem, mami go, a w dodatku ma dość mocna kartę przetargową.

demonolog

"Demonolog" absolutnie nie jest dziełem klasycznym, jeśli idzie o powieści o opętaniach. To bardziej sfabularyzowana analiza postaci diabła. Bardzo ciekawa jeśli idzie o wnioski i bardzo efektowna jeśli idzie o formę.

Zdarzą się w niej momenty absolutnie mocne, jak fragment rozmowy z Tobym na placu zabaw.

Autor wykorzystuje wiedze jaką proponują apokryfy, czy dzieła pokroju "Raju utraconego" by ukazać zupełnie inną naturę zła. Zła jako integralnej części człowieka, jako widmowej czarna korona, jako melancholia i wewnętrzne piekło, nie jako epileptyczno-podobny objaw występujący u religijnej niewiasty, gdy ta z dnia na dzień zaczyna wpieprzać pająki i skakać po suficie.

Diabeł to taki zły przyjaciel, który nie musi nikogo wpędzać do piekła, bo najlepsze rzeczy może zafundować ofierze za życia, a ta nawet nie będzie zdawać sobie z tego sprawy.

Pyper jest doświadczonym i nagradzanym autorem toteż jego pióro nie zawodzi także pod względem formy. Po prostu przyjemnie się to czyta.

demonolog

Powieść amerykańskiego autora została wydana w ramach nowej serii wydawniczej "Chimaera" stworzonej przez Zysk i s-ka w celu przedstawienia czytelnikom 'niestandardowej fantastyki'.

Niebawem do dystrybucji ma trafić ekranizacja powieści w reżyserii Roberta Zemeckis'a - no, ciekawe co z tego wyniknie:)

Książkę, oczywiście, gorąco polecam.

Moja ocena: 8+/10


Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i s-ka.


http://www.zysk.com.pl/pl/Aktualnosci/Chimaera_-_nowa_jakosc_wyobrazni

Gallows Hill aka The Damned (2014)

gallows hill

Akcja filmu rozgrywa się w Ameryce Południowej, w okolicach Bogoty. To właśnie w stolicy Kolumbii obecnie mieszka osiemnastoletnia Jill. Przybyła do rodzinnego kraju swojej nie żyjacej już matki, by uczestniczyć w akcji charytatywnej. Opiekę nad nią sprawuje ciotka (siostra matki), a wkrótce z wizytą wpada tatuś, David - wraz nową narzeczoną, Lauren, zwaną pazerną suką. A, jest jeszcze chłopak Jill, niejaki Ramon.

Wszyscy oni w trakcie podróży trafią do nieczynnego od lat gościńca należącego do Felipe. W piwnicy jego przybytku odkryją ogromnych rozmiarów skrzynie, gdzie samotny facet przetrzymuje małą dziewczynkę, Anę Marię. Nie trudno się domyślić, że nasz główny bohater, David, w raz z familią zapragnie pomóc więzionej istotce.

gallows hill

gallows hill

Horror nakręcony przez dwóch panów z Hiszpanii - mam tu na myśli reżysera Vicora Garcie i scenarzystę Richarda D'Ovido -  stosownie wsparty przez producentów z USA, rozbudził we mnie pewne oczekiwania.

Od filmów grozy made in Espania zwykła oczekiwać więcej, niż od produkcji chociażby, Amerykańskich. Niestety, jak już miałam okazję się wcześniej przekonać, nawet najlepszym zdarzają się potknięcia i "Gallows hill" zdaje się być tego potwierdzeniem.

Fabuła filmu skupia się na postaci Any Marii. Nie trzeba być geniuszem, żeby domyślić się, że stary Felipe nie zamknął dziecka bez powodu. Jeśli wykluczymy, że jest zboczeńcem- a należy to wykluczyć, bo żaden hiszpański filmowiec, jeśli przypadkiem nie nazywa się Almodovar, nie tyka takiej tematyki, a już na pewno nie spotkamy jej w horrorach.

gallows hill

Z góry można obstawić, że z dziewczynką jest coś nie tak. Rodzina Davida nie zamierza jednak wysłuchać  tego, co może mieć na ten temat do powiedzenia Felipe, bo i po co? Facet ląduje w 'izolatce', związany i zakneblowany. Tymczasem nasza gromada wraca do swoich maluczkich poczynań. Nie dane im będzie znudzić mnie do końca bezbarwnością ich postaci, bo oto Ana Maria przystępuje do ataku. Kim jest ta dziewczyna i co zamierza? Dla tych, którzy nie zamierzają filmu oglądać zdradzę tę tajemnicę w spoilerze, zaś tym, którzy planują seans powiem, że nie wiąże się z tą postacią absolutnie żadna godna zachodu zagadka. Wszystko to już było. Setki razy, w dodatku w kinie amerykańskim.

SPOILER: Ana Maria to w rzeczywistości Elena, czarownica stracona przed wielu laty. Jak się okazuje czarownicy nie da się zabić, bo czym prędzej jej demoniczny duch włazi w tego, kto dopuścił się morderstwa. A nawet bez tego mała czarowniczka jest w stanie przejąć kontrole nad niewinnymi duszami- co z resztę uczyni. Przyczyną jej 'niewłaściwego' zachowania jest chęć zemsty, na potomkach tych, którzy próbowali ją uśmiercić. KONIEC SPOILERA.

Jak na doświadczonych filmowców, a za takowych można uznać zarówno reżysera jak i scenarzystę, film wypada blado. Może w tym wypadku nabyte doświadczenie podziałało na niekorzyść, bo twórcy zamiast szukać nowy rozwiązań wybrali ścieżkę mocno wydeptaną.

Zabrakło tu elementu który mógłby chwycić za gardło. Bo ani antagonistka nie jest przerażająca, ani protagoniści godni współczucia, czy w jakikolwiek sposób interesujący. W ogóle rzekłabym, że to stado jest za duże. Dobry układ do slashera, gdzie trzeba sporo mięsa armatniego, żeby spełnić wymogi podgatunku, ale słaby do horroru nastrojowego, gdzie najlepiej spisuje się minimalizm.

gallows hill

Aktorstwo jest słabe, bardzo słabe. W rolę głównego bohatera, Davida, wciela się ojciec rodziny ze "Zmierzchu". Chyba maniera dostojnego wampira bez jaj została mu po pięciu częściach super produkcji bo jest po prosu... drewno. Reszta obsady też nie wydaje się pochodzić z ulicznej łapanki, bo jakaś tam filmografie mają, a zupełnie po nich tego nie widać. Myślę, że ta produkcja od początku nie miała potencjału, dlatego efekt jest taki - nijaki.

Moja ocena:

Straszność:5

Fabuła:5

Klimat:6

Napięcie:5

Zabawa:4

Walory techniczne:6

Zaskoczenie:4

Aktorstwo:5

Oryginalność:4

To coś:5

49/100

W skali brutalności:2/10

niedziela, 10 sierpnia 2014

Reazione a catena/ Krwawy obóz (1971)

krwawy obóz

W domu nad zatoką, gdzie niedawno rozkwitła nowa gałąź turystyki zostaje popełnione podwójne morderstwo. Hrabina Federica, inwalidka, zostaje powieszona przez swojego męża. Nim tajemniczy mężczyzna załatwi oprawcę Federicy i wrzuci jego zwłoki do wód zatoki, chciwy małżonek zdoła upozorować samobójstwo żony.

krwawy obóz

Sprawa wydaje się tajemnicza, lecz przez długi czas nikt nie poddaje w wątpliwość faktu, że kaleka kobieta sama targnęła się na swoje życie, a Paolo uciekł w siną dal.

U schyłku lata, gdy dom i przyległe do niego budynki- między innymi nocny klub Paola - wieją pustką,  nad zatokę przybywa czwórka młodych ludzi. Podział ról w tym stadzie jest zapowiedzią schematu protagonistów jaki przetrwał po dziś dzień: Frajer, macho, dziwka i niewiniątko w zwiewnej haleczce i kokardą na kaskadzie blond włosów. Szybko padają oni ofiarami mordercy, być może tego samego osobnika, który załatwił Państwo Fosatti.

krwawy obóz

krwawy obóz

"Krwawy obóz", włoskiego reżysera filmów giallo, doczekał się tytułu pierwszego slashera, a nawet pierwszego camp slashera, czyli prekursora dla takich obrazów jak "Piątek trzynastego", "Uśpiony obóz" i wielu wielu innych filmów, których fabuła ogranicza się do rzezi dokonanej na uczestnikach letnich obozów.

W swoim 65 letnim życiu Mario Bava nakręcił ogromną ilość filmowego materiału. Obok Dario Argento jest jednym z najznamienitszych twórców nurtu giallo, czyli mówiąc skrótowo, wyjątkowo krwawego kryminału. Zmarł w roku osiemdziesiątym, toteż nie doczekał się slasherowego bumu nadciągającego zza oceanu w ślad za jego filmem.

Bardzo długo polowałam na ten film, bo choć w roku 2005 został wciągnięty na listę najlepszych horrorów wszechczasów, nie jest tak znany, jak jego amerykańscy naśladowcy -zazwyczaj, z resztą, dużo gorsi.

ŻADEN z amerykańskich slasherów nie posiada tak pięknie, wręcz epicko przedstawionych scen morderstw. Już sam początek, czyli śmierć hrabiny, robi duże wrażenie, ale kiedy nasz antybohater zabierze się za młode, ponętne ciałka obozowiczów jest jeszcze lepiej. Trzeba to po prostu zobaczyć!

krwawy obóz

Filmy takie jak "Piątek 13ego", "Upiorne urodziny", czy "Uśpiony obóz" wyróżniają się na tle innych slasherów, jak chociażby "Madman'a" bardziej przemyślaną fabułą, elementem zaskoczenia w finale, intrygą towarzyszącą odkrywaniu tożsamości mordercy. To ewidentna i bardzo widoczna spuścizna filmów giallo, gdzie wcale nie było tak łatwo dowiedzieć się kto tu grasuje i morduje - w końcu to istota kryminału.

Nie inaczej jest w pierwszym slasherze dziejów, czyli "Krwawym obozie". Pierwsza połowa filmu to dość gęste nagromadzenie krwawych scen, ale też zaczątki intrygi, która odsłania się w drugiej połowie filmu, nadal nie wkładając kawy na ławę jeśli chodzi o tożsamość mordercy. Antybohaterów okazuje się być więcej niż jeden, każdy coś knuje.

krwawy obóz

Nie zabraknie nam podejrzanych, bohaterów, których spokojnie można by posądzić o szaleństwo i tym samym wypatrzeć nóż w ich kieszeniach.

Spokojnie mogę powiedzieć, że ten obraz nie ma w sobie nic z głupoty, czy naiwności średniej jakości slasherów. Dialogi są inteligentne, pojawia się odrobina wisielczego humoru, a mimo to dominującym elementem jest widmo czyhającej śmierci.

krwawy obóz

Naprawdę kawał dobrej roboty. Wszyscy rozmiłowani w slasherach, miłośnicy pojebów z piłami, siekierami i nożami, zdeformowanych, poparzonych, mściwych i chorych psychicznie powinni zapoznać się z "Krwawym obozem", chociażby po to, by zobaczyć od czego to wszytko się zaczęło.

Moja ocena:

Straszność:8

Fabuła:8

Klimat:8

Napięcie:7

Zaskoczenie:7

Zabawa:7

Walory techniczne:9

Aktorstwo:7

Oryginalność:7

To coś:8

76/100

W skali brutalności:4/10

sobota, 09 sierpnia 2014

The Fly/ Mucha (1958) vs The Fly/ Mucha (1986)

fly

fly

Premiery dwóch horrorów sci-fi, o których dziś będzie mowa dzieli blisko trzydzieści lat. Blisko trzydzieści lat dzieli młodszy z nich od czasów obecnych. A mimo wszystko tematyka jaką poruszają jest nadal aktualna, a same obrazy w opinii wielu widzów wcale się nie zestarzały.

Zacznę od starszej "Muchy":

Nakręcona została w latach '50 więc domyślacie się zapewne, że spektakularne efekty współczesnego kina sc-fi tam nie istnieją. Jeśli widzieliście inne stare produkcje z tego gatunku, jak "Wioska przeklętych", "Inwazja porywaczy ciał", czy "Dzień, w którym zatrzymała się ziemia" i przypadły Wam one do gustu, to podobnie powinno być w przypadku "Muchy" Kurta Neumanna.

Akcja rozpoczyna się od... morderstwa. Małżonka bogatego naukowca, Hellen telefonuje do swojego szwagra by oświadczyć mu, że właśnie uśmierciła jego brata, a swojego męża, Andre. Wkrótce w domu wdowy pojawia się detektyw i wraz z Francois'em (szwagrem) próbują dowiedzieć się dlaczego kochająca i oddana Pani Delambre wsadziła głowę i ramię swojego męża pod prasę hydrauliczną i dwukrotnie ją zmiażdżyła.

fly

Szacowna dama odmawia wyjaśnień i błędnym wzrokiem krąży po pokoju w poszukiwaniu... muchy. Kaftan dla Helen jest już w przygotowaniu, gdy ta decyduje się w końcu wyjawić swoją niecodzienną historię. Przechodzimy do retrospekcji, w której widzimy jak zapalony naukowiec oddaje się pracy nad maszyną nazywaną przez niego "Dezintegratorem-integratorem". Andere dzięki swojej niebagatelnej fantazji zdołał stworzyć dwie komory, miedzy którymi jest w stanie przesyłać różne przedmioty. Maszyna rozkłada cząsteczki, z których zbudowany jest obiekt a następnie składa je w innym miejscu. Andre jak najszybciej chce poszerzyć działanie maszyny, tak aby była ona zdolna przenosić bardziej złożone obiekty, jak żywe organizmy.

Pierwsza próba kończy się fiaskiem, kot jego synka zostaje zdezintegrowany, ale nie powróci do swojej pierwotnej formy. Zawieszony gdzieś w nicości będzie przeraźliwie miauczał. - Jest to pierwsza traumatyzująca (mnie) scena.

Gdy naukowiec udoskonali swoją machinę postanowi sam się w niej zainstalować, niestety wraz z nim zabierze się pasażer na gapę. Maszyna zgłupieje i w czasie ponownej integracji i pomiesza ze sobą części dwóch obiektów. Tak powstanie Andre z głową i górną kończyną muchy i mucha z głową i ręką Andre.


fly

Widz nie jest świadkiem samej zamiany. Akcje śledzimy z punktu widzenia Helen toteż dopiero, gdy Andre zdecyduje się ukazać jej swoje oblicze i prosić o pomoc w odnalezieniu muchy, która zawłaszczyła sobie części jego ciała, widz ujrzy przeraźliwego stwora.

Kiedyś ten widok musiał robić wrażenie, bo i teraz po tylu latach, gdy ponownie zobaczyłam człowieka muchę -film oglądałam już w dzieciństwie- efekt był całkiem groźny:)

Ta scena nie jest jednak moim faworytem, dla mnie najlepszy w tej starej produkcji jest finał:

Francois siedzący na ławce w ogrodzie, nagle słyszy błagalne wołanie o pomoc, cichutkie "Help me", dobiegające z pajęczyny, gdzie do muchy z głową i dłonią człowieka zbliża się pająk. Boże jaka mi to zrobiło kiedyś rychę na bani...

fly

Uwielbiam starą muchę, głównie dzięki tym dwóm niewątpliwie dobrym scenom, o których wspomniałam, ale także za sam klimat tej historii.

Retrospekcyjna narracja potęguje napięcie, tak jak zawsze nauczał Hitchcock Najpierw trzęsienie ziemi, a później zagrożenie ma jeszcze stopniowo wzrastać.

Oczywiście można by przyczepić się do pewnej naiwności w scenariuszu, bo czy Andre nie mógł poczekać jeszcze trochę? Dłużej poszukać tej nieszczęsnej muchy?

Drugą sprawą jest aktorstwo. Bardzo manieryczne, momentami irytujące. Cała reszta, od zdjęć po muzykę, jest absolutnie super.

W roku 1986 Kanadyjski reżyser David Cronenberg, słynący z obrazów mocno metaforycznych i silnie potraktowanych efektem gore nakręcił remake "Muchy". Wcześniej obraz doczekał się dwóch kalecznych seqeli, ale nie warto o nich wspominać.

Cronenberg znacznie zmienił fabułę scenariusza dostosowując ją do wymogów współczesnego widza:

Główny bohater, Seth Brundle, nie jest mężem słodkiej niewiasty w kremowych sukienuniach. Miszka samotnie w swojej pracowni, gdzie od sześciu lat tworzy projekt maszyny do teleportacji. Podobnie, jak to było w oryginalnym scenariuszu machina działa na zasadzie dezintegracji i ponownej integracji w osobnej kapsule.

Jako, że małżeństwo jest passe, Cronnenberg organizuje swojemu bohaterowi kochankę, młodą, ambitną dziennikarkę, Ronnie. Kobieta pragnie zrelacjonować w swojej publikacji pracę Setha krok po kroku, toteż towarzyszy mu w czasie eksperymentów, a później umila czas w łóżku.

fly

Praca Brundle'a idzie całkiem dobrze, choć pierwszy eksperyment z żywym stworzeniem - małpą- koczy się tragicznie. Tu reżyser miał szansę po raz pierwszy obrzucić widza krwawym flakiem.

fly

Kiedy kolejna małpa biorąca udział w eksperymencie wyskakuje z kapsuły cała i zdrowa Seth dodawszy sobie animuszy procentami pakuje dupsko do machiny i teleportuje się.

Z kapsuły wychodzi cały i zdrowy, a nawet lepiej. Ma niespożytą energię i ogromną siłę. Sądzi, biedaczysko, że to zasługa oczyszczenia jakie dokonało się w jego cząsteczkach pod wpływem ponownej integracji.

fly

Prawda okazuje się inna. Do jego kapsuły przypadkowo trafiła mucha. Machina zgłupiała i połączyła dwa organizmy w jeden, na poziomie molekularnym. Gdzieś w Brundle'u kryje się pierwiastek muchy i z czasem ta druga natura bierze górę nad człowieczym genomem. Nie inaczej, jak nasz nieszczęśnik przekształca się w ogromną muchę.

fly

Jak widzicie, Cronenberg ukazał historie inaczej. Oglądając ten film zastanawiałam się czemu bohater ewoluuje w muchę stopniowo, czemu wynik 'wchłonięcia' drugiego organizmu nie był widoczny od razu. Tak by było chyba logiczniej, choć genetykiem nie jestem, więc odpuszczam.

Nie wiem, czy różnice w fabule można uznać za plus, czy za minus. Obydwie wersje przypadły mi do gustu. Scenariusz Cronenberga jest z pewnością barwniejszy, obfituje w humorystyczne wstawki i zawiera dużo refleksji na temat postrzegania człowieczego ciała.

W końcu nasz bohater myśli, że będzie nad człowiekiem, a okazuje się, że raczej 'brundle-muchą'. Z jego ust padają słowa: śniłem, że byłem człowiekiem, a jestem owadem - czy jakoś tak. Od razu skojarzyło mi się to z cytatem chińskieog filozofa, który również rozważał istotę człowieczeństwa , ducha, materii, oniryzmu.
"Śniło mi się, że byłem motylem, i nie wiem, czy jestem człowiekiem, któremu śniło się, że jest motylem, czy też jestem motylem, któremu się śni, że jest człowiekiem".

W starszej wersji filmu aktorstwo było, no, powiedzmy słabe, za wyjątkiem Vincenta Price'a, który jednak wcielał się w rolę trzecio planową - swoją drogą,szok.

U Cronenberga jest znacznie lepiej. Jeff Goldblum ze swoimi wyłupiastymi oczami, jeszcze przed przemianą kojarzy się jakoś tak... owadzio:) A jego warsztat, niewątpliwie dobry, doskonale oddaje obsesje szalonego naukowca.

Od strony wizualnej "Mucha" '86 to popis gore. Nasz bohater stopniowo przeobraża się w potwora, gnije mu ciało, odpadają uszy, wylatują zęby, włosy. Brundle - mucha' wymiotuje białym kwasem trawiennym, bo nie może wepchnąć sobie tradycyjnie do paszczy normalnego pokarmu.

fly

Nie dziwne, że w latach osiemdziesiątych, kiedy Aids wpierdzieliło się pod strzechy wielu, także znanym ludziom, publika odebrała wizję Cronenberga, jako aluzję do śmiercionośnego wirusa.

Nie sądzę, żeby reżyserowi faktycznie chodziło właśnie o to. Celowałabym raczej w przesłanie w stylu, człowieku nie przeginaj. Jesteś człowiekiem i człowiekiem pozostań, a granice nie przekraczalne zostaw tam gdzie są.

Ten sam wniosek nasuwa się także w związku ze starszym filmem, więc tu, powiedzmy, panuje zgoda, mimo iż środki przekazu, estetyka obydwu filmów jest skrajnie różna. I dobrze, że jest. Remake, które są kalką to nader często spotykany towar, dobrze, że ktoś tu czasem ma własną wizję.

Moja ocena:

Mucha 1958:8/10

Mucha 1986:8/10

piątek, 08 sierpnia 2014

Haunted house 2/ Dom bardzo nawiedzony 2 (2014)

hounted house

Kolejna parodia filmów grozy w wykonaniu twórców pierwszych "Strasznych filmów". Podobnie jak w przypadku części pierwszej "Domu bardzo nawiedzonego" akcja ogniskuje się w okół zjawisk nadprzyrodzonych i opętań mających miejsce w domu głównego bohatera.

hounted house

Malcolm (Malcolm Wayans, zapamiętany też jako Shorty w "Strasznym filmie") pozbył się swojej opętanej dziewczyny, Kishy i związał się z blondwłosą Megan, matką dwójki dzieci, nastoletniej Becky i małego Wyatt'a.

Wprowadzają się do nowego domu. Megan, po za dziećmi, wprowadza do rodziny swoją lalkę, Abigail, która rzecz jasna jest opętana i podobnie jak maskotki w pierwszym domu Malcolma szybko zostanie obiektem jego chuci. Romans kończy się źle, bo nawiedzona lalka jest bardzo zaborcza.

hounted house

Kłopotów przysparza również Becky, która umiłowała sobie starą skrzynkę z piwnicy, która, oczywiście również jest opętana. Na dokładkę mamy jeszcze trzeciego ducha, która objawia się jako wymyślony przyjaciel Wyatta, Tony.

hounted house

Uśmiałam się.

Parodia horrorów w wykonaniu Malcolma Wayans'a jest jak zawsze solidna. Solidnie pieprzenięta.

Tym razem zobaczymy jak twórcy wyśmiewają "Obecność",  "Sinister", "Ostatni egzorcyzm", "Kronikę opętania", "Paranormal activity", czy "Naznaczony".

Te filmy stanowią podstawę prześmiewczego scenariusza.

hounted house

Jak zwykle znajdzie się miejsc żeby sparodiować amerykańską obyczajowość i stereotypy.

Humor, jak poprzednio, absurdalny, obleśny... debilny (?) Najważniejsze, że bawi. Mnie przynajmniej;)

W przeciwieństwie do chociażby "Strasznego filmu 5" wszytko wypada tu bardzo naturalnie, jakby faktycznie wszyscy biorący udział w produkcji mieli kretynizm we krwi. Malcolm nie omieszka dać kuksańca producentom nowych "Strasznych filmów" - za ten ostatni jak najbardziej  zasłużyli.

Cóż mogę powiedzieć...  w moim odczuciu to bardzo udana parodia, może nawet bardziej niż jej pierwsza odsłona. Spodoba się tym, których nie razi taki sposób prezentowania humoru.

Moja ocena: 8/10

czwartek, 07 sierpnia 2014

Torment (2013)

torment

Sara i Cory pobrali się kilka miesięcy temu. Teraz wraz z synkiem Cory'ego z pierwszego małżeństwa udają się na krótki wypoczynek do domu za miastem. Dochodzi do kilku spięć pomiędzy macochą, a przybranym synkiem. Drugiej nocy pobytu w domu, syn Cory'ego, Liam, znika, a do ich domu włamuje się grupa zamaskowanych ludzi.

Debiutancki horror kanadyjskiego aktora, Jordana Barkera, wykorzystuje formułę home invasion.

Wszystko zaczyna się od wydarzeń w sąsiednim domu, gdzie rodzice wraz z nastoletnią córką padają ofiarami zamaskowanych morderców. Ta sama ekipa zaatakuje także rodzinę Morganów.

torment

W tego rodzaju filmach nadrzędnym celem twórców powinno być oddanie klimatu zagrożenia, uczucia, gdy nawet we własnych czterech ścianach nie możesz czuć się bezpieczny.

Antybohaterzy tego rodzaju filmów często okrążają ofiary, przemykają pod oknami, czają się w piwnicach, lub garażach. Oprawcy z "Torment" wpadają do domu Morganów na 'hura'. Co prawda wcześniej dyskretnie podprowadzają Liam'a, przecinają kable telekomunikacyjne i kradną komórki, ale to dzieje się całkowicie po za świadomością naszych biednych ofiar i widza.

Właściwa akcja to próby odzyskania chłopca, pojedynek z intruzami. Tu warto przedstawić sylwetki antybohaterów. Na początku ciężko zorientować się ilu ich właściwie jest. Jeden? Dwóch? Trzech? Chyba trzech, a raczej troje. A może czworo? Wszyscy oni przywdziewają maski zrobione z głów pluszaków. Tak więc mamy małpę, świnkę, mysz i królika. Prezencje mają więc całkiem niezłą, zwłaszcza najmniejszy z nich, króliczek, na oko jest to chłopczyk około dziesięcioletni, ale wali z karabinu z wprawą weterana.

torment

O co im chodzi? Nie zabijają dla zabawy, mają swój cel, który w zasadzie w pełni zdradza cytat umieszczony zaraz po napisach początkowych:

"When one has not had a good father, one must create one".

W związku z tym łatwo domyślić się też tożsamości jednego z włamywaczy, co miało być  wielką niespodzianką. Efekt ten lepiej udał się w przypadku małego chłopca-króliczka.

W zasadzie nie można o tym filmie powiedzieć ani, że jest dobry ani, że jest słaby. Obsada jest dość do rzeczy, pomijając pana domu, który mimo swojego wieku nadal wygląda jak licealista- w większości filmów z resztą takowego grywa i nie bardzo daje rade wykreować postać strapionego ojca.

torment

torment

torment

Catherine Isabell jest jak zawsze ładna, choć wolę ją w bardziej charakterystycznych rolach, jak chociażby ta w "American Mary". Jeśli chodzi o Liama, to wciela się w niego dziecięcy aktor z niezłym już, na tę chwilę, filmowym dorobkiem. Oprawa filmu niczym się nie wyróżnia, zdjęcia czy muzyka po prostu są i nie zwracają na siebie uwagi.

Film został określony horrorem, choć moim zdaniem spokojnie mógłby poprzestać na thrillerze. Nie ma tu ani klimatu grozy, przerażających, czy brutalnych scen. Całość, znowu, niestety średnia.

Moja ocena:

Straszność: 5

Fabuła:5

Klimat:5

Napięcie:6

Zabawa:5

Zaskoczenie:6

Walory techniczne:5

Aktorstwo:6

Oryginalność:4

To coś:5

52/100

W skali brutalności:1/10

10:42, ilsa333
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 sierpnia 2014

Rogue River/ Plugawa rzeka (2012)

plugawa rzeka

Mara żegna się z bratem i wyrusza w podróż nad tytułową Rogue River, by rozsypać tam prochy swojego ojca. Tak się feralnie składa, że miejscowy, nadgorliwy szeryf postanawia odholować jej auto. Dziewczynie z pomocą przychodzi sympatyczny John, rybak mieszkający w chacie nieopodal. To on oferuje Marze nocleg do czasu aż machina biurokracyjna miejscowego posterunku zechce zwrócić jej auto. John nie mieszka sam, towarzyszką jego życia jest Lea, która ogromnie cieszy się z wizyty gościa.

plugawa rzeka

Z początku wszytko przebiega normalnie. Załamanie sielanki przychodzi z chwilą, gdy Mara po skonsumowaniu posiłku tłucze talerz raniąc sobie rękę. Widzimy wtedy nadmiernie emocjonalną reakcję Lea'y, która wbrew oporom Mary koniecznie chce jej pomóc. Tu widzowi zapala się czerwona lampka- już wiemy, że Mara jest kolejną nieszczęśniczką, która trafiła na rodzinę sodomitów.

Thriller debiutującego Jourdana McClure jak już wiecie opiera się na dość często spotykanym, szczególnie w podgatunku torture porn, schemacie. Pierwsza połowa filmu to stopniowe zapoznanie z bohaterami. Mara to zupełnie nie wyróżniająca się dziewczyna. Ot, znalazła się w złym miejscu o złym czasie. Spędzając czas w towarzystwie początkowo, pokojowo nastawionych sodomitów, powoli odkrywa ich zamiary. Nie będą one zbyt dużym zaskoczeniem dla widzów, podobny zwichrowany plan wcielało w życie już wielu filmowych antybohaterów.

O ile Mara jest dość nie wyraźną postacią to jej przeciwnicy wyglądają już dużo ciekawiej. Ucieszył mnie widok Billa Moseley'a wcielającego się w postać Johna, choć to raczej partnerująca mu Lucinda Jenney gra tu pierwsze skrzypce w popisie szaleństwa. Jej plugawa osoba jest główną podporą tego filmu.

plugawa rzeka

plugawa rzeka

Określanie tego obrazu filmem torture porn będzie nadużyciem, chociażby z tego względu, że w ogóle nie jest to horror, lecz thriller. Sceny tortur praktycznie nie istnieją, jeśli przymkniemy oko na jednorazową akcję ze wrzątkiem, bardziej chodzi tu o znęcanie psychiczne i wpędzanie naszej ofiary w permanentne poczucie zagrożenia. Jeśli chodzi sceny o charakterze dewiacyjno - seksualnym, cóż, nikt tu nikogo nie gwałci, przynajmniej nie w taki sposób jak zazwyczaj się to 'odbywa'.

plugawa rzeka

Pojawia się wątek wymuszonej kopulacji, czy dość niesmaczna scena, w której Lea próbuje karmić piersią Mare (!), ale tak naprawdę nie widać tu nic szczególnie makabrycznego- przynajmniej jeśli nadal macie w pamięci akcje rodem z "Frontieres".

plugawa rzeka

Reżyser postawił tu zdecydowanie na budzenie niesmaku - weźmy jeszcze scenę z popiołem - ale raczej stałych bywalców w świecie horroru nie przestraszy. W dodatku, jak na thriller brakuje tu porządnego efektu zaskoczenia. Aktorstwo, można powiedzieć jest nie najgorsze. Mara jest nieco sztywna, ale za to Lea rozkręca całą imprezę. Bardzo podobały mi się zdjęcia, a raczej ich tonacja, choć podejrzewam, że to w dużej mierze zasługa takiego, a nie innego wyboru plenerów i oświetlenia. 

Cóż, film taki sobie. Nie najgorszy, ale jeśli go sobie darujecie to nie stracicie nic szczególnego.

Moja ocena:

Straszność:6

Fabuła:6

Klimat:6

Napięcie:4

Aktorstwo:6

Zaskoczenie:5

Zabawa:6

Walory techniczne:6

Oryginalność:3

To coś:5

53/100

sobota, 02 sierpnia 2014

Czarny wygon, tom I: Słoneczna dolina -

Stefan Darda

stefan darda

Już po lekturze "Domu na wyrębach" wzięłam Dardę na celownik. W ostatnim czasie premierę miała książka zamykająca serię powieści "Czarny wygon", z tej właśnie okazji, wiedząc, że nie będę zmuszona miesiącami czekać na kontynuacje zaczętej historii,  postanowiłam zapoznać się z "Czarnym wygonem".

Pierwszy tom powieści nosi podtytuł "Słoneczna dolina". Poznajemy w niej głównego bohatera i jednego z narratorów książki, Witolda Uchmana. Jest to mężczyzna po pięćdziesiątce, rozwodnik i dziennikarz zajmujący się działem 'zjawisk paranormalnych'. Starający trzymać się w pionie alkoholik i przede wszystkim człowiek bardzo samotny.

W dniu, w którym jego cierpliwość osiąga kres i postanawia rzucić pracę w gazecie otrzymuje osobliwego maila. Pewien mężczyzna zwraca się do niego z prośbą o zbadanie sprawy pewnej przeklętej wsi na Roztoczu. Witek podejmuje wyzwanie mimo, iż jego jedyny przyjaciel, Adam, bardzo mu to odradza. Co więcej, podejrzenia przyjaciela względem niebezpieczeństw czyhających na Witka mają swoje źródło w niewytłumaczalnej racjonalnie wizji.

Witek pakuje się i rusza na spotkanie z autorem wiadomości.

Zwierzyniec, bo tak zowie się miejscowość, nieopodal której znajduje się wspomniane miejsce przeklęte od początku daje się mężczyźnie we znaki. Typ, który wysłał mu maila wydaje się ostro popieprzony, kręci i nie chce powiedzieć nic konkretnego. Zamiast tego wręcza dziennikarzowi notatnik, w którym spisana została historia niejakiego Rafała Gielmudy. Młodego studenta, który w drodze z uczelni do domu rodzinnego, dziwnym zbiegiem okoliczności trafia do teoretycznie nieistniejącej osady. Wsi Starzyzna, w której czas się zatrzymał. Dla niego jest rok dwutysięczny, lecz dla nielicznych mieszkańców Starzyzny czas zatrzymał się jakieś pięćdziesiąt lat wcześniej.

stefan darda

Dlaczego? Tu pojawia się, początkowo, dość niejasny wątek klątwy. Feralna dzień Wielkiego piątku, bijące dzwony, niestarzejący się ludzie, martwe zwierzęta i oczywiście tytułowy Czarny Wygon, gdzie trafiają Ci, którzy postanowią na własną rękę wymeldować się z życia doczesnego.

Bieżące wydarzenia, których narratorem jest Witold przeplatane są lekturą notatnika. Na arenie zjawisk niewyjaśnionych pojawia się coraz więcej zbłąkanych dusz. Tajemniczy olbrzym bez dolnej szczęki, czy dziewczynka o białych oczach. Ich pochodzenie i powiązania  są stopniowo wyjaśniane dzięki zapiskom Rafała.

stefan darda

Finał powieści przynosi bardzo wiele odpowiedzi, niewyjaśniony pozostaje tylko jeden wątek, mianowicie pochodzenie klątwy.

O czym więc Darda będzie produkowała się w następnych tomach "Czarnego Wygonu"? Nie mam pojęcia, ale biorąc pod uwagę pokłady wyobraźni tego autora jestem dobrej myśli.

Oczywiście książka bardzo przypadła mi do gustu, poniekąd z tych samych względów, z jakich spodobał mi się "Dom na Wyrębach". Wspaniały klimat małej wioski pełnej zabobonów, wartka akcja, bardzo plastyczne opisy przyrody i dramatyczne historie poszczególnych bohaterów.

Przy okazji wpisu o "Domu..." nadmieniłam, iż szkielet fabuły jest bardzo prosty i oparty na dość znanej w słowiańskim folklorze legendzie. W przypadku historii Starzyzny jest inaczej. Pomysł jest znacznie 'bogatszy', bardziej złożony. To znacznie podnosi wartość tej książki w  moich oczach i mile zaskakuje.

Jestem bardzo ciekawa, jak dalej potoczy się ta historia, bo chyba nie muszę wspominać, ze urywa się w najmniej odpowiednim momencie;)


Moja ocena: 8+/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Videograf:


http://www.videograf.pl/index.phppiątek, 01 sierpnia 2014

Infromacja od redakcji "COŚ NA PROGU" :

COS

"Prezentujemy okładkę najnowszego, jubileuszowego #10 wydania czasopisma Coś na Progu z tematem przewodnim: Szaleni Naukowcy. W numerze m.in. horror i groza z dawnych lat: Oni żyją Carpentera, Odrażający Dr Phibes Roberta Feusta, historia Wyspy doktora Moreau H.G. Wellsa, a także nietypowo o Frankensteinie i jego 50 twarzach. Piszemy również o horrorcore i przybliżamy sylwetkę znanej z filmów giallo Edwige Fenech.

Fanów komiksu zainteresuje niepublikowany dotąd w Polsce komiks na podstawie opowiadania E. A. Poego Rękopis znaleziony w butelce, a także dwa polskie opowiadania grozy: Pawła Iwaniny i Tomasza Kaczmarka.

Dla fanów Lovecrafta przygotowaliśmy artykuły na temat seksownej Lori Lovecraft, historii Arkham oraz o najlepszych aplikacjach i grach na systemy mobilne nawiązujących do mitologii Cthulhu.

Dodatkowo jak zawsze w "Coś na Progu" teksty popularno naukowe i antropologiczne, m.in.: o sekretach lobotomii oraz fenomenie listów Kuby Rozpruwacza."

11:49, ilsa333
Link Dodaj komentarz »

Brain dead/ Martwica mózgu (1992)

martwica mozgu

Lionel Cosgrove mieszka z matką w dużym domu. Układ sił w tej rodzinnie uporczywie kojarzył mi się z historią Bates'ów. Apodyktyczna starsza Pani zrobi wszytko, żeby jedyny synuś, mimo że już dorosły nie oddalił się od mamusinej spódnicy. W czasie jednej z prób sabotażu związku syna z miejscową sklepikarką Pani Cosgrove padnie ofiarą dzikiego zwierza. Dokładnie szczuro-małpy z Sumatry. Ten paskudnik dotkliwie ukąsi ją, gdy będzie śledzić syna w czasie randki w zoo. Już nazajutrz okaże się, że stwór, który powstał w wyniku gwałtu kolonii szczurów na małpach z wyspy (!!) jest nosicielem zarazy, a zarazę tą określamy 'MARTWICĄ MÓZGU'.

martwica mozgu

Peter Jackson na chwilę obecną kojarzony jest głównie z kasowymi produkcjami o niekończących się podróżach po świecie stworzonym przez Tolkiena. Jako, że fanką tego typu opowieści nie jestem, bardzo brakuje mi starego Jacksona, który nie generował wszystkiego komputerowo.

Jego pierwszym filmem jest horror "Bad taste", który nakręcił za własne pieniądze. Później była "Martwica mózgu". Kolejnym większym już przedsięwzięciem były "Niebiańskie stworzenia", traktujące o parze młodocianych morderczyń - do tej pory jest to jeden z moich ulubionych filmów. A jeszcze później hobbity elfy i golumy. Ostatnim filmem w jego reżyserii jaki przypadł m do gustu była "Nostalgia anioła".

Ciężko mi uwierzyć, że ktoś z taką pozycja w Hollywood zaczynał od filmowych grotesek, zlanych 300 litrami sztucznej krwi, z amatorskim aktorstwem i scenariuszem opartym na absurdzie. (Może kiedyś wróci do korzeni, jeśli w tym hobbitolandzie nie zrobiło mu się za wygodnie)

"Martwica mózgu", czy się komuś podoba, czy też nie, jest filmem kultowym. Ilekroć go oglądam nie jestem w stanie oswoić się z takim przyrostem obrzydliwości jakie podtyka nam pod nos twórca.

martwica mozgu

Pierwszą z najmocniejszych scen w tym filmie jest konsumpcja deseru. Powoli rozkładająca się mamusia Lionela zasiada przy stole ze swoimi gośćmi, strzela do talerza jednego z nich ropą z rany na ręku a na koniec zjada własne ucho...

To dopiero początek filmu.

Im dalej posuwa się fabuła tym większe nagromadzenie potworności. Potworności zmajstrowanych w niewyobrażalnie naturalistyczny sposób. Jeśli jakiś widz, po seansie z kilkunastoma zombie movie uważa, że na temat gnijących ludzkich szczątek wie już wszytko, powinien poznać stwory ulokowane w domu Castgrove.

Mamusia Loinela nie będzie bowiem długo osamotniona w swojej chorobie. Dołączy do niej pielęgniarka - z wspaniale rozwaloną szyją, ksiądz i kilka innych przypadkowych ofiar zarazy.

To co Jackson wyprawia ze swoimi bohaterami przechodzi wszelkie pojęcie. Pojebana groteska to najdelikatniejsze określenie jakiego można użyć by nazwać ten stan rzeczy.

martwica mozgu

Poczucie humoru jakim operuje twórca jest obrzydliwe, nie wiadomo, czy się śmiać, czy się zrzygać.

Zazwyczaj nie znoszę takich filmów, ale przy sile przekazu, przy bezwzględności Jacksona nie jestem w stanie fuknąć z niesmakiem. Śledzę więc z rosnącym niedowierzaniem dalszy rozwój wypadków.

Ja sama w pewnym momencie zaczęłam interpretować ten pokaz gore, jako taką przewrotną metaforę wyniszczającego wpływu zaborczego rodzica. Mamusia mimo iż jest już martwa nadal dezorganizuje życie synka.

Finał tej historii to zbiorowa masakra martwych mózgów przy użyciu kosiarki. Krew jest wszędzie, ale nie jakiś zgrabne połyskujące kropelki jakie widzieliśmy chociażby w nowej "Carrie", lecz prawdziwa, lepka maź rozlewająca się na wszystkie strony.

martwica mozgu

Teatr absurdu i okropności.

Trzeba mieć mocny żołądek i raczej nie polecam zajadania pizzy przed ekranem.

To bardzo specyficzny rodzaj rozrywki i jeżeli ktoś zechce potraktować ją poważnie to przy próbie zracjonalizowania przedstawionych wydarzeń może się nabawić martwicy mózgu:)

Moja ocena:

Straszność:9

Fabuła:8

Klimat:8

Napięcie:7

Zabawa:9

Zaskoczenie:5

Aktorstwo:6

Oryginalność:10

To coś:9

Walory techniczne:10

81/100

W skali brutalności:7/10

czwartek, 31 lipca 2014

Life before her eyes/ Życie przed oczami (2007)

życie przed oczami

Diana jest nauczycielką historii sztuki, ma kochającego męża, profesora filozofii, którego poznała jeszcze jako małolata i niesforną córeczkę, Emmę. Na jej szczęśliwym, można by rzecz, życiu odciśnięte jest jednak trwałe piętno. Gdy Diana miała siedemnaście lat przed jej oczyma rozegrała się tragedia. Jej szkolny kolega wtargnął do budynku liceum z karabinem i zastrzelił bardzo wiele osób. W tym przyjaciółkę Diany, Mauren.

Kobieta czuje się winna. To za jej przyzwoleniem wariat pozbawił życia młodą dziewczynę. Teraz, w wiele lat po masakrze w miejscowym liceum, poukładane życie Diany zaczyna się rozpadać. Tak, jakby los odbierał jej to, na co tak naprawdę nigdy nie zasłużyła.

życie przed oczami

Scenariusz thrillera "Życie przed oczami" powstał w oparciu o powieść Laury Kasische. Nie natrafiłam na polskie wydanie książki, co wcale mnie nie dziwi.

Bardzo lubię ten film i często zdarza mi się do niego wracać. Nie do końca przekonuje mnie określanie go thrillerem, zdecydowanie bliżej mu do dramatu, nie mniej jednak historia jest bardzo ciekawa i warto się z nią zapoznać.

"Życie przed oczami" to obraz, którego fabuła biegnie dwutorowo.

'Bieżącym' wydarzeniom w życiu Diany towarzyszą retrospekcje z czasów, gdy była nastolatką. Z dnia, gdy Michael szalał z bronią po szkole, a ona i Mauren czekały na śmierć w toalecie. Z dni poprzedzających tragiczne wydarzenie. Dni obrazujących życie i charakter Diany, gdy była młodziutka. Dni wypełnionych zabawą i niecierpliwym oczekiwaniem na dorosłość.

Diana była nieco pogubioną dziewczynką, wchodziła w nieciekawe związki z facetami, lubiła się naćpać i nie przepadała za nauką. Była jednak bardzo wrażliwa i bystra, choć postrzegała siebie jako istotę bez serca.

Mauren była jej przeciwieństwem. Skromna, religijna, poważna. Dobra przyjaciółka. Z chwilą, gdy w szkolnej toalecie na pytanie Michaela  odpowiedziała: "Zabij mnie", tym samym ratując Dianę, ostatecznie udowodnia swoją wartość jako człowieka.

Natomiast Diana przez resztę swojego życia będzie musiała żyć wyrzutami sumienia...

życie przed oczami

Tak można opisać ten film jeśli oprzemy się na tym co uważamy za rzeczywiste.

Fabuła kilkakrotnie zatrzymuje się w punkcie umiejscowionym czasowo na kilka dni przed strzelaniną. Gdy Diana  przysłuchuje się dającemu wykład profesorowi filozofii. Mówi on o sumieniu: sercu człowieka, głosie boga. O milionach możliwości jakie ma człowiek, o alternatywnych rozwiązaniach.

Dlaczego to tak ważny moment w filmie?

Sami musicie obejrzeć:)

życie przed oczami

Dla tych, którzy znają już historię moja mała refleksja w spoilerze.

SPOILER: Kiedy wreszcie poznajemy zakończenie tej historii widzimy umierającą, nastoletnią Dianę leżącą na podłodze w szkolnej toalecie. Nie pozwoliła Mauren zginąć.

Można powiedzieć, że sceny poprzedzające to wydarzenie są miejscem, w którym Diana rozważa możliwości. Tak rodzi się historia dorosłej kobiety. Diany, która przeżyła, Diany, której udało się uwieść profesora, który wpadł jej w oko, Diany, która się 'ogarnęła' i teraz jest matką, żoną, nauczycielką.

Kiedy dziewczyna decyduje się poświęć dla koleżanki cały obraz zaczyna znikać. Najpierw widzi swojego męża z inną kobietą, później znika jej córeczka, która przecież nigdy nie przyszła na świat, na koniec znika ona sama. Bo wybrała inną możliwość. KONIEC SPOILERA.

życie przed oczami

"Życie przed oczami" to bardzo przemyślany i dobrze zrobiony film. Posiada swoje drugie dno i potrafi zaskoczyć, gdy następuje finał tej historii. To trochę taka filozoficzna przeprawa w głąb pojęcia człowieczeństwa.

Jego bohaterką jest nastolatka, bo to właśnie w tym wieku nie rzadko podejmujemy decyzje, które zaważają na reszcie naszego życia.

Zarówno reżyser i scenarzysta obrazu są mi znani z innych ciekawy produkcji. Vadim Perelman, jeśli dobrze pójdzie, wypuści w przyszłym roku film z Anthonym Hopkinsem- czekam. Wcześniej nakręcił bardzo dobry "Dom z piasku i mgły".

Scenarzysta, natomiast odpowiadał za "Legendy sowiego królestwa"- tak, lubię bajki, a ta jest wyjątkowo fajna - i za dość intrygujący thriller "Piętno przeszłości".

Za zdjęcia, piękne, artystyczne odpowiada nasz drogi rodak, Paweł Edelman, zaś muzyka jest dziełem Jamesa Hornera, o którego talencie do robienia soundtracków nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Nie wiem, czy lubicie Umę Turman, ja np. jej nie znoszę. W "Życie przed oczami" wciela się w dorosłą Dianę. W jej młodszą wersję wciela się natomiast Evan Rachel Wood, którą wręcz przeciwnie, uwielbiam.

Cóż jeszcze mogę powiedzieć? Gorąco polecam Wam ten film.

Moja ocena:

Straszność:2

Fabuła:10

klimat:8

Napięcie:7

Zabawa:10

Walory techniczne:9

Zask0czenie:9

Aktorstwo:8

Oryginalność:8

To coś:9

80/100

W skali brutalności:0/10


wtorek, 29 lipca 2014

KONKURS!

Dziś mam dla Was coś specjalnego. Specjalny konkurs:) Tym razem o wygranej nie zadecyduje przypadek, jak wtedy, gdy muszę losować zwycięzce spośród osób, które wykazują największą znajomość tematu, lecz ja. Tak, bójcie się.

Nie będzie zagadek, zaś będą zadania.

Do konkursu zapraszam szczególnie tych, którzy lubią pisać długie komentarze do recenzowanych filmów, będziecie mieli okazję wyżyć się twórczo ;)

W mailach kierowanych, tradycyjnie, na adres: biblia_horroru@o2.pl musicie napisać:

1. Jak trafiliście na mojego bloga, bo jestem ciekawa skąd przybywacie.

2. Co Wam się podoba na blogu a co nie, tylko bez wazeliniarstwa i przynudzania o błędach ortograficznych;)

3. Jaki film z zrecenzowanych tu pozycji spodobał Wam się najbardziej?

i ostanie główne zadanie, które zadecyduje o zwycięstwie:

4. Napisz reckę filmu lub książki z gatunku grozy. Nie chodzi mi o Wasze ulubiony, czy znienawidzone tytuły. Warunek jest tylko jeden:

To musi być pozycja, której nie ma na moim blogu. No, i musi mi się podobać.

Należy też ocenić 'produkt' w takich kategoriach w jakich ja to robię, czyli jeśli będzie to film w skali od 1 do 100 biorąc po uwagę 10 pod skal: straszność, klimat, napięcie, zaskoczenie, walory techniczne, oryginalność, to coś, aktorstwo, fabuła, zabawa.

Jeśli będzie to książka, od 1 do 10.

Nie sugerujcie się moim gustem, to ma być Wasza subiektywna ocena.

Wymogi są właśnie takie, bo chcę opublikować na blogu najlepszą propozycję w ramach 'standardowego wpisu' - oczywiście zaznaczając autorstwo zwycięzcy.

Po za wątpliwym zaszczytem zaistnienia na Biblii horroru do zwycięzcy powędrują dwie książki ufundowane przez wydawnictwo Videograf. Bardzo fajne książki:)

"Pan na Wisiołach. Mroczne siedlisko"

pan na wisiołach

"Pan na Wisiołach. Krzyk mandragory"

pan na wisiołach

 

Konkurs trwa do 26 sierpnia.

11:34, ilsa333
Link Komentarze (8) »
poniedziałek, 28 lipca 2014

Last exorcism/ Ostatni egzorcyzm (2010) &

Last exrcism 2/ Ostatni egzorcyzm 2 (2013)

ostatni egzorcyzm

ostatni egzorcyzm

Wielebny Cotton Marcus nie jest człowiekiem wiary. Mimo to od wielu lat z sukcesem zajmuje się sprawami kościoła, ściślej mówiąc jest egzorcystą. Sam przyznaje, że w XXI wieku opętania mają się całkiem dobrze i można na tym zarobić.

Swój ostatni egzorcyzm przed 'emeryturą' zamierza odprawić przed kamerami bezlitośnie obnażając naiwność i ciemnotę ludzi, a także własne wyrachowanie w czerpaniu zysków z powyższych przymiotów.

Dostaje zlecenie od pewnego farmera z Luizjany - stanu słynącego z wszelakiego zabobonu - który domniema, że jego szesnastoletnia córka jest opętana przez demona. Źle się zachowuje, 'dokucza' zwierzętom, na koniec nic z tego nie pamiętając.

Wielebny wraz z ekipą dokumentalistów wyrusza do domu Louisa Sweetzera odstawić swoją szopkę.

ostatni egzorcyzm

Pamiętam, że kiedy cztery lata temu obejrzałam trailer "Ostatniego egzorcyzmu" byłam szalenie na niego napalona. Robił wrażenie. Jak się później okazało, praktycznie wszytko, co było godnego uwagi w tym filmie zostało zawarte w spocie reklamowym. Wiele więcej tam nie mamy.

Początek seansu to krótkie pourywane wywiady, wypowiedzi głównego bohatera, który klaruje widownio to, co większość i tak wie: że wspólnoty religijne oparte są na manipulacji, że mają za zadanie zmniejszyć lęk ludzi przed tym, co nie zbadane dając abstrakcyjne, ale pełne patosu odpowiedzi na pytania dręczące owieczki. Że opętania to pic itp.

Nasz cynik z całym majdanem przekory i ironii wyrusza na swoją ostatnią misje. Po rozmowie z ojcem opętanej odprawia szybkie 'czary mary', inkasuje okrągłą sumkę i myk do hotelu.

Jego zdziwienie jest przeogromne, gdy wyegzorcyzmowana dziewczyna robi mu nocą wizytę w pokoju. Od tego momentu zaczyna się właściwa akcja filmu. Facet zaczyna mieć wątpliwości. Może z tą młodą jest coś na rzeczy? Może nie chodzi tylko o zwrócenie na siebie uwagi? Może rygoryzm religijny na stałe poprzestawiał jej klepki?

Postać cynika, który będzie musiał zmierzyć się z czymś, co nigdy nie miało miejsca w jego życiu, w jego świadomości, to typowy bohater filmów o opętaniach, czy nawiedzeniach. Twórcy wystawiają takiego, a nie innego protagonistę licząc, że niedowiarkom będzie łatwiej się z nim utożsamić. Że w pewnym momencie seansu z filmem, zaczniemy przeżywać to co on, zaczniemy wierzyć w nadnaturalny charakter zjawiska, co automatycznie przełoży się na wiarygodność całego filmowego przedsięwzięcia. Być może czasem się to sprawdza.

Drugim chwytem jaki stosuje reżyser jest wykorzystanie formuły paradokumentu, ale na to już chyba nikt się nie nabiera:)

Tak, czy inaczej starania twórcy by wymusić w widzu 'kryzys niewiary' są tęgie.

Z pomocą przychodzi mu także inny bohater, a raczej bohaterka. Nel, świetnie wykreowana przez Ashley Bell. Mała dźwiga na swoich barkach ciężar całego filmu. Ta postać zdecydowanie się udała. Biedne dziewczę, które pierwszy raz widzi na oczy martensy i pała do nich pożądaniem. Wygląda jak zabiedzona pasterka owiec, a jej zachowanie i wypowiedzi świadczą o tym, że religijny tatuś wyprał jej mózg.

ostatni egzorcyzm

Nasz egzorcysta patrzy na nią z politowaniem, ale dopiero w drugiej połowie filmu autentycznie angażuje się w jej sprawę. Dokładnie wtedy, gdy okazuje się, że szesnastolatka żyjąca na bezludziu, odcięta od świata i rówieśników jest w ciąży. Tu mężczyźnie zapala się czerwona lampka. Czyżby religijny wdowiec praktykował w domu Fritzlowski model rodziny?

Sprawy nie ułatwiają kolejne psychiczne odjazdy Nel, którą doprawdy ciężko okiełznać. W tym momencie uświadczymy kilku zgrabnie nakręconych sekwencji ukazujących domniemaną demoniczność Nel. Mordowanie kota mogli sobie darować, ale po za tym wrażenie jest całkiem pozytywne.

ostatni egzorcyzm

No i mamy finał, wyprorokowany w radosnej twórczości małej Nel. Całkiem nieźle to wygląda.

Gdyby skupić się tylko na fabule i aktorstwie mogłabym uznać ten film za całkiem udany, ale... Wszytko pogrzebała realizacja. Jest to jeden z tych paradokumentów, które niemożliwie mnie wkurwiały sposobem kręcenia. Kamera jest totalnie niestabilna, obserwujesz obraz i nie wiesz o co chodzi. Ten film składa się w zasadzie ze zmontowanych migawek, nie ma tu praktycznie dłuższych ujęć.

Nie byłam w stanie czerpać przyjemność ze śledzenia akcji, bo dostawałam oczopląsu. Szkoda, że twórcy zawierzyli konwencji found footage, bo to automatycznie obrzydza ten obraz moich oczach.

Inaczej sprawa ma się z kontynuacją "Ostatnich egzorcyzmów". Ha, zabawne. "Ostatni egzorcyzm 2". Brzmi to nieporadnie. Ale kto by się tym przejmował, jeśli w grę wchodzi godziwa gratyfikacja finansowa i praktyczne półdarmowa promocja napędzona popularnym już tytułem?

W trzy lata po premierze "Ostatniego egzorcyzmu" inny reżyser doszedł do wniosku, że ostatni egzorcyzm jednak nie będzie ostatnim.

Jako że ekipa dokumentalistów i wielebny nie przeżyli pozostało skupić się na Nel. Tylko ona  i jej ojciec zostali ze starej obsady.

Nowy twórca odwraca się plecami do modnego paradokumentu i klei swój film w klasyczny sposób. Niewiele to daje, jeśli mam być szczera, bo tu z kolei mamy bardzo słaby pomysł na fabułę:

Nel udaje się wydostać z wiochy nawiedzonych sodomitów i trafia do ośrodka dla dziewcząt po przejściach. Tu zaczyna układać sobie życie, ale demon nie daje jej żyć. Bo się w niej zakochał. (hahaha). Rzęsiste brawa, zakochany demon, tego jeszcze nie było.

ostatni egzorcyzm

Litość i trwoga ogarnia mnie na myśl o tym, że ktoś był gotowy wyłożyć kasę na taki pomysł. Ton tej opowieści jest jak najbardziej poważny, choć treść wskazywała by raczej na pastisz. Nawet siła napędowa pierwszej produkcji, czyli odtwórczyni roli Nel porusza się po nowym planie filmowym w lekkim zagubieniu. Jakby zupełnie wypadła z roli, albo nie wiedziała, z której strony ugryźć ten potężny kawał kału, który służy tu za scenariusz.

Szczerze mówiąc, spodziewałam się, że ta kontynuacja będzie nieprzemyślanym skokiem na kasę.

Słowem podsumowania mogę powiedzieć tyle: Pierwszy z dwóch ostatnich egzorcyzmów jest do strawienia. Ma ode mnie plus za fabułę, bardzo typową, ale jest to schemat, który się sprawdza, nie zależnie o tego ile razy będzie się go wałkować. Niestety forma przekazu jest bardzo słabo przyswajalna dla kogoś kto nie ma cierpliwości do latającej kamery - to znacznie obniża ocenę. Druga część to pomyłka i nieporozumienie.

Moja ocena:

Ostatni egzorcyzm: 5+/10

Ostatni egzorcyzm 2:  3-/10

niedziela, 27 lipca 2014

Jacob  (2011)

jacob

Miejscowy policjant zastaje małego Josha kręcącego się koło zrujnowanego domostwa, owianego bardzo złą sławą. Opowiada ciekawskiemu chłopcu historię jego mieszkańców, miejscowego mechanika i jego rodziny.

To historia z cyklu 'zemsta dziwaka'.

Zaczyna się od tego, że mężczyzna dziedziczy nawiedzony, wg. lokalnych opowieści, dom. Całkowicie poświęca się remontowi, a każdego kto próbuje go odciągnąć od roboty brutalnie atakuje. Wkrótce facet całkowicie fiksuje i trzeba go odstrzelić jak chore zwierzę.

Osieroca opóźnionego w rozwoju syna, Jacoba. Chłopiec wyrasta na wielkiego jak góra chłopa, budzącego drwinę, ale także strach. Jedyną bliską mu osobą jest mała siostrzyczka, Sisy. Strach pomyśleć, co zrobiłby Jacob, gdyby ktoś uczynił małej krzywdę...

jacob

Film Larrego Wade Carrella (scenarzysta, reżyser, aktor i montażysta...) wykorzystuje motyw upośledzonego, wykluczonego społecznie olbrzyma o gołębim sercu. Jacob nie jest urodzonym mordercą. Reaguje gniewem tylko wtedy, gdy ktoś próbuje zagrozić jego bliskim. Niestety zostanie doprowadzony do ostateczności.

jacob

Ciężko mi ogarnąć ten film. Niby wykorzystane tu wątki nie wykluczają się wzajemnie, a jednak każdemu kolejnemu wydarzeniu towarzyszy zgrzyt. Coś tu nie styka. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że scenariusz jest mocno niedopracowany, a historia jest poprowadzona 'po łepkach'.

Nie dziwi mnie to w ogóle, jeśli weźmie się pod uwagę, że za tak wiele elementów w tym filmie odpowiada jedna osoba. Gdyby Larry był geniuszem filmu za pewne by podołał, ale geniuszem zdecydowanie nie jest, i osobiście wątpię w jego talenty.

Po za kulawym scenariuszem mamy tu jeszcze bardziej kulawą obsadę. Jedyną osobą wybijającą się ponad ten nizinny poziom jest odtwórczyni roli małej Sisy. Cała reszta męczy się na planie filmowym prawdopodobnie zastanawiając się, co tu robią. Wypluwają z siebie nierzadko nonsensowne kwestie, które w połączeniu z ich nie wątpliwie miernym warsztatem kształtują mało wiarygodne postaci.

Dobre słowo mogę dać jedynie Stacy Davidson za zdjęcia. Niektóre ujęcia, jak chociażby to z Jacobem niosącym Sisy polną drogą, są bardzo udane. Niestety żeby zrobić dobre zdjęcia trzeba mieć co uwiecznić, w przypadku "Jacoba" nie było zbyt wielu takich okazji.

jacob

Całość słabiutka, szczególnie druga połowa filmu, nuży i nie pokazuje nic, co można by uznać za interesujące.

Moja ocena:

Straszność:6

Fabuła:5

Klimat:5

Napięcie: 4

Zaskoczenie:3

Zabawa:4

Aktorstwo:4

Walory techniczne:6

Oryginalność:4

To coś:4

45/100

W skali brutalności:4/10

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 35
Zakładki:
BIBLIA HORRORU (Kontakt, współpraca)
LISTA HORRORÓW
RECENZJE FILMÓW- ILSA
RECENZJE KSIĄŻEK- ILSA
RECENZJE SERIALI GROZY - ILSA
W sąsiedztwie

Najstraszniejsze strony w necie

Blogi

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Spis moli

zBLOGowani.pl